Barzani'nin küresel krizi göze alarak gittiği referandum sonrasında gözler Türkiye'nin alacağı önlemlere çevrildi. Gerekli üretimi yapacak tesisi bile olmayan IKBY'nin yumurtası bile Türkiye'den gidiyor.
 
Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 5 ülke arasında Irak yer alıyor. Ancak Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), enerji nakil hatlarında olduğu gibi ticarette de Türkiye'ye bağımlı durumda. Türk tarım ve gıda firmaları başta olmak üzere İKBY'nin karnı Türkiye sayesinde doyuyor denilse yeridir. Haliyle, Ankara'nın gerek kendi iradesi gerekse Irak Merkezi Hükümeti ve bölge ülkeleri ile atacağı adımların caydırıcılık etkisinin yüksek dozda olacağı öngörülüyor.
 
Yıl sonunda 155 milyar doları bulması beklenen toplam ihracatımız içinde, Kuzey Irak'a ticari yaptırımlar sonrası 7,6 milyar dolarlık bir kaybın telafi edilebileceği ifade ediliyor.
 
Ancak işler, Barzani Yönetimi için yolunda gitmeyecek, zira bölgenin yumurtası bile Türkiye'den gidiyor. Bölge, yumurta üretecek bir tesise veya üretim teknolojisine bile sahip olmadığı için haftada 50 TIR'lık yumurta ihracatı gerçekleştiriyoruz.
 
Türkiye'nin elindeki iki büyük kozdan biri, Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı'nın vanası iken diğeri de ticari yaptırımlar. İki ülkenin ticareti 7,6 milyar doları bulurken, ülke gıda, tarım ve tekstil gibi stratejik önemdeki ihtiyaçlarını Türkiye'den karşılıyor.
 
Uzmanlar, ekonomik açıdan Türkiye'ye bağlı olunması nedeniyle yaptırımların, Barzani yönetimine nefes bile aldırmayacağı konusunda birleşiyor. Birçok sektör temsilcisi, alınacak tedbirlerin Türk ekonomisine muhtemel maliyetinin alternatif pazarlardan kolayca telafi edileceği görüşünde.


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.