Bu haber 933 kez okundu.

Sıfır Atık Projesi Gaziantep'te gelişiyor

Vali Yerlikaya atıkların kontrol altına alınarak gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye, yaşanabilir bir dünya bırakılmasını amaçlayan Sıfır Atık Projesinin önemini vurguladığı toplantıda İsrafın önlenmesi ve tüketim alışkanlıklarının değiştirilmesi konusunun yanı sıra tüm kamu kurumlarımızın tasarruf tedbirlerine hassasiyet göstererek, özellikle kullanılan araç ve gereçlerle ilgili, gerek alımlarda, gerek se mevcut kullanımda olanlarda hızla yerli olan ürün ve markalara geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Vali Yerlikaya: “Sıfır atık projesini sadece bir çevre duyarlılığı çalışması olarak görmemek lazım. Bu proje geleceğimiz adına büyük bir sorumluluk hareketedir. Bize emanet edilen bu güzel tabiatımızı gelecek nesillere layıkıyla devredebilmektir.

Ayrıca; büyüyen ekonomilere baktığımızda tasarruf ve geri dönüşüm konusunun büyük önem arz ettiğini görüyoruz.

Örneğin bir ton kâğıdın toplanmasıyla 17 adet ağacın kesilmesini önlüyoruz. Yine 1 ton plastik ambalaj atığının geri dönüşümü sonucunda 14000 kWh enerji tasarrufu sağlayabiliyoruz. Bu ve buna benzer örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Elimizde bulunan tüm argümanları kullanarak uygulamaya öncelikle kendimizden, eş, çocuk, arkadaş ve komşularımızdan başlayarak tüm topluma bu bilinci aşılamalıyız.

Nihai hedefimiz her bireye, atığın sadece atık olmadığı bilinciyle hareket etme bilincini kazandırmak. Sizler bu projenin öncüleri olursanız, hedeflerimizin çok çok üstüne çıkarız. 

Bildiğiniz üzere belli zaman aralıklarında siz değerli kamu kurumlarımızın idarecileri ile bir araya geliyor birçok konuda görüş alış verişinde bulunuyoruz. Bu konuda da sizlerin fikir ve görüşlerinize açığız.

Sizden özellikle istirhamım her platformda ‘Sıfır Atık Projesi’ne dikkat çekip bu konuda gerekli olan farkındalığı oluşturmak ve toplumun bilinçlenmesine katkı sunmanızdır. Vereceğiniz destek ve katkı bu büyük projenin hedefine ulaşmasında çok büyük önem arz ediyor. Sizlere bu konuda da güvenimiz ve inancımız tamdır. Yine Milli Eğitim Müdürlüğümüz ’ün de Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzle birlikte çocuklarımıza yönelik yapılan çalışmaları çeşitlendirerek arttırmalarını istiyorum.  “ dedi.

Toplantı katılımcıların görüş ve önerilerinin dinlenmesi ile yapılan değerlendirmelerin ardından sona erdi. 


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Projesi


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.