Bu haber 4681 kez okundu.

İşte Karşıyaka'ya yapılacak projeler

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu ve AK Parti Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz ile birlikte Gaziantep Mega Haber Genel Koordinatörü ve Gaziantep Basın Cemiyeti (GBC) Başkanı Arif Kurt’u ziyaret etti. Fadıloğlu, ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu.

Fadıloğlu, görev süresi boyunca, yapmak istediği ve yapmaya çaılıştığı en önemli işin yaşanabilir kentler arasında Gaziantep’i yukarıya taşımak olduğunu söyledi.

KARŞIYAKA’DAKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM

Karşıyaka’daki kentsel dönüşümle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Rıdvan Fadıloğlu, “Beyannamemizin yüzde 120’sini gerçekleştirmiş durumdayız. Kentsel dönüşümde beklememizin nedeni, bizim burada yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceğimizi bilmediğimiz için bizden sonra gelecek belediye başkanı kardeşimize zorunluluk getirmeyelim düşüncesiyle şu ana kadar proje yapmadık. Bizim derdimiz orada çok katlı binalar yapmak değil” dedi.

KARŞIYAKA’YA YAPILACAK PROJELER

Karşıyaka’ya yapılacak projeleri Mega Haber’e açıklayan Fadıloğlu, “Karşıyaka’da gençlerin o enerjisini yeniden canlandırmak adına iki tane toprak saha, kütüphane, yeşil alan, okul, sosyal tesis, ağırlıklı olarak sosyal donatı, koşu parkurları, mümkün olduğu kadar az konut ve ticari unsur ama ağırlıklı olarak sosyal donatı yapmak amacımız. Biz burada kentsel dönüşümü tetiklemek adına yeniden çok katlı bina yaptığımızda şehrin bir kere hava akımını durduracağız. Oraya bu kadar yoğunluk verdiğimizde o kadar insanın yeşil alan ihtiyacında sıkıntı yaşarız. Kentsel dönüşümdeki amacımız sosyal donatı alanı ağırlıklı olarak burayı çözmek. Ondan sonra revizyon imar planları yapmak. Vatandaşlarımız sağ olsunlar bu konuda bize inandılar ve güvendiler. Biz de onların güvenine layık olmaya çalışacağız” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDEN UZADI?

Karşıyaka kentsel dönüşümünün uzamasının sebebini de açıklayan Fadıloğlu, durumu şöyle açıkladı: “Vatandaşlarımızın yüzde 94’ü ile anlaştık ama yüzde 6’lık kısmı ile anlaşamadık. Maalesef insanlarımız 5 liralık malına 25 lira para isteyince biz de buna girmedik. Geçenlerde bir parselle ilgili olarak bir vatandaşa en son 600 bin TL teklif etmiştik. Kabul etmedi mahkemeye gittik. Mahkeme 430 bin TL verdi. Bu sefer geldi anlaşalım diye ama yapacak bir şey yoktu.”

GIDA FİYATLARI

Fadıloğlu, gıda fiyatlarına da değindi. “Serbest piyasa ekonomisinde fiyatı arz talep dengeler” diyen Fadıloğlu, bu konuda müdahalenin bir noktaya kadar olacağının altını çizdi. Fadıloğlu, şöyle devam etti:  “Açıktan bir seyyar satıcıdan ürün alırken o şahsın yaptığı maliyet ile kapalı bir markette klimatize bir ortamdaki alacağınız malın maliyeti bir midir. Seyyar satıcının reklam ilan vergisi yok, sigortası yok, vergisi yok, hiçbir sıkıntısı yok. Diğer taraftan market denilen yer kira veriyor, emlak vergisi, reklam ilan vergisi veriyor, personel çalıştırıyor. Çalıştırdığı personelin sigortasını, stopajını yatırıyor, gelir vergisi veriyor. Bu ikisinde fiyatların aynı olması mümkün mü.”

FADILOĞLU’NDAN NİKAH SALONU AÇILIŞI MÜJDESİ

Başkan Fadıloğlu, Merveşehir Nikah Salonu’nun birkaç gün sonra açılacağı müjdesini de Mega Haber’de verdi. Merveşehir Nikah Salonu’nun ayın 19 – 20’sinde açılacağını belirten Fadıloğlu, “Biz Merveşehir Nikah Salonu’nu öncelikli olarak vatandaşa hizmet etmesi açısından nikah salonu ve kongre kültür merkezi olarak düşündük. Fakat vatandaşımız 6 ay önceden nikah günü alınca bizim önceliğimiz bu milletin malı onu yapmamız lazım dedik. Fakat o dönemde de Emniyetin, Valiliğin, Milli Eğitim’in özel bir toplantısı, semineri oluyor, salon bulmakta zorluk çekiyoruz. O zaman dedik bu şehir, nikahtaki yoğunluğuyla birlikte yeni bir nikah salonunu hak ediyor. Merveşehir’de 600 kişilik ve 150 kişilik iki salonlu bir nikah salonunu yapıp bitirdik. Açılışını yapınca nikah memurluğunu da oraya götürerek tüm nikah işlemlerini orada yapacağız ki vatandaşlarımızın nüfus yoğunluğunun ağırlıklı olduğu noktasında birer vasıtayla insanlar buraya gelsin gitsin. Hizmet vatandaşın ayağına gitsin diye biz bu planlamayı yaptık” dedi.

“ŞSM, TÜRKİYE’DE ÖRNEK PROJELERDEN BİRİ”

Fadıloğlu, geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Şehitkamil Sanat Merkezi’ni de anlattı. Fadıloğlu, “Geçmiş dönemdeki başlattığımız Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi ile birlikte bu sefer Şehitkamil Sanat Merkezi’nin devreye girmesi, bunun akabinde yeni yapılacak projelerle Gaziantep’i kademe atlatmak zorunluğumuz olduğunu ifade ediyorum” dedi ve ekledi: “Bu şekilde yapılan Şehitkamil Sanat Merkezi, iddialı konuşmayı pek sevmeyiz ama bu işin üstatları söylüyor. Türkiye’de örnek projelerden biri olarak gösteriliyor. Geçmiş dönemde yaptığımız projeler gibi bizim yaptığımız projelerin en önemli özelliği sürdürülebilir olmasıdır. Açılışı yapıldıktan sonra sürdürülebilir olmazsa bu bizim için başarılı bir proje değildir.”


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Şehitkamil Belediyesi Rıdvan Fadıloğlu


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.