Bu haber 768 kez okundu.

Gaziantep, hasta göçü de alıyor

Gaziantep’in yoğun göç alan bir kent olduğunu söyleyen Akıncı, “Gaziantep’e olan göçler her geçen gün artıyor. Göç almakla kalmıyor, hasta göçü de alıyor. Büyük bir il olduğumuz için Gaziantep’e dışarıdan da hastalar geliyor. Hal böyle olunca ihtiyacımız günden güne artıyor. Bu anlamda vatandaşların kan bağışı konusunda bilinçlendirilmesi önemli” diye konuştu.

Gaziantep Kan Bağış Merkezi Müdürü Mehmet Akıncı, “Gaziantep Kan Bağış Merkezi olarak, kentte bulunan hastanelerin kan ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hemen her gün kentin çeşitli yerlerinde 8 ila 9 ekibimiz bulunmaktadır. Ekiplerimizden 5 tanesi sabit yerlerde bulunuyor. Demokrasi Meydanı, Gaziler Caddesi, Karataş Bölgesi’nde, Maanoğlu Park içerisinde ve Nizip İlçemizde bulunuyor. Gezici ekiplerimiz ise Organize Sanayi Bölgesi, Üniversitelere, kentin kalabalık bölgelerinde faaliyetler oluşturuyoruz. Ekim ayı itibariyle Gaziantep’te 72 bin kan bağışı topladık, ilimizin ihtiyaç duyduğu oranın yüzde 95’ini karşılamış durumdayız. Yıl sonuna kadar da 90 bin civarında bağış almayı hedefliyoruz. Kış aylarında havaları soğuması nedeniyle bağış oranı azalıyor. Bazı insanlarda, ‘kan verirsem üşürüm’ düşüncesi var. Ekiplerimizde kan bağışı alınmadan önce ekipte bulunan doktorlarımız kişinin kontrollerini yaparlar. Kişinin ihtiyacından fazla kanı varsa o durumda kan bağışı alıyoruz. İnsanların tedirgin olmalarına gerek yok.”

 KAN BAĞIŞI İLE ÜÇ CAN BİR FİDAN

Kan bağışında bulunan bir kişinin üç canı kurtaracağını söyleyen Akıncı, “Kanın kime ne zaman gerekli olacağını bilemeyiz. ‘Kan acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır’ dememizin sebebi budur. İlimizde ortalama 650 ila 850 arasında kan ihtiyacı oluyor. Her gün bu oranda kanı hastanelere gönderiyoruz. Sağlığımız el verdiği, kendimizi iyi htiğimiz sürece 18-65 yaş arası herkesi düzenli kan bağışına davet ediyoruz. Alınan her kanda Hepatit B, Hepatit C, AİDS gibi hastalıkların taraması yapılıyor, temiz olan kanlar ihtiyaç sahiplerine gönderiliyor. Kanlarla ilgili testlerin süresi 48 saate kadar sürüyor. Bu nedenle olağanüstü durumlara karşı depolarımızda kan bulunması gerekiyor. Verdiğiniz kan ile 3 insanın hayatını kurtarmış oluyorsunuz ve doğaya bir fidan armağan etmiş oluyorsunuz. Orman Bakanlığı ile yaptığımız protokolde, her kan bağışı için yılsonunda o oranda fidan dikiyor. 4 bağış yaptığınız zaman Doğaya sizin adınıza 4 fidan dikilmiş oluyor.”

HASTA GÖÇÜ DE ALIYORUZ

Gaziantepli vatandaşların kan bağışı konusunda bilinçlerinin her geçen gün arttığı ifade eden Akıncı, “2010 yılından bu yana Gaziantep’te görev yapıyorum. 2010 yılında Gaziantep’te 28 bin ünite kan bağışı alırken şu an 90 binlere yaklaştık. Günden güne insanların bilinçlendiğini görüyoruz. Tabi bu yetmiyor, her geçen gün kente olan göçler artıyor. Göç almakla kalmıyor, hasta göçüde alıyor. Büyük bir il olduğumuz için Gaziantep’e dışarıdan da hastalar geliyor. Hal böyle olunca ihtiyacımız günden güne artıyor. Bu yüzden insanları, kan bağışı öncesinde bilgilendiriyoruz. Aldığımız kanları hastanelere göndererek, ihtiyaç duyan hastalara ulaştırıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Ekspres


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Gaziantep Kan Bağış Merkezi Mehmet Akıncı


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.