Bu haber 2724 kez okundu.

Ahi Baba'nın torunu: Küçük esnaf yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı

Ahi Baba Hacı İbrahim Efendi'nin torunu Ertuğrul Ahi, Yerinde Sohbetler programında ahiliği ve ahilik sistemini anlattı. 

Ahiliğin 3. yüzyılda, Selçuklular döneminde başladığını söyleyen Ertuğrul Ahi, bu sistemin her şeyiyle Türklere özgü olan bir sistem olduğunu ifade etti. Ahilik sistemini anlatan Ertuğrul Ahi,  “Ahilik, şimdiki esnaf teşkilatlarını tek başına idare eden bir loncadır. Hala bu kadar önemli olmasının nedeni günümüzde de işlevini koruyor olmasıdır. Ahilik kısaca budur. Ahi baba, esnafın başında olan kişiye deniyor. Ahilik teşkilatına giren esnafın dürüst olması, bozuk mal satmaması, yalan söylememesi gerekir. Bunlar çok önemlidir. Zaten bu tarz yanlışları yapanlar hep dışlanmışlardır. Günümüzde de bunların uygulanması için bir çaba vardır. Gerçi esnaf çok azaldı” dedi.

AHİLİĞİN TEMEL İLKELERİ

Ahiliğin temel ilkeleri olduğuna dikkat çeken Ertuğrul Ahi, bunları şöyle sıraladı: “Elini, sofrasını açık tutmak. Kapısını açık, gözünü bağlı tutmak. Beline ve diline sahip olmak. Mecburiyet olmadıkça meslek değişikliği yapmamak. Para için asla meslek değişikliği yapmamak. Alın teri prensibini terk etmemek. Tekekkül etmek, yardımlaşmaya dikkat etmek, usta çıkar münasebetini, baba evlat şeklinde görmek ve tatbik etmek. İmalatta kaliteye dikkat etmek. Devlete ve insanlara karşı dürüstlük.”

KÜÇÜK ESNAF YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA KALDI

Ahilik sisteminin memleket ve ülke refahı için devam etmesi gerektiğini söyleyen Ertuğrul Ahi, yaygınlaşan AVM’lere ve bunlar karşısında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan küçük esnafın durumuna da dikkat çekti.

Ertuğrul Ahi, bu konuyla ilgili ise şu ifadeleri kullandı:

"Ben siftah ettim, komşum etmedi diye bir şey bugün hangi sistemde var? Bu güzel bir şey değil mi? Günümüzde de neden yaşanmasın. Onun için bu sistemin ilelebet devam etmesi lazım. Ama tabi esnaflık şu anda maalesef bitmiş durumda. Bunun nedeni de AVM’ler, büyük marketler ve tekelleşme. Bunlar küçük esnafımızı maalesef yok olma tehlikesiyle karşı karşıya getirmiş vaziyette. Ahilik sistemi tekrar canlanırsa esnaf da çoğalır. Böylece memleketimiz de ülkemiz de daha güçlü olur."

YERİNDE SOHBETLER ÖZEL - AHİLİK VE AHİ BABA

Tacettin BORAN


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Gaziantep ahi baba ahilik Ahi Baba Hacı İbrahim Efendi Ertuğrul Ahi


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.