Yayın organlarına, hayati organları gibi sahip çıkan ve koruyan muhafaza eden kişilerin mesleğidir Gazetecilik.

Amuda kalkmadan kamu adına çalışan, mesleki öğreti ve değerleri hiçe saymayan, yasalara bağlı kalarak kişilik haklarını dünyalık değerlere satmayan kişilerin mesleğidir Gazetecilik.

Zalime, haksızlığa hak ve halk adına adalet ölçüleri içerisinde karşı çıkan, doğru ve tarafsız bilğiler sunarak milleti yanıltmayan, dezenformasyon ve manipülasyondan uzak duran, ilkesel öncelikleri kamu adına olan kişilerin mesleğidir Gazetecilik.

Yasama, yürütme, yargı gibi güçler ayrılığına denetleyici ve kamuoyunu bilgilendirici vasfıyla destek olan, demokrasilerin olmazsa olmaz kurallarından denetleyici ve dengeleyici yapının tesis edilmesinde millet adına 4. güç olanların çalıştığı meslektir Gazetecilik.

Din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan toplumun bütün kesimlerine eşitlik ilkesi ile yaklaşan, hizmetinin merkezine hak-hukuk ve adalet kavramını yerleştiren, düşünce özgürlüğünün serbestçe ifade edildiği mecralarda çalışanların mesleğidir Gazetecilik.

Milletine, bayrağına, vatanına ve devletine bağlı, uluslararası evrensel ilkelere sadık, vesayet ve tahakkümden uzak, yaşadığı toplumun öz değerlerine, örf, adet ve ananelerine ters düşmeyen, milli birlik, beraberlik ve bütünlüğü bozacak davranışların müsebbibi olmayanların çalıştığı meslektir Gazetecilik.

Çok para hırsı olmayanların, kaleminde mürekkebi kurumayanların sadece ve sadece yazarak kazananların mesleğidir Gazetecilik.

Doğrulardan yana taraf olan, milli menfaat ve toplumun çıkarları için çabalayan, egemen güçlerin etkisinde kalmayan özünde toplumun haber alma hürriyetini düşünce özğürlüğü ilkesine sadakatle sunmaya çalışanların mesleğidir Gazetecilik.

Savaşa değil barışa, kaosa değil huzura, öldürmeye değil yaşatmaya, öz cümle haberleri ve fikirleri ile hayata güzellikler sunanların mesleğidir Gazetecilik.

Gazetecilik arz’dır aslında.

Arz ise bu gök kubbede hoş bir seda bırakabilmektir.

Gazetecilik; Hayatını insanlığa, barışa, huzura, kardeşliğe adayanların, manevi olarak zengin olanların mesleğidir.

Halen bu değerlere bağlı kalarak çalışan, koruyan ve savunan meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, maddi manevi zor günler geçiren sektörümüze aydınlık günler diliyorum.

Kalın sağlıcakla...


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.