Reklam
Reklam
Reklam

Fiyat Farkı Kararnamesi bekleniyor

Son yıllarda inşaat sektöründe kullanılan demir, çimento ve beton başta olmak üzere yapı malzemelerine gelen zamlar, sektörü çıkmaza sokuyor. Sektör temsilcileri, yapı maliyetlerinde artan maliyetlere karşın Fiyat Farkı Kararnamesi’nin bir an önce çıkarılması gerektiğini savundular.

Fiyat Farkı Kararnamesi bekleniyor
05 Mayıs 2021 - 00:09
Reklam

Koronavirüs salgını ve döviz kurunda meydana gelen artışlar, inşaat sektörünü olumsuz etkiledi. Kur artışı nedeniyle özellikle demir fiyatlarının yükselmesi, çimento ve beton gibi ana yapı malzemelerine yapılan zamlar nedeniyle zor günlerden geçen inşaat sektörü temsilcileri, Fiyat Farkı Kararnamesi’nin bir an önce çıkarılması isteğinde bulundular.
DEMİRDE FİYATLAR YÜKSELDİ
Konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan MÜSSİAD Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Adıgüzel, “İnşaat Demirinin Payas’ta bulunan fabrikasında 6 bin 600 TL’den satılıyor. Son bir yılda gelen zam yüzde 94,10 oldu. Fiyat Farkı Kararnamesi için bu zammın ne olması gerekiyor? Allah aşkına sesimizi duyan var mı?  Anahtar teslimi götürü bedel ile iş almış yüklenicilerin, son bir yılda yapı malzemelerine gelen yüzde 100’e yakın zam karşısında ne yapmaları gerekiyor?”
KAMU MÜTEAHİTTİLERİ SIKINTIDA
Yetkililerin yapı malzemelerine gelen artışın karşılanacağı bir sistem getirmeleri gerektiğini vurgulayan Adıgüzel, “4734 sayılı İhale kanununun bizim ülkemizde uygulanması için,  ivedilikle yapı malzemelerine gelen artışın karşılanacağı bir sistem ekleyin. Yoksa kamu müteahhidi bulamayacaksınız” ifadelerini kullandı.
Bu haber 1906 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.