Bu haber 1064 kez okundu.

Naksan davasında karar günü

Gaziantep'te, Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 4'ü tutuklu 27 sanığın yargılandığı Naksan Holding'e yönelik süren davanın 12’inci celsesi bugün yapılacak.  Geçen celsede mahkeme heyeti davanın kararını 8 Kasım’daki duruşmada vereceklerini söylemişlerdi.

Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "para kasası" Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Cahit Nakıboğlu'nun da aralarında bulunduğu 27 sanığın yargılanmasına devam edilecek.  9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Cahit ve oğlu Taner Nakıboğlu, Cihan Dağcı ve Murat Zar ile tutuksuz sanıklar ve avukatların katılması bekleniyor.

DAVA SAAT 10’DA BAŞLAYACAK

Sanıklar, "Silahlı terör örgütü yönetme, terörizmin finansmanı hakkında kanuna muhalefet, suç gelirlerinin önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama ve vergi usul kanununa muhalefet" suçlarından yargılanacak. Daha önce 4 kez hakim karşısına çıkan sanıklar, bugün 12. Kez hakim karşısında olacak. 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava saat 10:00’da başlayacak.

DAVADA KARAR GÜNÜ

Mahkeme Başkanı Adnan Yılmaz, geçen duruşmada öncesi sanıklara ve avukatlara, “Dosyayı tam anlamıyla incelme şansımız ve zamanımız olmadı. Önümüzdeki duruşmada davayı karar bağlayacağız. Bugün sadece karar öncesi savunmalarınızı dinleyeceğiz” demişti. Aradan geçen bir ay içinde mahkeme heyeti dosyayı tam inceledi ve bugün davanın karar bağlanması bekleniyor.

İDDİANAMEDEN

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Organize Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan 628 sayfalık iddianamede, Naksan Holding bünyesinde 51 şirketin bulunduğu, yapılan inceleme sonucunda bu şirketlerin FETÖ/PDY terör örgütünün sermayesi ile ticari alanda faaliyette bulunmak üzere kurulduğu ve örgüte ait bir iktisadi işletme olduğu belirtildi. Nakıboğlu ailesinin, şehrin çeşitli yerlerindeki iş yeri, konut, iş hanı gibi taşınmazları satarak yaklaşık 2 milyon lirayı başka bir hesaba aktardığına işaret edilen iddianamede, kayyum atanmasından önce de holdingin içinin boşaltıldığı bilgisine yer verildi. İddianamede ayrıca, holdingin yöneticilerinden tutuklu sanık Taner Nakıboğlu'nun, örgütün sözde "bölge abisi" firari sanık Mehmet Kocatürk ile sık sık toplantılar yaptığı ve il mütevelli heyetinde bulunduğu aktarıldı.


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
gaziantep Naksan Holding FETÖ dava


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.