Bu haber 1260 kez okundu.

Gaziantep'teki test laboratuvarlarına 3 tane daha ekleniyor

Gaziantep’te koronavirüs vaka sayısında son günlerde artış olduğu görülüyor. Sanayide çalışan işçilerin arasında da vaka sayısının artış göstermesi nedeniyle Gaziantep’teki test laboratuvarlarına 3 tane daha eklenecek.

Test laboratuvarlarının koronavirüs ile etkin mücadele edilmesi ve vaka sayısının kontrol altına alınması için hayati önem taşıdığı uzmanlar tarafından da teyit edilen bir gerçek. Gaziantep’te kurulacak 3 yeni laboratuvarın Gaziantep Üniversitesi, Gaziantep İslam Bilim Teknoloji Üniversitesi ile Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde kurulması bekleniyor.

Öte yandan yeni kurulacak test laboratuvarları ile birlikte günlük test sayısının binin üzerine çakması planlanıyor.

GAZİANTEP OSB’DE DE LABORATUVAR KURULACAK

Koronavirüs salgını Gaziantep’te özellikle son günlerde sanayide çalışan işçiler arasında da yayılıyor. Sanayi Bakanlığı’nın oluru ile çalışma hayatının devam etmesi amacıyla ve vaka tespit ve takibinin daha sağlıklı yapılması için Organize Sanayi Bölgelerinde kurulacak Covid-19 test laboratuvarının Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan bütün işçileri takibe alacağı ve tarama sistemi ile durumlarını kontrol edeceği öğrenildi. Laboratuvarın önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde hizmete geçmesi bekleniyor.

KORONAVİRÜS (COVİD-19) TESTİ NASIL YAPILIR?

Koronavirüs testi, Halk Sağlığı Genel Müdürlüklerine bağlı Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında, Halk Sağlığı Laboratuvarlarında ve özel hastanelerde ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Öncelikle testi yapan yetkililer, özel kişisel koruyucu ekipman giyerek, sıkı önlemler altında test yapabiliyorlar. Test için hastanın burnundan veya genzinden ucu pamuklu çubuklarla örnekler alınarak dikkatli bir şekilde laboratuvarda test için götürülüyor. Bu işlemler yapılırken ileri düzeyde güvenlik önlemleri alınıyor.

KORONAVİRÜS TEST SONUCU NE ZAMAN BİLDİRİLİYOR?

Şüpheli hastadan alınan örnekler hekimlerin verdiği kararla referans merkezlerine gönderiliyor. Sonuçlar ise en geç 36 saat içinde nihayete eriyor. Eğer sonuç pozitifse hastanın temasta olduğu kişilerle izolasyonu gerçekleştiriliyor. Temasta olduğu kişilerin hepsi karantina altına alınarak ayrı ayrı koronavirüs testi uygulanıyor.

Tacettin Boran


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Gaziantep koronavirüs


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.