Bu haber 1704 kez okundu.

CHP Gaziantep'te belediye başkan adayları konuşulmaya başlandı! İşte adı geçenler...

CHP'de yerel seçimlere 6 aydan az süre kala kulisler hareketlendi. Yerel seçimlerin Mart 2019 tarihinde yapılması beklenirken CHP'de belediye başkan adayları konuşulmaya başlandı. Kulislere göre CHP Gaziantep’te büyükşehir için Celal Doğan’ı, Şahinbey için Mustafa Yılmaz’ı, Şehitkâmil için Abdulkadir Ateş’i Oğuzeli içinde Ahmet Bozgeyik’i aday göstermeyi düşünüyor.

CHP Genel Merkezi 2004 yılındaki yerel seçimlerde Ak Parti’ye kaptırdığı Gaziantep’i yeniden almak için ince eleyip sık dokuyor. 14 yıldır merkez ilçelerde ve büyükşehirde belediye başkanlığı kazanamayan CHP, 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeye hazırlanıyor. Haftasonu Adana’da yapılan bölge toplantısına katılan CHP heyeti burada bir durum değerlendirmesi yaptı. Bölge toplantısında partililere yerel seçimlere ilişkin görüşleri ve önerileri sorulduğu öğrenildi.

Mart 2019 tarihinde yapılması beklenen seçimler için CHP’de düğmeye basıldı. 2004 yılında kaybedilen Gaziantep’i geri almak için çalışan CHP’de eski bakanlara ve başkanlara dönüş yapıldığı öğrenildi. İddialara göre CHP, Büyükşehir Belediye Başkanlığına eski belediye başkanı ve HDP Eski milletvekili Celal Doğan’ı, Şahinbey için yine eski bakanlardan Mustafa Yılmaz’ı, Şehitkamil için eski bakanlardan Abdulkadir Ateş’i, Oğuzeli içinde 24 Haziran’da CHP Gaziantep 7. Sıra Milletvekili Aday Ahmet Bozgeyik’i aday göstermeyi planlıyor.

CELAL DOĞAN BÜYÜKŞEHİR’E

1989- 2004 yılları arasında CHP’den Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan daha sonra 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’den Gaziantep Milletvekili seçilen ve 1 Kasım 2015 yılında yapılan erken seçimde HDP’den İstanbul Milletvekili seçilen Celal Doğan’ın CHP’nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olacağı kulislerde konuşuluyor. HDP’nin de oyunu alabileceği düşünülen Celal Doğan’ın bir adım önde olduğu örgütünde “Gaziantep’i yeniden alırsak ancak HDP’nin desteğiyle beraber Celal Doğan ile alırız” dediği iddia ediliyor.

MUSTAFA YILMAZ ŞAHİNBEY’E

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ile Devlet Bakanlığı görevlerinde bulunan, 2009 yılındaki yerel seçimlerde CHP'den Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olan Mustafa Yılmaz’ın da Şahinbey’den aday gösterileceği gelen bilgiler arasında. TBMM'de 18, 19, 20, 21 ve 22'nci dönemlerde milletvekili olarak görev yapan, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ve Devlet Bakanlığı yapan Mustafa Yılmaz’ın Şahinbey Belediye Başkan adaylığına sıcak baktığı iddia edildi.

ESKİ BAKAN ATEŞ ŞEHİTKAMİL’E

18, 19 ve 22'nci dönemlerde milletvekili olarak görev yapan Turizm, Devlet Eski Bakanlığı yapan Abdulkadir Ateş’in adı Şehitkamil Belediye Başkanlığına aday olarak geçiyor. Kısa bir dönem İl Başkanlığı da yapan Ateş’in teklife sıcak bakmaması durumunda CHP’nin başka bir adaya yöneleceği kaydediliyor. Öte yandan kulislerden gelen bilgilere CHP Şehitkamil İlçe Başkanı Umut Yılmaz’ın da Şehitkamil Belediye Başkan Adaylığı düşündüğü genel merkez ile konu hakkında görüşmeler yaptığı öğrenildi.

AHMET BOZGEYİK OĞUZELİ’NE

2004 yerel seçimlerinde belediye başkanlığını Ak Parti’ye kaptıran ve o tarihten itibaren belediye başkanlığını bir tülü kazanamayan CHP Oğuzeli ilçesi için de 24 Haziran’da CHP Gaziantep 7. Sıra Milletvekili Aday Ahmet Bozgeyik’i aday göstermeyi planlıyor. 2014 seçimlerinde ilçeyi kıl payı kaptıran CHP bu defa ilçeyi almak için sıkı çalışıyor. Başkan adaylığı için Bozgeyik ismi ön plana çıkarken, bölgede güçlü olan bazı ailelerinde aday düşündüğü gelen bilgiler arasında. (Pusula)


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
CHP Gaziantep belediye başkanlığı belediye adayları chp gaziantep


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.