Reklam
Reklam
Reklam

Etkisiz ve denetimsiz maske mi öldürüyor?

Yaklaşık 1 yıldır tüm dünyada yayılımı önlenemez hale gelerek birçok insanın hayatını derinden etkileyen Covid 19 salgınında, yaşamımızı “maske-mesafe- temizlik” koruması ile sürdürmeye gayret gösteriyoruz.

Etkisiz ve denetimsiz maske mi öldürüyor?
21 Kasım 2020 - 19:53
Reklam

Bu üç uyarı uzun zamandır gündemimizdeyken, ülkemizde piyasaya sürülen maskelerin ne kadar koruyucu olduğu sorusu gündeme bomba gibi düştü. 


KULLANDIĞIMIZ MASKELER STANDARTLARA NE KADAR UYGUN

 Türk Loydu’nun yayımladığı maske standartlarına baktığımızda; kullandığımız maskelerin virüsten koruma oranının çok düşük olduğu ve üretilen maskelerin denetiminin yapılmadan piyasaya sürüldüğü ortaya çıktı. Virüsten korunmanın en etkili yolunun maske olduğu söylenirken, denetimsiz ve etkisiz maskeleri kullandığımız için virüs yayılımının kontrol edilemediği gerçeği ile yüzleştik. 

DEVLET DENETİMİ ŞART

Standartlara uygun kumaşlarla üretilmesi gereken maskelerin bir kısmı belli kuruluşlar tarafından, bir kısmı merdiven altı atölyelerde denetlenmeden üretilip, denetlenmeden piyasaya sürülürken; devletin bu tehlikeye bir an evvel “Dur!” demesi gerekmektedir. Hızla yayılmasının önüne geçilemediği bir virüs belasından korunmanın yolu maske ise, virüs bizi öldürmeden maskenin virüsü öldürmesi gerekiyor. 

TÜRK LOYDU’NUN AÇIKLADIĞI MASKE STANDARTLARI:
“1-) Cerrahi Yüz Maskeleri:
 TS EN 14683 standardına göre üretilerek CE belgesi almış maskelerdir. Ameliyathanelerde ve benzeri özelliklere sahip tıbbi ortamlardaki cerrahi işlemler sırasında enfeksiyon etkenlerinin personelden hastalara ve hastalardan personele bulaşmasını sınırlamak amacıyla tasarlanmış maskeler olup, kağıt ya da kumaştan üretilmişlerdir.
Cerrahi maskeler tek kullanımlık olup, sterilizasyonu önerilmez. Kullanım şartlarına göre ömrü azalabilir
Cerrahi maskeler üç sınıfa ayrılır.
Tip-I : hastalar
Tip-II : sağlık personeli
Tip-IIR : sağlık personeli
Tip-I sınıf maskenin filtrasyon verimliliğinin %95, nefes alabilirliğinin (Pa/cm²) < 29.4 olması gerekirken, sıvı direncinin olmaması gerekmektedir. Tip-II sınıf maskenin filtrasyon verimliliğinin %98, nefes alabilirliğinin (Pa/cm²) < 29.4 olması gerekirken sıvı direncinin olmaması gerekmektedir. Tip-IIR sınıf maskenin filtrasyon verimliliğinin %98, nefes alabilirliğinin (Pa/cm²) < 49.0, sıvı direncinin
(mmHg) ise > 120 olması gerekmektedir. 
2-) Parçacıklara Karşı Koruma Amaçlı Filtreli Yarım Maskeler (Respiratörler):
TS EN 149 standardına göre üretilerek CE belgesi almış maskelerdir. Filtreleme verimleri ve azami toplam içe doğru sızıntı değerlerine göre FFP1, FFP2, FFP3 şeklinde sınıflandırmaktadır.
FFP1: sızma miktarı azami %22
FFP2: sızma miktarı azami %8
FFP3: sızma miktarı azami %2
 
Amerikan İş Sağlığı ve Güvenliği Standartları’na göre maskeler N95,N99, N100 olarak sınıflandırılır.
N95 Maske
AB Gümrük Birliği Anlaşması gereğince ülkemizde maskelerin bu standarda göre üretilmesi ve satılması yasaktır. Bu standarda sahip maskelerin satılabilmesi için teknik dosyasının hazırlanarak, TS EN 149 standarda göre gerçekleştirilecek belgelendirme işlemlerinden geçmesi ve üzerine bu standarda uygunluğunu belirten ibarenin basılmış olması gerekmektedir.

FFP1 sınıf  (EU-OSHA) maskelerin sınıfı (NIOSH) yer almazken, penetrasyon limitinin (95L/min hava akışı) en az %80’i, iç sızıntısının < %22 olması gerekmektedir. FFP2 sınıf  (EU-OSHA) maskelerin sınıfının (NIOSH) N95, penetrasyon limitinin (95L/min hava akışı) en az % 94’ü, iç sızıntısının < %8 olması gerekmektedir. FFP3 sınıf  (EU-OSHA) maskelerin sınıfının (NIOSH) N99, penetrasyon limitinin(95L/min hava akışı) en az % 99’u, iç sızıntısının < %2 olması gerekmektedir.”
 

Bu haber 486 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum