Bu haber 398 kez okundu.

Yaralı kuşlar Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde şifa buluyor

Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep Hayvanat Bahçesi olarak bölgede yaralı hayvanların kurtarma merkezi olarak da görev yaptıklarını söyledi. 

Yaralı yabani hayvanların iyileştirilerek doğaya tekrar dönmelerinin  önemine değinen Özsöyler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin yanı sıra Adana, Osmaniye ve Mersin'den de kendilerine yaralı hayvanlar getirildiğini belirtti.

Özsöyler, hayvanat bahçesine çoğunlukla yaralı yırtıcı kuşların tedavi için getirildiğini aktararak, "Bize daha çok kartal, şahin, atmaca, pelikan ve leylek gibi hayvanlar tedavi için getiriliyor. Bu kuşlar uçarken kanatlarını tellere çarpıyorlar veya avcılar tarafından vuruluyorlar. Biz burada gerekli tedavilerini ve bakımlarını yapıyoruz. Doğada tekrar hayatlarını ikame ettirecek hale geldiklerinde salıveriyoruz." ifadelerini kullandı.

Yaralı 25 kartal, şahin ve atmacayı iyileştirerek ocak ayından bu yana doğal ortamlarına bıraktıklarını dile getiren Özsöyler, 2016'da 115, 2017'de 175, 2018'de de 225 yaralı hayvanı iyileştirerek doğaya saldıklarını vurguladı.

Özsöyler, kendilerine getirilen hayvanların genellikle kanatlarında ve ayaklarında kırıklar olduğunu ifade ederek, doğada yaralı yabani hayvan bulanların Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesine başvurmalarını istedi.


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Gaziantep Hayvanat Bahçesi


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.