Reklam
Reklam
Reklam

Eyüpoğlu mu, "Ayıp olur" mu?

Gaziantep’in en eski mahallelerinden biri olan Eyüpoğlu’nu illaki duymuşsunuzdur. Mahallenin, ismini Eyüpoğlu Camisi’nden aldığı tahmin edilmektedir. Peki, cami ismini nereden almıştır?

Eyüpoğlu mu, "Ayıp olur" mu?
Editör: Başak Akay
07 Nisan 2021 - 17:28 - Güncelleme: 07 Nisan 2021 - 21:58
Reklam
Eyüpoğlu Camisi’nin isimlendirilmesi ile ilgili rivayetler anlatılagelmektedir. Araştırmacı-Yazar İbrahim Alisinanoğlu o rivayetleri Mega Haber’e anlattı.

Alisinanoğlu’nun anlattığına göre; olaylar, mahallede camiye ihtiyaç duyulduğundan ötürü mahalle sakinlerinin caminin yapılması için para toplamasıyla başlamıştır. Alisinanoğlu, Eyüpoğlu Camisi’nin çevresinde gelişen olayları şu sözlerle aktardı:“Para toplamak isteyen insanlardan bir kısmı bugünkü Eyüpoğlu Camisi’nin yakınındaki bir eve geldiklerinde, kapı aralığından şahsın bir tanesinin ev içerisinde eşi ile tartıştığına şahit olurlar. Adamın, ocak yakarken ağaçları fazla miktarda atarak israf ettiği için karısına kızdığını duyarlar. 

Para toplamaya gelenler şahit oldukları bu olay karşısında ‘Bu kadar cimri bir adamdan biz cami için para alamayız.’ diyerekten hiç içeri girmeden çekip giderler. Aradan zaman geçer, odunla ilgili karısından hesap soran adam caminin yapıldığını duyar. Kendisinden neden para istenmediğini merak eder ve o şahısların yanına gider. ‘Siz mahallemizde bir cami yaptırıyorsunuz. Herkesten para toplamışsınız. Neden bana gelip, benden böyle bir talepte bulunmadınız?’ diyerek sitem eder. 

Onlar da durumu kendisine izah ederler: ‘Biz sizin kapınıza geldik. Tesadüfen o anda hanımınızla tartışıyordunuz. Ocaktaki bir dal odun için eşinize kızdığınızı gördük. Bu şahıs bir dal odunun hesabını yaptığına göre cami için para vermez düşüncesiyle sizden böyle bir talepte bulunmadık.’ derler. Adam da: ‘Ben Müslüman’ım. İslam dininde israf yoktur. Eğer ihtiyaç varsa kullanılacaktır ama fazlası haramdır. Ben onun için kızdım. Siz yarın gelin. Ben size cami yapılacak yerin arsasını hibe edeceğim.’ der. 


Para toplayan şahıslar inanamazlar. Ertesi gün adamın yanına giderler. Adam bunları alır, götürür, resmi kayıtlarla Eyüpoğlu Camisi’nin bulunduğu arsayı cami yapılması için hibe eder. Ve oradaki cami yapılır. Bu kişinin yapmış olduğu iyilik karşısında, ‘Eyüp’ isminde olan bu şahsın ismini camiye verirler ve oradan da Eyüpoğlu Camisi olarak geldiği söylenir.”

Araştırmacı-Yazar Alisinanoğlu, caminin yapımıyla ilgili başka bir rivayeti de şöyle anlattı: 

“Yine bir rivayete göre; cami yapılmak istenir, para toplanır. Para toplanma esnasında yine adamın bir tanesi ateş yakan kızının fazla kibrit yaktığını görünce kızına bir tokat atar. Tokat attığını görenler de ‘Bu cimri bir kibrit tanesinin hesabını soruyorsa, bize cami ile ilgili yardım yapmaz.’ diyerekten oradan uzaklaşırlar. 

O da aynı şekilde duyar ve para toplayanlarla irtibat kurar. Neden kendisinden para istemediklerini sorduklarında onlar da durumu izah ederler. O da: ‘Ben cimri değilim, israfı sevmem o nedenle kızdım.’ der, yardım yapar. Hatta para istemedikleri için ‘Ayıp olmuyor mu?’ diye bir ifade kullanır. Sonra bu kelime zaman içerisinde Eyüpoğlu olarak değişerek bu güne kadar geldiği rivayet edilir.”

Araştırmacı-Yazar İbrahim Alisinanoğlu, caminin yapım tarihinin tam olarak bilinemediğini ancak bu camiye ismi verilen şahsın, bir Türkmen beyi olarak kayıtlarda geçtiğini belirtti. 


Doç. Dr. Yunus Emre Tansü’nün Mega Haber’e verdiği bilgiye göre de; “Sultan Selahaddin Ayntab bölgesini fethettikten sonra, Eyyûbî hakimiyeti döneminde Melik Salih Ahmed Ayntab’a yerleşti ve Ayntab’ın gelişmesini ve büyümesini sağladı, şehri imar etti. Dolayısıyla caminin ismini Eyyûbîler’den aldığı söyleniyor.” Doç. Dr. Tansü’nün paylaştığı diğer rivayet ise 1359’da vefat eden kazasker Eyyüboğlu Ahmet Efendi ile ilgili, Araştırmacı-Yazar İbrahim Alisinanoğlu’nun anlattığı kibrit rivayeti. 

Doç. Dr. Yunus Emre Tansü, “Her iki rivayet de Eyyûbîler’e işaret ediyor.” diyerek, caminin Eyyûbîler Dönemi’nde yapıldığının kesin olduğunu ifade etti. 

Haber: Başak AKAY


 
Bu haber 1016 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.