Bu haber 3394 kez okundu.

Gaziantep uyuşturucu konusunda ön sırada!

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi tarafından 2017 verileri ışığında 2018 Uyuşturucu Raporu hazırlandı. Gaziantep uyuşturucu kullanımında ve buna yönelik olarak alınan önlemler noktasında öne çıkan illerden birisi oldu. 

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de uyuşturucu tedavisi görenlerin %48,55’i (5.648) ilk kez tedavi gördüğünü (daha önce hiç tedavi görmediğini) belirtirken, %51.45’i (5.985) daha önce tedavi gördüğünü belirtildi. 

2017 Yılında Yatarak Tedavi Gören Hastaların İkamet Ettikleri İlk On İle Göre Dağılımı incelendiğinde aşağıdaki tablo ortaya çıkıyor:

Tabloya bakıldığında Gaziantep, İstanbul ve Adana'dan sonra sayı olarak en çok kişinin tedavi gördüğü il olarak öne çıkıyor. Öte yandan Gaziantep'te uyuşturucu kullanım oranlarının yüksekliği şehir milletvekilleri tarafından sıkça dile getiriliyor.  Dönemin MHP İl Başkanı olan ve şimdi Gaziantep milletvekili olarak mecliste bulunan Ali Muhittin Taşdoğan, Ocak 2018'de düzenlediği basın toplantısında, Gaziantep'te uyuşturucu kullanma yaşının 10'a kadar düştüğünü söylemişti. 

Rehabilitasyon Merkezleri Yetersiz mi?

Gaziantep'te AMATEM'e alternatif olarak kurulan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi 40 yatak kapasitesiyle faaliyet gösteriyor. Kurumda,  57 personel ve 40 yatak kapasitesiyle barınma, tedavi, rehabilitasyon, eğitim, aile, sosyal yaşama dönüşleri sağlanması amaçlanıyor. Merkezde genellikle ergenlik çağındaki gençler tedavi ediliyor. 

25 Aralık Devlet Hastanesi bünyesinde bulunan AMATEM ise yine yatak kapasitesi olarak talepleri karşılayamıyor. 2016 yılı verileri incelendiğinde AMATEM ve Oya Bahadır Yüksel Madde Bağımlılığı ve Rehabilitasyon Merkezi'ne başvuran hasta sayısı yaklaşık olarak 10 bin kişi olduğu iddia ediliyor.

Tedavi görenlerin cinsiyetine göre bir ayrım yapıldığında ise erkek hastaların büyük çoğunluğu sağladığı görülüyor. 2017 yılında yatarak tedavi görenlerin cinsiyete göre dağılımları incelendiğinde, %95.67’sinin (11.129) erkek, %4.33’ünün (504) kadın olduğu anlaşılıyor.

Tedavi başvuruları 100 bin nüfusa oranlandığında ise il sıralamalarının Şanlurfa, Kırıkkale, Adana, İçel, Gaziantep, Denizli, Osmaniye, İstanbul, Bursa ve Mardin olduğu görülüyor. 

Can Kaloç


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
gaziantep uyuşturucu


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.