Bu haber 3929 kez okundu.

DP Genel Başkanı Uysal: İnsanımızın bu gidişata itirazı var

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyon Milletvekili Gültekin Uysal, Mega Haber Genel Koordinatörü Arif Kurt’u ziyaret eti. Uysal, yerel seçimler, beka meselesi ve Demokrat Parti’nin çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyon Milletvekili Gültekin Uysal, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi oluşan havayı değerlendirdi. Uysal, "Önümüzdeki yerel seçim ama Türkiye gündemine bakınca tartışma konuları yüksek gerilim hattında seyrediyor. 16 Nisan referandumu, 24 Haziran seçimleri ve 31 Mart yerel seçimleri aslında iç içe geçmiş bir süreç olarak da değerlendirebiliriz" dedi.

“Biz temel strateji olarak Türkiye’nin iki kutba mahkum olmamasını, iki kutupluluğa mahkum olduğu takdirde Türkiye’nin gerçek gündemini konuşamayacağına dair fikrimiz var” diyen Uysal, Gaziantep gibi önemli bir ihracat ve üretim merkezinde bile bazı sıkıntıların çok derinden işlediğini yaptıkları ziyaret vesilesiyle gördüklerini söyledi. 

Uysal, şöyle konuştu:

"Türkiye’nin son 6-8 aylık enflasyon oranlarının yükselmesi, bütçesinin yarısından fazlasını götürmüş olması dar gelirlileri ciddi sıkıntılarla karşı karşıya bırakıyor. Böyle bir Türkiye gündemi içerisinde elbette yerel seçimlerde isteseniz de istemeseniz de bunun manası olacaktır.”

"MUHALİFLERİNİZİN ŞAHSİYETİ VE ONURU SİZE EMANETTİR" 

Yerel seçimler öncesi söylenen sert sözlerle  ilgili görüşlerini paylaşan Uysal, “Söylenen sözler, hakaret ve küre vatan birbirine ithamlar… Elbette siyasetin o sıcak rekabeti içerisinde bir takım sınırlara yaklaşırsınız ama bizim siyasi anlayışımız muhaliflerinizin şahsiyeti ve onuru size emanettir. Demokratik rejimin asgari şartlarının bile varlığının şüpheli olduğu, yok olduğu, rekabetin meşru sınırlarının silindiği bir durum var. Popülizm kıskacında sıkıştırılmış kitlelerin, özellikle tarım politikasından başlayarak metropollere göç etmesi, metropollerde de bir yandan belediyelerin diğer yanda da kamunun kaynaklarıyla sosyal yardım adı altında insanlarımızın demokratik iradeleri, vatandaşlık görevini yapma noktasında imkanları bu çaresizlik ve yoksulluk yok edilmiş, rehin alınmış. Böyle bir süreçte Türkiye kağıt üzerinde de olsa bu seçimleri gerçekleştiriyor” dedi. 

BEKA MESELESİ

Türkiye gündeminde sıkça konuşlan ve tartışılan beka meselesini de değerlendiren DP Genel Başkanı Uysal,  “17 yıldır iktidarda olup günü sonunda çıkıp Türkiye’de bir beka meselesi vardır diyorsanız, bu şu demektir. Yani bu probleme ben sebep oldum, ben çözeceğim. Sebep olanlardan çözüm beklemenin bir manası yok. Bunun tabi söylenecek söz kalmadığında, milletimizi 2007 seçilerini hatırlıyoruz tırnak içinde Müslüman cumhurbaşkanı seçiyoruz kampanyasıyla Türkiye’nin diğer problemleri konuşulmadı. 2011 seçim sürecinde 2010 referandumu ile beraber asgari vesayetle mücadele diyoruz diye süreçler işlendi. 2014 seçimleri öncesinde 17-25 Aralık dediğimiz o operasyonel, bir yanıyla yolsuzluk, öbür yanıyla kamu gücünü ele geçirmiş, devlet içinde bir cunta faaliyeti yaparcasına örgütlenmiş bir paralel yapı, en nihayetine 15 Temmuz’da bir darbe teşebbüsüne kadar gidecek cemaat adı altında örgütlenmiş yapıya gücü iktidar teslim etti. Neticesinde kendisinden önce başkalarına operasyon çekildi sesini çıkarmadı. 17-25 Aralık’ta ise mağdurum diyerek, bana darbe yapıldı diyerek böyle bir seçim sürecini geçirdik. Bu seçime geldiğimizde de şu hataya düşülüyor. Bunca zaman dillerinden düşürmedikleri insanı yaşat ki devlet yaşasın diyenler bugün geldikleri noktada AK Parti’yi yaşat ki devlet yaşasın noktasına gelmişler” şeklinde konuştu.

"GİDİŞATA İTİRAZ VAR"

31 Mart yerel seçiminin sonuçlarıyla ilgili tahminlerini paylaşan Uysal, “İnsanımızın itirazı var. Gidişata bir itiraz var. Özellikle sayın Erdoğan ve bakanları bu seçimi kaybetme risklerimiz var; ama biz 4,5 sene daha buradayız gibi bir söyleme sığınıyor. Netice itibariyle bu yerel seçimde ellerinde olan birçok kritik noktayı kaybedecekleri aşikar. Bizim meselemiz sadece iktidarın kaybetmesi, diğer siyasi partilerin kazanması değil, Demokrat Parti olarak kendi mücadelemiz, Türkiye’yi bu hapsolduğu popülizm kıskacından, hapsolduğu anlamsız ve kolay siyaset dediğimiz kimlikler üzerinden siyaset yapma, husumetler, korkular üzerinden siyasi alanı dizayn etmeye çalışılan ve dayatılan bu siyasi iklimi değiştirmek” ifadelerini kullandı.


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Demokrat Parti Gültekin Uysal Mega Haber Arif kurt


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.