Fatma Şahin olmanın dayanılmaz ağırlığı

Şunun şurasında sandığın önümüze koyulmasına 20 gün kaldı.

Bugünden itibaren adayları bir de benim gözüm, benim gözlemimle görmenizi istiyorum.

Fatma Şahin ile bismillah diyelim…

Kim ne derse desin, 2002 yılından bu yana Gaziantep siyasetine damgasını vurmuş birisi…

Siyaset sahnesinde nice koçyiğitler, hanımlar yaprak dökümü yaşarken… O, hep ayakta kaldı.

AK Parti Kadın Kolları ona teslim edildi. Aile ve Sosyal Politikalar kurucu bakanı oldu. Son 5 yıldır da elinin hamuruyla(!) Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini ifa ediyor. 31 Mart’ta da seçmenden ikinci dönem için vize istiyor.

Fatma Şahin, düne kadar tüm Anteplilerin bacısıydı. Acılarına gözyaşı döken, sevinçlerine ortak olan biriydi. 5 yıl önce belediye başkanlık koltuğuna “Hükümet Kadın” afişleriyle oturdu.

Koltuğa oturduğu dönemi lütfen ıskalamayalım.

FETÖ’nün fişeklediği Gezi Olayları’nın daha harı sönmemişken… 17-25 Aralık kumpaslarının hemen ertesi, başkanlık koltuğuna oturdu.

Oturduğu koltuğun öyle balı paçasından akan bir koltuk olduğunu sanmayın. Selefi, belediyeyi epeyi borçlandırarak gitmişti. Görevinin son gününe kadar tüm kredilerini kullanmış, Fatma Şahin’e epeyi borç senedi bırakarak gitmişti. Fatma Şahin, buna rağmen ağzından selefi hakkında tek bir söz etmedi. Enkaz edebiyatı hiç yapmadı. Mazeretlere sığınmadan bir yandan borç ödüyor, diğer yandan söz verdiği proje ve hizmetler için yeni kaynaklar bulmaya çalıştı.

Fatma Şahin’in 12 yıllık Ankara siyasetindeki varlığı, işine çok yaradı. Açılmayan kapıları açtı… Olmayacak kredi ve kaynakları sağladı. 5 yılın sonunda, verdiği sözleri bir bir yerine getirdi diyebilirim. Kuzey Şehir Projesi, Fıstık Park, Bugün Türkiye’nin en devasa projeleri arasında yer alan Düzbağ İçmesuyu Projesi, Gaziray Projesi, sayısız kavşak, 100. Yıl Parkı büyüklüğünde yeni yeşil alanlar kazandırdı. Gaziantep’in adını akıllı kentler arasına soktu. Gaziantep’in UNESCO Gastronomi Ağı’na girmesini sağladı. Gaziantep’i sadece mutfağıyla değil tarihi ve kültürüyle de turizmde bir üst lige çıkardı.  Sıfır Atık Projesi’nde Gaziantep’i örnek ve model yaptı.

Tüm bu projeleri ve hizmetleri yaptığında Türkiye ve Gaziantep’in nasıl bir cendereden geçtiğimizi unutuyoruz. Yanı başımızda Suriye’de yanan ateşin kıvılcımları Türkiye ve Gaziantep’i yakıyordu. Sınır ötesinden atılan füzeler, havaalanlarımıza kadar düşüyordu. Düğünlerimizi kana buladılar. Onlarca masum insanımızı katlettiler. DAEŞ’in Gaziantep planlarını ne çabuk unuttuk. Hele hele 15 Temmuz’u... Türkiye’nin sırat köprüsünden geçtiği o tarihte Gaziantep, Şahin Bey, Şehit Kamil ve Karayılan’ların torunu olduğunu gösteren şehirlerin başında geldi.

İşte Fatma Şahin’in 5 yılında 17-25 Aralık’lar, DAEŞ, sınır ötesinden atılan füzeler, 15 Temmuzlar, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı sığdı. Ve tüm bunların gölgesinde inadına; “Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı” diyen bir Fatma Şahin vardı.

