Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in yerel seçimler öncesindeki mega projeleri arasında yer alan “Düzbağ İçmesuyu Projesi” sayesinde Gaziantep’in nerdeyse 50 yıl su problemi olmayacak.

Hizmete sokulması planlanan Düzbağ Barajı ve isale hattının tamamlanmasıyla, Gaziantep daha kaliteli ve ucuz suya kavuşacak.

Bunları bizzat en yetkili ağızdan duyduk.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve GASKİ Müdürü Hüseyin Sönmezler ile Gaziantep’e ulaştırılan içme suyunun hangi aşamalardan geçtiğini ve suyun zorlu mücadelesini gösteren teknik bir gezi gerçekleştirdik.

Program kapsamında Kartalkaya Barajı, Aksu ve Göksu Havza’sını inceledik ve suyun kentte nasıl zor aşamalardan geçerek ulaştırıldığını gördük.

Program kapsamında Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesindeki Çataltepe pompa istasyonu gezildi. Burada suyun bir kez daha ne kadar değerli olduğunu anladık.

Biz oraya otobüs ile 2 saatte ulaşırken, oradaki su kentte hayat vermek için dağları aşıp her gün yolculuk yapıyor.

Daha sonra Kahramanmaraş’taki Kartalkaya Barajı'na geçildi. Baraj hakkında bize bilgiler veren Sönmezler, Kartalkaya Barajı'nın Cumhuriyet tarihinin en kurak sezonunu yaşadığına dikkat çekti.

Ama buna rağmen Gaziantep’te su kesintisinin yaşanmayacağını vurgulayan Sönmezler, “Su seviyesi düştüğü için yedek olarak kurduğumuz Çataltepe istasyonuyla Kartalkaya'yı besliyoruz. Kartalkaya'dan da su Gaziantep'e gidiyor. Suyumuz ileri arıtmayla Hacıbaba su istasyonundan kente dağılıyor. En kurak sezonu olmasına rağmen çok şükür içme suyu sıkıntısı yok. Önümüzdeki yıllarda Düzbağ Barajı'nı yaptığımız zaman bu sorun tamamen kesilecek”

İşte tam da anlatmak istediğim bu yaşanan kuraklığa rağmen Gaziantep’te su kesintisi yaşanmıyor. Üstelik Cerablus’a dahi su verecek gücümüz ve imkânlarımız var.

Şuanda Türkiye'nin en pahalı su üretim sistemine sahibiz.

Bir şehirden başka bir şehre su taşıyoruz.

120 kilometreden su taşıyoruz.

“Düzbağ İçmesuyu Projesi”  hayata geçerse bunlara ihtiyaç kalmayacak.

Düzbağ Barajı sayesinde şehrin su kalitesi yükselecek, yüzde 25 az maliyetle şehrimize su gelecek. Böylece 2040 yılına kadar bu şehrin su ihtiyacını gidermiş olacak.

Düzbağ İçmesuyu Projesi için yıllardır emek veren, çalmadık kapı bırakmayan, Ankara’nın yollarını aşındıran herkese teşekkür etmek lazım.


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.