Bu haber 10176 kez okundu.

Konukoğlu: Tahminimce temmuz ayından sonra işler toparlanmaya başlar

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, GAGİAD Yeni Normal Buluşmaları 2020 programına görüntülü görüşme yoluyla katıldı. Koronavirüs salgınında şirketlerin durumunu ve salgının ekonomiye olan etkisini değerlendiren Konukoğlu, birçok başlıkta önemli açıklamalarda bulundu.

"OFİSLERİMİZİN YÜZDE 60’A YAKINI EVDE ÇALIŞIYOR" 

Koronavirüs salgının başladığı ilk günlerde kurumlar ve şirketler olarak neler yaşadıklarını anlatan Adil Sani Konukoğlu, “Alışmadığımız bir durumdu. Başlarda şirketlerde büyük bir sessizlik oldu. Ne yapacağımı konusunda bir tereddüt yaşadık. Ofislerin dizaynı ve kimlerin gelip gelmeyeceği konusunda bazı tereddütlerimiz oldu. Buna rağmen arkadaşlarla görüşüp hızlı bir şekilde adaptasyonu sağladık. Şu anda ofislerimizin yüzde 60’a yakını evde çalışıyor. Üretim konusunda da bütün çalışanlarımızı koruma altına alarak elimizden geldiğince üretim yapmaya çalıştık” dedi.

"İŞLERİMİZ YÜZDE 40’IN ALTINA KADAR DÜŞTÜ"

Özellikle tekstil sektöründe talebin düştüğünü söyleyen Konukoğlu, buna bağlı olarak da işlerin yüzde 40’ın altına kadar düştüğünü söyledi. Konukoğlu, kendilerine ait tekstil işletmelerinin yüzde 60’ının izinde olduğu belirterek, “Mümkün olduğu kadar çalışanlarımızın evde kalmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Diğer sektörlerde farklılıklar var. Örneğin ambalaj sektöründe hiçbir şekilde duraksama yok. Hatta 24 değil de 36 saat olsa 36 saat çalışacak durumda” ifadelerini kullandı. 

"KENDİME EVDE BİR OFİS OLUŞTURDUM"

Pandemi sürecinden etkilenmemenin elde olan bir şey olmadığını vurgulayan Adil Sani Konukoğlu, “İlk gün ne yapacağımız bilemedim; ama üçüncü gün kalktım, giyindim, tıraşımı oldum, ofisime gider gibi giyindim, kuşandım şu an evde, oturduğum yerde bir ofis oluşturdum kendime. Mesaiye gelmiş gibi buraya gelip oturdum. O gündür bu gündür işe gitmediğim zamanlar çalışmalarımı bu ofisimde gerçekleştiriyorum. Bundan sonraki hayatımızda bu tür olaylarla daha fazla karşılaşacağız. Bundan sonra bence yeni bir yaşam tarzımız olacak” şeklinde konuştu.

"MALİYETLERİMİZ ARTTI"

Konukoğlu, salgın sürecinde maliyetlerinin de arttığının altını çizdi. Gerek servis ücretlerinde gerekse de kullanılan ilave malzemelerde artış olduğunu kaydeden Konukoğlu, bunun altından nasıl kalkılabileceğinin ilerleyen dönemlerde belirleneceğini söyledi.

"TEMMUZ AYINDAN SONRA İŞLER TOPARLANMAYA BAŞLAR"

Salgından sonra olacak olan yeni normali değerlendiren ve öngörülerde bulunan Konukoğlu, “Benim tahminim temmuz ayından sonra işler tekrar toparlanmaya başlar. Yani temmuzun 15’inde sonra farklılaşır diye düşünüyorum. Üçüncü ve dördüncü çeyrek de daha iyi geçer ve bundan daha iyi olur. bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmasın. Çimentoda ihracat devam ediyor. Çünkü Afrika’ya henüz tam olur pandemi girmedi. Bizim de müşterilerimiz ağırlıklı olarak Afrika. Dolayısıyla şu anda gemilerimiz gitmeye devam ediyor. Zannedersem haziranın ortasına doğru imento sektöründe de biraz zayıflama olacak. Diğer sektörlerde ise, örneğin tekstil sektöründe ihracat çok zor” ifadelerinde bulundu.

SALGININ GAZİANTEP EKONOMİSİNE ETKİSİ

Adil Sani Konukoğlu, koronavirüs salgının Gaziantep ekonomisine olan etkisini de değerlendirdi. “Gaziantep toplam 1,5 milyar dolar ihracat yapan bir şehir. Üretiminin yüzde 40’a yakınını ihraç ediyor” diye Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda gıda ve ambalaj haricindeki sektörlerde bir yavaşlama var. Geçen ay itibariyle ihracatımızda aşağı yukarı yüzde 30 bir düşüş oldu. Mayıs ayı nisana göre biraz daha sıkıntılı oldu. Çünkü pandeminin haricinde ramazan, bayram da mayısa denk geldi. Gaziantep olarak beklediğimizden daha iyi durumdayız.”

"SOSYAL YARDIMDA 60 BİN AİLEYE ULAŞTIK"

Salgın sürecinde yaptıkları sosyal yardımları anlatan Konukoğlu, “İlk başlarda kendi çalışanlarımıza biner lira ikramiye verdik. Hemen arkasından gıda paketi hazırlattık bütün arkadaşlarımıza. 14 bin çalışanımızın hepsine onları dağıttık. Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyası kapsamında 30 bin koli yardımımız oldu. Toplam aşağı yukarı 60 bin aileye ulaştık. En büyük jestlerdenin birini kendi müşterilerimize yaptık. Mart sonuna kadar olan bütün borçları dahil olmak üzere almış oldukları bütün ürünleri vadesiz iki ay erteledik. Mevcut borçları dahil olmak üzere” dedi.

ZİMEM DEFTERİ UYGULAMASI

Gaziantep’teki Zimem Defteri uygulamasına da destek verdiklerini hatırlatan Konukoğlu, Gaziantep Valisi Davut Gül’ün önderliğinde Zimem Defteri uygulamasını sürdürdüklerini söyledi. Bu dönemde herkesin birbirine ihyacı olduğunu vurgulayan Adil Sani Konukoğlu, “Az çok fark etmez, bitişiğinizdeki komşunuzun ekmeğini dahi gidip alıp gelseniz yeterli. 65 yaş üzeri evinde oturan birçok insan var. Hiçbir şey yapmıyorsanız birinin gıda ya da herhangi bir ihtiyacını marketten alıp getirseniz dahi  yeterli. Ben ülke olarak bu konuda çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

Tacettin Boran


Gaziantep Mega Haber


Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri
Anahtar Kelimeler
Gaziantep adil sani konukoğlu koronavirüs sanko holding gaziantep sanayi odası


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.