Bu haber 1066 kez okundu.

Üzerinde bakteri ve virüs barındırmayan kadim kumaş: Kutnu

"Kutnu Kutnu Pense" sloganı ile yola çıkan ve çocuk bluzları üretimine başlayan Gömlerg, doğal yöntemlerle üretilen kutnu kumaşını çocuk dış giyimi ile buluşturdu.

"NE ALERJİMİZ, NE ASTIMIMIZ VARDI"

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Sibel Bayıl, üzerinde bakteri ve virüs barındırmayan kutnu kumaşlarıyla ilgili bilgiler verdi. Bayıl, “Doğayı ve doğalı gerektiği gibi koruyamamanın sonucu olarak aldığımız yanıt şu günlerde canımızı bayağı bir sıkmakta. Oysa kadim tarihimize baktığımızda aslında gıdadan barınmaya ve giyime kadar tüm ihtiyaçlarımızın karşılığı bizde mevcut. Mesela kutnu bezi dokumacılığı sadece Türkiye’de ve Gaziantep’te dokunan ipekli ve doğal bir kumaş ve eskiden hep bu kumaştan üretilen giysileri kullanırken ne alerjimiz ne astımımız ne gece boyunca öksürükten uyuyamayan çocuklarımız vardı“ dedi.

ÇOCUK BLUZLARININ ÜRETİMİ BAŞLADI

Doç. Dr. Sibel Bayıl, bu felsefeden yolan çıkan Gömlerg’in doğal yöntemlerle ürettiği kutnu kumaşını çocuk dış giyimi ile buluşturduğunu belirterek, “Kutnu Kutnu Pense” sloganı ile yola çıkan Gömlerg markalı çocuk bluzlarının da üretime başladığını ifade etti.

ÇOCUKLARDAKİ CİLT ALERJİLERİNİ ORTADAN KALDIRIYOR

Kutnu kumaşının fındık ve fıstık kabuklarından elde edilen doğal boyalarla boyanması ile ilgili çalışmalar yürüten Doç. Dr. Sibel Bayıl, kumaşın doğal boyanması ile de çocuklardaki cilt alerjilerinin ortadan kalkacağını ve uzun süreli kimyasal etkilerden çocukların korunacağını bildirdi. 

Gaziantep’te kilim boyamacılığının eskiden kök boyalarla yapıldığını belirten Bayıl, çok çeşitli atık doğal maddelerden kök boya eldesi yaptıklarını, bunun aynı zamanda sıfır atık kapsamında stratejik olduğunu ifade etti.

Tacettin Boran


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
gaziantep kutnu kumaşı Doç. Dr. Sibel Bayıl Gömlerg


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.