Bu haber 4580 kez okundu.

Adeta cennetten bir köşe… Gaziantep Botanik Bahçesi

2009 yılında kurulan Gaziantep Botanik Bahçesi, 10 yıldan bu yana ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Kış mevsiminden ilkbahara geçişte rengarenk lale ve bitkilere bürünen Gaziantep Botanik Bahçesi’ni binlerce vatandaş ziyaret ediyor.

ÇİFTLERİN DE UĞRAK YERİ

Vatandaşların, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği Gaziantep Botanik Bahçesi, evlenen çiftlerin de uğrak mekanı. Bunun yanında gezmek ve fotoğraf çektirmek isteyen Gaziantepliler, bu haftasonu da botanik bahçesine akın ediyor.

Gaziantep Botanik Bahçesi’nin kurulmasıyla dünyanın en büyük canlı bitki koleksiyonu da hedefleniyor. Güzelliğiyle ilgi çeken botanik bahçesinin ilk, orta ve yüksek okullardaki öğrencilerin eğitimi için de kullanılması, botanik bahçesini daha farklı kılıyor.

GAZİANTEP BOTANİK BAHÇESİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Botanik Bahçesi 2009 yılında kurulmuştur. Gaziantep’te ilk Botanik Bahçesi olarak faaliyete başlamıştır. Botanik Bahçesi kurmaktaki esas amaç, Gaziantep' in, Türkiye'nin ve Dünya'nın floralarında bulunan ağaç, çalı ve otsu bitkilerin canlı bir koleksiyonunu oluşturmak ve geliştirmektir. 

Botanik bahçesi eğitim merkezi şeklinde kurulmuştur. İlk, orta ve yüksek okullardaki öğrencilere bitkileri tanıtmak amacıyla eğitimler verilmektedir. Okullara eğitim için gerekli olan bitki materyallerinin temin edilmesi sorumlulukları arasında yer alır.

Bitkilerle çeşitli amaçlar ile uğraşan ve bu konuda meraklı olan insanlara her zaman yardım etmeyi ilke edinmiştir. Ülkemizin nesli tükenmekte olan bitkilerin bir kısmının koleksiyonu oluşturulmuş ve halen devam ettirilmektedir.

Botanik bahçesinde bulunan bitkilerin etiketleme işlemleri yapılarak bitkilerin familyası, türü, cinsi, varyeteleri ve anavatanları Latince ve Türkçe olarak isimlendirilmiştir.


Gaziantep Mega Haber


Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri
Anahtar Kelimeler
Gaziantep Botanik Bahçesi


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.