Bu haber 1511 kez okundu.

Devletten 'Türkiye'de Suriyeliler' raporu: Savaş bitse bile gitmeleri zor

“Türkiye’de Suriyeliler” başlıklı özel raporda, savaş bitse bile Suriyelilerin ülkelerine dönmelerinin zor olacağı belirtildi.
 
"Gerçeklerle yüzleşmek, kalıcılık konusunda politikalar üretmek gerekmektedir” denilen raporu, Milliyet gazetesinden Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberleştirdi.
 
Raporun satır başları özetle şöyle: 

- Dönmeleri oldukça zor

- 276 bin bebek doğdu 
 
2011'den bu yana doğan toplam Suriyeli bebek sayısının resmi sayılara göre 276 bin 158 olduğu dikkate alındığında bu husus bile başlı başına kalıcılığın işareti olarak okunabilecektir. Suriyelilerin yüzde 46'sı, yani 1,4 milyondan fazlası 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerden oluşmaktadır. 10 yıl sonra Türkiye'de 4-5 milyonu aşan bir Suriyeli nüfus olması ihtimali yüksektir.

- Kalıcı politikalar üretilmeli

- Cumhurbaşkanlığı’na bağlı koordinatör bir başkanlık tercih edilebilir

- Her yaştaki Suriyeliye Türkçe öğretilmeli

- Devletin internet sitelerinde Arapça dil seçeneği de bulunmalı

Ucuz Konut yapılsın

Mümkünse TOKİ-belediyeler işbirliğinde, çok düşük kiralarla mültecilerin barınması için yeni sosyal konutlar yapılabileceği; ancak bunlar yapılırken Türk toplumunun gösterebileceği olası tepkiler için de önlem alınmasının ve onların da desteğinin sağlanmasına çaba gösterilmesinin birlikte yaşama kültürü geliştirilmesi bakımından son derece kıymetli olduğu; söz konusu yerleştirmenin etnik bir özellik taşıdığına dair algıları ortadan kaldıracak şekilde seçimlerin yapılması gerektiği, aksi halde yakın gelecekte çok ciddi gerilim ve çatışma riskinin olabileceği değerlendirilmektedir.

Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Kamu Denetçiliği Kurumu Türkiye’de Suriyeliler rapor


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.