Bu haber 8992 kez okundu.

Koronavirüs Gaziantep'e nasıl bulaştı? Başkan Şahin açıkladı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gazeteciler ile dijital ortamda bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Şahin, Gaziantep Basın Cemiyeti Başkanı gazeteci Arif Kurt’un “Gaziantep’te vaka var mı, Gaziantep ne durumda” sorusuna “Türkiye ortalamasının altındayız. Bilim Kurulu tarafından sayısal bir veri paylaşılmadı ama Gaziantep’in düşük risk grubunda olduğunu söyleyebilirim” diyerek yanıt verdi.
 
Şahin, Gaziantep'te alınan önlemlerle ilgili de açıklamalarda bulundu. Suriyeli doktorların Gaziantep'in giriş ve çıkışlarında yaptıkları sağlık taraması uygulamasının çok önemli olduğunu vurgulayan Şahin, bu tedbirin hayata geçirilmesinde emeği olan GBC Başkanı Arif Kurt'a teşekkür etti. Şahin, "Bu konudaki özel gayretinizden dolayı size teşekkür ediyorum" dedi.
 
Şahin'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"E belediye çalışmalarımızı güçlendirdik. Hiçbir vatandaşın belediyeye gelme ihtiyacı duymadan hizmetleri alabileceği alt yapıyı oluşturduk. 
 
Gerek valilikle, gerek emniyetle ve ilçe belediyeleriyle iyi bir koordinasyon sağlamamız gerekiyordu. Bu konuda da örnek şehirlerden bir tanesiyiz. Valimizin başkanlığında çok hızlı bir araya gelip sorun çözme ve hızlı fikir alıverişinde bunları yapıyoruz. 
 
ediyeler Birliği olarak bütün partilerden belediyelerimizle görüştü. Belediyelerimizin ihtiyaçlarını ve taleplerini 9 maddede sıraladık. Her parti kendi genel başkan yardımcısına iletti. Biz de ilgili bakanlarımızı aradık ve sayın cumhurbaşkanımıza ilettik.
 
Ayrıca biz kendi ilçe belediye başkanlarımızla toplandık. Çünkü her ilçede farklı sorunlar olabiliyor. Biz büyükşehir olarak ne yaptık, onlardan ne bekliyoruz bunu görüştük. Yine bütün partilerin belediye başkanlarıyla bir araya geldik. Soru cevap olarak neler yapacağımızı konuştuk. Taşranın daha zorlandığını gördük. Çünkü özellikle dezenfekte ve hijyende ektra çalışmaları gerekiyor. 
 
Biz yarın halk günümüzü dijital ortamda yapacağız. Sanal ortamda halkımızı dinleyeceğiz. Cumartesi de en büyük mahallelerden başlayıp e muhtar sistemini devreye alacağız. E muhtar sisteminde de her mahallede muhtarlarımızın valimizden emniyet müdüründen, tarım müdüründen sağlık müdüründen kimden ne isterse bunları direkt anlatacağı bir mekanizma kurduk.

KORONAVİRÜS GAZİANTEP'E NASIL BULAŞTI?

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, virüsün Gaziantep'e nasıl bulaştığını şu ifadelerle açıkladı:
 
"Pozitif vakaların yüzde 80'i yurt dışı bağlantılı. Yüzde 20'si ise onların temas çevresinden. Tır şoförlerimizin hepsini karantinaya aldık. Özellikle İran’dan gelen şoför arkadaşlarımız karantinası için çok sıkı çalıştık. Riskleri azaltmak için en büyük tedbirler alındı. O yüzden düşük riskteyiz. Burada sürdürülebilirlik çok önemli."
 


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Gaziantep koronavirüs


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.