Reklam
Reklam
Reklam

"Çık da sorut" mu, Çıksorut'un hazin sonu mu?

Çıksorut Mahallesi, isminin farklı ve anlam verilemez oluşuyla Gaziantep'in dikkat çeken mahallelerinden biri olmuştur. Mahallede yaşayanlar mahallenin isminin, “çık da sorut” yani “çık da nefes al” anlamına geldiğini anlatırlar. Yazılı kaynaklarda ise ismin acı bir hikâyesi olduğu aktarılır. İşte, Halkbilimci Araştırmacı-Yazar Cemil Cahit Güzelbey'in anlatımıyla Çıksorut Mahallesi'nin Hacı Baba ile bağlantılı olan acı hikâyesi:

"Çık da sorut" mu, Çıksorut'un hazin sonu mu?
Editör: Mega Haber
27 Kasım 2020 - 16:39 - Güncelleme: 27 Kasım 2020 - 16:59
Reklam

“Söylentilere göre Çıksorut, adını Giro'nun kuyusu yakınlarında mezarı bulunan kızdan almıştır. Sonu kavuşmasız biten bir aşk olayının hatırasıdır. Olayın erkek kahramanı, batı kuzeyinde türbesi bulunan Hacı Baba'dır. Hikâye şöyledir:

Hacı Baba çok çirkin, üstü başı pejmürde gezen bir derviştir. Bir gün büyükçe bir konağın önünden geçerken, pencerede çok güzel bir kız görür. Hayran hayran kızın yüzüne bakarken kız işin farkına varır. Dışarıya sarkar, ‘tüh' diye yüzüne tükürür. Bu muameleden üzülen Hacı Baba oradan ayrılır ve ‘Yarabbi bu şehrin ateşini sakla.' diye beddua eder. Derhal bütün şehirde bütün ateşler ve lambalar söner. Bu sırada Antep'e gelen ermiş bir zat, durumu görünce ateşin Hacı Baba tarafından gizlendiğini haber verir.

Bunun üzerine Hacı Baba'yı arar, bulur, yalvarırlar. ‘Bana bir parça pamukla, falan konaktaki kızı getirin.' der. İstediğini yaparlar. Hacı Baba kıza, ‘Utanmaz! Neden yüzüme tükürdün ve sonra da yanıma geldin?' der. ‘Ah' çeker, ağzından çıkan kıvılcımdan pamuk tutuşur. Bundan sonra şehirdeki sönen ateş ve lambalar yanar. Kendi de çok yakışıklı bir erkek olur...  O anda da ortadan kaybolur. Bunun üzerine kız deli olur ve ölür. Gömüldüğü yere de kızın ‘çıkıp soruttuğu yer' manasına ‘Çıksorut' derler…”

Haber: Başak AKAY

 

Bu haber 6951 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 2 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.