Bu haber 2538 kez okundu.

CHP'li Kaplan'dan ÖSYM ücretleri ile ilgili kanun teklifi

Kaplan’ın ÖSYM sınav ücretlerinin ve Merkez Atama ile yapılan başvuru ücretlerinin kaldırılması ile ilgili verdiği kanun teklifinin gerekçesi:

“ÖSYM, bir kısmı kurum sınavı olmak üzere yaklaşık 50 merkezi sınav yapmaktadır. Sınav ücretleri ise 50 ila 500 TL arasında değişmektedir. Sınav ücretlerinin sınavların hazırlanma maliyetine göre belirlendiği ve sınavlardan kar elde edilmediği belirtilse de, ÖSYM’nin 2018 yılı faaliyet raporuna göre, kurumun yıl içinde yapılan altı sınavdan toplam 113 milyon 788 bin TL kar elde etmiştir. 2019 yılının ilk 6 ayında ise ÖSYM’ninü gideri 241,8 milyon TL olurken yapılan sınavlardan elde edilen geliri 403 milyon 605 bin TL olmuştur.

Sınav ücretlerinin adaletsiz ve yüksek olması on binlerce kişiyi mağdur etmektedir. Ekonomik yetersizlik nedeniyle kişiler sınav giriş ücretlerini karşılayamamaktadır. Bunun yanı sıra KPSS Merkez Atama ile işe yerleşmek isteyenler de her bir başvuru için 20 TL ücret ödemektedir. Zaten işsiz olan, ekonomik geliri olmayan kişilere bu ücretlerin ödetilmesi eşitlik ilkesine aykırıdır. Ayrıca Anayasa’nın 42. Maddesiyle düzenlenen “Eğitim ve öğrenim hakkı” hükmünü ihlal etmektedir. Söz konusu hükümde kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından mağdur edilemeyeceği belirtilerek, devlete eğitim ve öğrenim hakkını ekonomik nedenlerle tamamlayamayan kişilerin bu haklarını kullanmaları için gerekli tedbirleri alması ödevi verilmektedir.”


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
CHP Gaziantep İrfan Kaplan


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.