Bu haber 1387 kez okundu.

Arkeoloji Enstitüsü’nde çalışmalar sürüyor

Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen "AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Projesi" kapsamında, Mustafa Kemal Atatürk´ün Gaziantep´e geldiğinde balkonundan halka hitap ettiği Bey Mahallesi´ndeki eski öğretmenevi binasının, enstitüye dönüştürülmesi kararı alındı. Buna göre zemin katta yer alan restoran ve mutfak yapısı, kullanım hakkına sahip Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Şahinbey Rehberlik Araştırma Merkezi ve Kendirli Kültür Merkezi tarafından, Büyükşehir Belediyesine tahsis edildi.

MALİYETİ 10 MİLYON AVRO

Eski Öğretmenevi binasında süren proje için Avrupa Birliği tarafından 10 milyon avro bütçe ayrıldı. 31 Ocak 2019 tarihi itibariyle çalışmaların başladığı projenin 24 Temmuz 2020 tarihinde bitmesi bekleniyor. 540 gün olarak ön görülen proje süresinin tamamlanmasının ardından Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü, tam kapasite ile hizmet verecek.

ANADOLU ARKEOLOJİ VE KÜLTÜREL MİRAS ENSTİTÜSÜ HAKKINDA

Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü, Mustafa Kemal Atatürk´ün 26 Ocak 1933 yılında Gaziantep ziyareti sırasında halka seslendiği konak ile tarihi Kendirli Kilisesi´ni kapsayan alanda kurulacak. Türkiye’nin ilk milli arkeoloji enstitüsü olma özelliğini taşıyacak olan enstitünün kurulmasıyla ortak kültürel miras değerlerinin araştırılması, korunması, Türkiye ve AB arasındaki kültürlerarası diyaloğun geliştirilmesi ve sivil toplum diyaloğunun artırılması hedefleniyor. Projede kütüphane, laboratuvar, eğitim ve danışmanlık birimleri yer alacak.

KAYNAK:EKSPRES GAZETESİ


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimelerİsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.