Bu haber 2393 kez okundu.

Alexa ile ilgili merak ettikleriz…

Alexa dünyanın en bilindik site bilgilendirme şirketidir. Dünya üzerindeki bütün web sitelerine gönderdikleri botlar ve diğer teknolojileri sayesinde bu web siteleri hakkında bilgi oluşturuyor. 

Alexa Traffic Rank denilen şey de bu web sitelerini kendi aralarında sıralama sistemidir. Sıralamayı "Dünya Geneli" ve "Ülke Geneli" olmak üzere iki farklı biçimde yapıyor. Örneğin baidu.com Çin'de 1. Sıradayken dünyada 5. sırada yer almakta.

Alexa Traffic Rank, bu sıralamayı sitelerin belirli zaman aralıklarındaki trafiklerine göre yapıyor. Yani "X" sitesine bu ay 200 kişi girmişse Dünyada 800.000 sırada yer alıyorsa "Y" sitesine bu ay 500 kişi girmiş ve 700.000 sırada yer alıyor. Bir sonraki ay trafiğin değişmesine göre sıralama da o oranda değişebilir.

ALEXA NE İŞİMİZE YARAR?

Alexa sıralaması sitenin hiti hakkında bize az-çok bilgi verir ancak bunlar asla elle tutulur şeyler olmadığı için çok güvenilir sayılmaz. Yani Sitem dünyada 20.000 sıradadır diye 100 bin dolara satarım gibi bir şey söylenemez. Bu sıralamayı dikkate alan bazı kişiler var. 

Webmaster sitelerinde bu kişilerle reklam ticareti yaparken sitenizin sıralamasına mutlaka bakarlar.

ALEXA'YA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Alexa alexa nedir alexa ne işe yarar Alexa Traffic Rank


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.