Bu haber 4719 kez okundu.

Fıstık üreticileri dert yanıyor

İki yılda bir ürün veren Antep fıstığında, üretici yine zarar ediyor. Yoğun emek ve çaba ile yetiştirilen Antep fıstığında fiyatların düşük olması üreticiyi olumsuz etkiliyor.

Mega Haber'e ulaşan Şanlıurfa Bilecikli fıstık üreticisi Emin Batmaz, "Sade olarak geçen sene 80 liraya verdiğimiz fıstık bu sene 38 39 lira civarında gidiyor. Diğer  ürünlerin fiyatları yükselirken fıstığın fiyatı düşüyor. Üstelik bu  durumda kimse de ses çıkarmıyor. Çiftçiler kan ağlıyor. Antep ve Urfa  çiftçileri çok ama çok perişan" dedi.

Gaziantep27'ye konuşan Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar ise fıstık üreticisinin fiyatta hayal kırıklığı yaşadığını, 16-18 lira arasında satılan boz fıstığın çiftçiyi üzdüğünü söyledi.

Sakar, ”Ben fıstığın kilosu da 30 liranın aşağısında olursa çiftçimiz yine kaybeder. Binlerce çiftçi para kazanamadığından ya tarlasını boş bırakıyor ya da çiftçiliği bırakıyor. Çiftçilerimizin tarlasına küstürülmemesi lazım. Bunun yolu da destekleri artırmadan geçiyor” dedi.

PARA KAZANAMAYAN ÇİFTÇİ TARLASINI BOŞ BIRAKIYOR

Pandemi sürecinde çiftçinin tarımın ve gıdanın öneminin bir kez daha anlaşıldığını belirten Sakar, “Hem ülkemiz hem de kentimiz zor bir dönemden geçmektedir. Bu zorlu dönemde tarımın ve gıdanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Sokağa çıkma yasağında insanlar, ayakkabı, elbise, araba veya ev almadı, sebze ve gıda ürünleri aldı, marketlere akın ettiler. İlerleyen zamanlarda gıda arzında ve tarımsal ürünlerde sıkıntı çıkmaması için verilen desteklerin arttırılması gerekiyor. Binlerce çiftçi para kazanamadığından ya tarlasını boş bırakıyor ya da çiftçiliği bırakıyor. Çiftçilerimizin tarlasına küstürülmemesi lazım. Bunun yolu da destekleri artırmadan geçiyor” diye konuştu.

BEN FISTIK 30 LİRANIN ALTINDA OLMAMALI

Fıstık hasılatının çiftçilerinin yüzünü güldürdüğünü, ancak fiyat bakımından hayal kırıklığı yaşadıklarını belirten Sakar, “Aynı hayal kırıklığının ben fıstık fiyatlarında da yaşanmamasını istiyoruz. Bu yıl fıstığın var yılı ama boz fıstığın fiyatının 16-18 lira arasında olması çiftçilerimizi derinden üzmüştür. Ben fıstığın kilosu da 30 liranın aşağısında olursa çiftçimiz yine kaybeder. Fındıkta olduğu gibi Antepfıstığına da taban fiyat belirlenmelidir. Bu konuda yetkililerin bir an önce harekete geçmesi lazım” dedi. Sakar,  Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt yaptırmayan çiftçiler için müracaatların 1 Eylül’e kadar uzatıldığını da hatırlattı.


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
gaziantep antep fıstığı şanlıurfa


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.