Bu haber 964 kez okundu.

Fıstık üreticisinin sorunları meclis gündeminde

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Filiz, Antep Fıstığının, Gaziantep için marka değeri yüksek, adıyla özdeşleşmiş, çok emek ve masraf isteyen bir ürünü olduğunu dile getirerek, “çiftçilerimiz gerek üretimde gerekse de pazarlamada sorunlar yaşıyorlar.” dedi.

Filiz, şu anda yaş boz fıstığın kilosunun 15 tl, kuru kavlağın ise 40 tl olduğunu ifade ederek, bu fiyatlara Antep Fıstığı üreticilerinin isyan ettiklerini ve bittik artık diye feryat ettiklerini söyledi. Ayrıca çiftçilerin,

3 ay sonra bu fiyatların 3-4 katına çıkacağını, bunun da fırsatçılara yarayacağını belirtiklerini dile getirdi.

Çiftçilerimizin bu tür mağduriyet yaşamaması için lisanslı depoculuk faaliyetleri desteklenmesi gerektiğini ifade eden İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Filiz; “Güneydoğu tarım birlikleri veya benzer bir kuruluş yeniden oluşturulmalı, fıstık taban fiyatı önceden belirlenerek aracılara fırsat verilmemelidir.” dedi. Ayrıca fındıkta olduğu gibi dekar başına veya kilo başına ürün desteği verilmesi gerektiğini hatırlatan Filiz, sulu tarım desteklenerek rekoltenin artırılması sağlanmalıdır. diyerek Tarım ve Orman bakanlığının bu konulara hassasiyet göstermesini beklediğini dile getirerek sözlerini tamamladı.


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Filiz


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.