Bu haber 962 kez okundu.

Bakan Koca açıkladı: Kurban Bayramı'nda kısıtlama gündemde yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunuyor.
 
Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Kurban Bayramı’nı en uygun bir şekilde yaşamanın ruhunu biliyorum. Yardımlaşma, bayramlaşma ve dayanışmayı esas alan bir bayramdır Kurban Bayramı. Bayramın ruhuna uygun olarak sosyal dayanışma içinde geçirmemizdir.
 
65 yaş üstü büyüklerimiz ile kronik rahatsızlığı olanlar, lütfen bayram namazına gitmesin.  Abdest namazdan hemen öncesine bırakılmamalı evde alınmalıdır. Kendi seccadenizi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 
El öpmeyi el öptürmeyi sarılıp öpüşmeyi gelecek bayramlara erteleyeceğiz. Bayramda kısıtlama gündemde yok. Bayramlaşmalar mümkün olduğu kadar telefonla yapılmalı. 
 
Kurbanlık alışverişleri belediyeler tarafından belirlenen ve denetlenen yerlerden yapılmalı. Hayvan satış alanlarında kısa kalınmalı. 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişiler hayvan satış kesim alanlarında bulunmamalı.
 
Kurban Bayramı hep birlikte vereceğimiz bir sınav. Hayatımızda el öpmediğimiz, sarılmadığımız ikinci bayram olarak yer alacak.
 
Başka ailelerin bir araya geldiği kurban yemekleri verilmemelidir. Kurbanlık dağıtılacaksa çok dikkatli olunmalıdır. Bayram günlerinde bir araya gelmek eğer zaruri ise açık ortamlar tercih edilmelidir. Eğer eve ziyaretçi alınmışsa, ev havalandırılmalıdır.
 
Ramazan Bayramı'nda uygulanan kısıtlamaların tamamı düşünüldüğünde 10 gün sonraki günlük vaka sayısında yüzde 15 azalma olmuştur.
 
Önceki bayramda elde ettiğimiz sonucu gönüllü kısıtlarla hedefleyelim. İşi ciddiye alalım ki bayram sonrası gözümüz vaka tablosunda olmasın.
 
Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranı yüzde 90'ın üzerindedir.
 
Hastalarımızda kritik eşik olan zatürre oranını da sizlerle bundan böyle düzenli paylaşacağız.

Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.