Fatma Şahin’i seleflerinden ayıran bir özelliği daha vardı. 7/24 mesai veren bir başkan oldu. Asım Güzelbey, göreve geldiğinde selefi Celal Doğan’ın yılın 300 gününü Gaziantep dışında geçiren bir başkan olmakla itham etmişti. Kendisinin asla öyle olmayacağını dile getirmişti. Ama 10 yıllık görev süresinde Celal Doğan’dan aşağı kalmadığını gördük.

Fatma Şahin öyle değildi. Mesaisini 7/24 olarak belirleyen Fatma Şahin, gece demeden hafta sonu demeden işinin başında biriydi. Projeleri ve hizmetleri yerinde takip ederdi. Sadece ekibini değil kendisi de çalışan ve koşturan biriydi…

Fatma Şahin, az buz proje ve hizmeti hayata geçirmedi.  Bugün hizmet ve projelerini alt alta sıraladığında bunu fark ediyoruz. Bunun karşılığını tam manasıyla alamamasının sebebi, PİAR’ını iyi yapamamasıdır.

Bunları görmeyen veya görmek istemeyen kesim, sola takılıp kalmış. Sola dönüş yapamadığından şikayet edip duruyor. Doğru, sola dönüşler ve tek yön uygulamaları zaman zaman bizim de canımızı sıkıyor.

Ama şunu ıskalıyoruz…

Eğer bu sola dönüş yasakları ve tek yön uygulamaları olmasaydı; Gaziantep’in trafiğinin hali nice olurdu. Daha feci bir hal almaz mıydı? Bugün, 25-30 saniyeye çıkarılan yeşil ışık uygulamasına tahammül edemezken, eskisi gibi 10-12 saniye kalsaydı, halimizi düşünebiliyor muyuz? Gün ışığına çıkmayan ne küfürler ederdik. Galiba biz büyükşehirde yaşadığımızı unutuyoruz.

İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde bir yerden bir yere gitmek için neler çekildiğini görmek istemiyoruz. Bizler, taş çatlasın yolun 1 kilometre kadar uzamasına serzeniş ederken…. burnunun dibindeki bir yere onlarca kilometre gitmek zorunda olan İstanbulluları ve Ankaralıların halini aklımıza getirmek nedense işimize gelmiyor.

Gaziantep’te her gün artan araç sayısına karşılık hep aynı kalan bu yollara başka fikri olan varsa beri gelsin.

Sola dönüşlerde alternatif yollar konusunda elbette sıkıntılar var. Bu da bugünün sıkıntısı değil onlarca yıl öncesine giden sıkıntılar olduğunu biliyoruz da bilmezlikten geliyoruz.

Bir de Fatma Şahin’e oy vermek istemeyen kesimin son yıllarda dile getirdiği nanemolla bir konu var.

“E, biz kadına oy vermeyiz. Dinimiz de böyle emrediyor(!)”

Bunu dillendirenler AKk Parti içindeki bir kesim… Bir şekilde küskün, kırgın olanlar… 2014’e kadar Fatma Şahin’e oy verip de bugün oy vermemek için mazeret arayanlar…

Son 5 yılda dinde reform oldu da bizim haberimiz mi olmadı(?) 

Fatma Şahin’e oy vermemenin mazereti şimdi bu mu?

Hani bacıydı… Hani bacınızdı…

Her ne olursa olsun; Fatma Şahin, bu seçimleri kazanacak en favori aday.

Oyu düşebilir mi?

Evet, düşebilir. Hatta düşmesi kaçınılmaz.

Bu da Fatma Şahin’e oy vermemek için binbir bahane uyduranlar yüzünden değil…

Ülkenin genel gidişatından ve ekonomik sebeplerden dolayı olacaktır.

Fatma Şahin bitmek bilmeyen enerjisiyle kendisine yönelen tüm negatifliği artıya çevirmek için çaba ve gayret gösteriyor.

Cumhur İttifakı’nın MHP oylarına dikkat diyorum… MHP’den Millet İttifakı Adayı Ejder Demir’e kayan ciddi oylar var. Hatta bu oyların arasında AK Partili küskün ve kırgınların da olduğunu söyleyebilirim.

Bu kaymalara set olursa, Fatma Şahin düşecek oylara rağmen yine açık ara seçimi kazanır.


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.