Reklam
Reklam
Reklam

Ahmet Gök'ten MEB'e uzaktan eğitim ile ilgili uyarı ve tavsiyeler

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, uzaktan eğitim ile ilgili uyarı ve tavsiyeler içeren bir açıklama yaptı.

Ahmet Gök'ten MEB'e uzaktan eğitim ile ilgili uyarı ve tavsiyeler
20 Kasım 2020 - 16:46
Reklam

Ahmet Gök tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Milli Eğitim Bakanlığı okulların tamamında yıl sonuna kadar Uzaktan Eğitim uygulanmasına karar verdi, peki bu durumda ne ile karşı karşıya kalacağız? Bu sistemde neler yapmalı, ne gibi tedbirler almalıyız?

Uzaktan Eğitim sürecinde ne ile karşı karşıya kalacağız:

Pandemi Sürecinde sağlık sistemi açısından olumlu sonuçlar ortaya çıkacak, Sağlık yönünden biraz daha güven sağlanmış olacak ancak eğitim açısından yüz yüze yapılan eğitim kadar faydalı ve başarılı bir süreç olmayacağı kesin. Çünkü daha önce uygulandı ve görüldü ki: alt yapıdaki eksiklikler, teknolojik eksiklikler vs. tüm maddi eksiklikler bir yana, Uzaktan Eğitim, bizim kültürel ve sosyolojik yapımıza uygun bir yöntem değil. 
Uzaktan eğitim sürecinde Fırsat eşitliği bağlamında da sıkıntılar ile karşılaşılacak. Çünkü ülkemizde bırakın interneti veya bilgisayarı, hayatında akıllı telefon görmemiş öğrencilerimiz mevcut. Ayrıca sadece 1 bilgisayarın bulunduğu bir evde 3-5 kardeşin aynı anda on-line derse katılmasının gerekli olduğu durumlar olabiliyor. Ayrıca bazı     Öğrenciler yeterince ciddiye almadığı için Uzaktan Eğitim Sisteminde Online derslere katılım oranı düşük oluyor.
Uzaktan Eğitim tercih edildiği takdirde ne gibi tedbirler alınmalı ve neler yapılmalıdır konusuna gelince:

Uzaktan Eğitim pandemi sürecinde sağlık açısından en uygun yöntemdir. Ancak Eğitim açısından aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Uzaktan Eğitim Sürecinde öncelikle fırsat eşitliği sağlanabilmesi için dezavantajlı öğrencilere, bilgisayar, tablet, internet temini gibi maddi destek sağlanmalıdır.

Uzaktan eğitim mutlaka interaktif hale getirilmeli bunun sağlanması için gerekli alt yapı çalışmaları bir an önce tamamlanmalıdır.

EbaTV yanında başka TV kanalları da kullanılmalı. Ayrıca Zoom ve benzeri programlar kullanılarak öğretmen ve öğrencinin uzaktan da olsa iletişim halinde olabileceği şekilde, dersler interaktif hale getirilmelidir.

Bakanlığın okullara ayırdığı on-line ders saatleri yeterli olmadığı düşünülmekte olup EBA üzerinden online yapılacak bu derslerin saatleri arttırılmalıdır. Bunun için gerekli alt yapı çalışmaları bir an önce tamamlanmalıdır.

Öğretmenler sınıflarını gerekirse küçük gruplara ayırarak interaktif, on-line dersler yapmalıdır. Okul idareleri bunu organize etmeli ve öğretmenlere, Bakanlığın sağlayacağı destekle, gerekli imkanları sunmalıdır.

On-line derslere katılımın, yüz yüze eğitimdeki derslere katılmak kadar önemli olduğu öğrencilere iyice anlatılmalıdır. Okulların Rehber öğretmen ve psikolojik danışmanları ile sınıf rehber öğretmenleri öğrencilerinin on-line derslerin önemini kavrama hususundaki kültürel ve sosyolojik hazır bulunuşluk düzeylerini yükseltmek için, özel çalışmalar ve sunumlar hazırlayıp öğrencileri on-line derslere hazır hale getirmelidir.

ÖNEMLİ NOT: Uzaktan Eğitim Sisteminde Sınava girecek olan 8. Sınıf ve 12. Sınıf öğrencilerine, gerekirse sadece bu öğrencilerimizin katılabileceği, kısa süreli yüz yüze dersler de dahil olmak üzere her türlü desteğin sağlanacağı, sınava yönelik ayrı bir çalışma yapılmalıdır.

Bakanlık bugün yapmış olduğu açıklamada okul öncesi ve anaokullarının haftanın 5 günü yüz yüze eğitime devam edeceğini ifade etmiştir. Bu durumda aklımıza iki soru geliyor; ya eğitim kurumlarının açık olmasının pandemi sürecine olumsuz etki etmediği ya da okul öncesi öğretmenlerinin çocuk bakıcısı olarak algılandığı. Her ikisi de yanlıştır. Bakanlık okul öncesi ve ana sınıflarını açmak yerine o yaş grubunda çocuğu olan anneleri idari izinli saymalıdır. Şayet öğrencilerden bir kısmı yüz yüze eğitime devam edebilecekse bunlar okul öncesi grubu değil 1.sınıflar, 8. Sınıflar ve 12. Sınıflar olmalıdır.

Bu arada bilgisayar formatör öğretmenleri ve okul Rehber öğretmen ve psikolojik danışmanları da diğer öğretmenler gibi on-line çalışmalı, diğer öğretmenlerimize uygulanan yöntem ne ise bu kardeşlerimize de aynısı uygulanmalıdır.”

Bu haber 553 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum