Bu haber 7396 kez okundu.

Gaziantep'te konkordato rüzgarı: 4 şirket 2 şahıs mahkemeye başvurdu

Kurda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle zor durumda bulunan şirketler Türkiye genelinde konkordato ilan etmeye başladı. Bu şirketlere, Gaziantep'te bulunan 4 şirket ve 2 şahıs da eklendi. Şirketler Ekim ayı itibariyle Gaziantep 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne 3 ay süre ile geçici mühlet kararı başvurusunda bulundu. Mahkeme Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şirketlere yönelik davanın Aralık ayında görüleceği bildirildi. 

Hangi şirketler konkordato davası açtı?

Gaziantep 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Şirvan Tekstil 27 Eylül tarihinde mahkemeye dava açtı. 1951 yılında kurulduğu öğrenilen şirketin konkordato ilanının başarıya ulaşmasının olanaklı olup olmadığının yakından incelenmesi için alacak sayısı ve alacak miktarı gözetilerek Dr. Öğretim Üyesi Erkan Alsu, SMMM Murat Karabiber ve Prof. Dr. Öğretim Üyesi Şaban Kayıhan'ın geçici konkordato komiseri heyeti olarak görevlendirildiği belirtildi. Davanın ise 26 Aralık tarihinde görüleceği öğrenildi. Şirvan Tekstil, halı, battaniye ve triko ipliği sektöründe faaliyet gösteriyor. 

Konkordato ilan eden diğer şirketler ise Zambak Plastik Naylon Torba ve Plastik Ayakkabı San. ve Tic. Ltd. Şti., Filiz Plastik Naylon Torba ve Plastik Ayakkabı San. ve Tic. Ltd. Şti., Y-Y İç ve Dış Tic. İnş. San. Ltd. Şti. oldu. Üç şirket tarafından  Gaziantep 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne 1 Ekim 2018 tarihinde konkordato talep başvurusu iletildi. Mahkeme tarafından yapılan duyuruda, "2 Ekim 14.38'den başlamak üzere 3 ay süre ile geçici mühlet kararı verildiği belirtildi. Öte yandan, dava duruşmasının 26 Aralık 2018'de yapılacağı öğrenildi. Ayrıca konkordatonun başarıya ulaşmasının olanaklı olup olmadığını yakından incelemesi amacıyla İcra ve İflas Hukuku alanında uzman Dr. Öğretim Üyesi Hakan Albayrak, Dr.Öğretim Üyesi Erkan Alsu, SMMM Muzaffer Bayazıt'ın geçici konkordato komiseri heyeti olarak görevlendirildiği de kaydedildi. 

2 şahıs konkordato istedi!

Gaziantep'te şirketlerin yanı sıra iki şahıs da konkordato talebiyle mahkemeye başvurdu. Yalçın Boyhüyük ve Yavuz Bozhüyük isimli şahıslar mahkemeye yaptıkları başvuruyla konkordato davası açtılar. 

Can Kaloç


Gaziantep Mega Haber


Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri
Anahtar Kelimeler
gaziantep Zambak Plastik Filiz Plastik Şirvan Tekstil Y-Y İç ve Dış Ticaret konkordato Yalçın Boyhüyük Yavuz Bozhüyük


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.