Bu haber 1615 kez okundu.

Mimarlar Odası Başkanı Girişken: Gaziantep'te dükkan açılır gibi özel okul açılıyor

Özel okul sayısının giderek arttığı Gaziantep'te son 10 yılda 80 yeni okul açıldı. Özel okulda okuyan öğrenci sayısının da hatırı sayılır bir şekilde arttığı Gaziantep'in eğitim durumuyla ilgili olarak Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken bazı açıklamalarda bulundu.  Konuyla ilgili olarak açıklamala yapan Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken, “Eğitimin içi boşaltılarak, eğitimde özelleştirme gerçekleştirildi. Talebin çok fazla olması sürekli yeni özel okul yatırımcısını gündeme getirdi. Bundan dolayı çok fazla alanda özel okul imar tadilatları yapıldı. Gaziantep genelinde dükkan açar gibi çok sayıda özel öğretim kurumu açılıyor” ifadelerini kullandı.

Gaziantep’te özel okulların sayısı son 10 yılda yüzde 1000 arttı. Kentte 10 yıl önce 20 civarında olan özel okul sayısı bu yıl 100’e yükseldi. Gaziantep’te 18 bin 471 öğrenci özel okullarda eğitim görürken, 2 bin 517 öğretmen de görev yapıyor.

12 KAT ARTIŞ YAŞANDI

Özel okul yatırımlarına verilen teşvikler, velilere verilen eğitim-öğretim desteği, dershanelerin temel liselere dönüşmesi sonucu, özel okul ve özel okullarda okuyan öğrenci sayılarında yüzde 1000’e yakın bir artış yaşandı. 2002 yılında özel okulların okullaşma oranı yüzde 1,86 iken bu oran 2018’de yüzde 10’lara kadar ulaştı. Özel okula giden öğrenci sayısında ise 2018’de 2012 yılına göre 12 kat artış yaşandı. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü verilerine göre 2018-2019 eğitim öğretim döneminde bin 777 yeni özel okul açıldı.

KALİTE DÜŞÜYOR

Özel okul yatımları çığ gibi büyürken, içeriğinin boş olması tepkileri de beraberinde getiriyor. Kalifiye öğretmen bulmakta zorlanan özel okullar atanmayan öğretmenlere yöneliyorlar. Ucuz iş gücü sayesinde eğitimciler hak ettikleri kazancı sağlayamayınca eğitiminde kalitesi düşüyor.

GAZİANTEP ÇOK PAHALI

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, çocuğunuza iyi bir eğitim aldırmak için özel okula göndermek ve çok büyük ücretler ödemek zorunda kaldığımızı söyledi. Girişken, “Devlet okullarındaki eğitimden ve nitelikten hiç kimse memnun değil iken ve bu sessizlik devam ederken, insanlar çocuklarının iyi eğitim alması için özel okullara ciddi bir ilgi gösterdiler. Bu kadar yoğun talep olması karşısında Gaziantep her şeyde olduğu gibi özel okul ücretlerinde de Türkiye ortalamasının çok üzerinde sunuyor” dedi.

VERİLER NEDEN AÇIKLANMIYOR?

Son yıllarda Gaziantep’in eğitim verileri hakkında sağlıklı bir bilgi sahip olamadıklarının altını çizen Girişken, şöyle konuştu: “ Gaziantep’te çok büyük bir eğitim sorunu olduğunu herkes biliyor. Bunun yanı sıra derslik açığı da çok fazla. Her sınıftan ve her gelir durumundan aileler eğitim hakkını istiyor. Herkes çocuklarının iyi bir eğitim almasını istiyor ve talep ediyor. Son yıllarda Gaziantep’in sınavlardaki başarısızlığı ortada. Gaziantep ortalamasının Türkiye ortalamasının çok altında olduğu aşikar. Sınav sonuçlarından sonra açıklanan illerin başarı sıralamasında Gaziantep’in sonlarda olduğunu biliyorduk. Son yıllarda nedense bu başarı sıralaması açıklanmıyor. Gaziantep Türkiye’nin en kötü eğitim kalitesine sahip illerden birisi haline gelmişti. Şuan veriler açıklanmadığı için ne durumda olduğumuzu bilemiyoruz.”

TALEP ÇOK OLUNCA…

Gaziantep’te vatandaşların devlet okullarındaki eğitimden ve nitelikten memnun olmadığı için özel okullara yöneldiğini kaydeden Girişken, “Gaziantep’te böylesine bir eğitim sorunu varken, Devlet okullarındaki eğitimden ve nitelikten hiç kimse memnun değil iken ve bu sessizlik devam ederken, insanlar çocuklarının iyi eğitim alması için özel okullara ciddi bir ilgi gösterdiler. Bu kadar yoğun talep olması karşısında Gaziantep her şeyde olduğu gibi özel okul ücretlerinde de Türkiye ortalamasının çok üzerinde sunuyor. Yıllık 35 bin liraya kadar çıkan ortaöğretim ücretleriyle karşı karşıyayız. Talebin çok fazla olması sürekli yeni özel okul yatırımcısını gündeme getirdi. Bundan dolayı çok fazla alanda özel okul imar tadilatları yapıldı” dedi.

EĞİTİM TÜRKİYE’DE ÖZELLEŞTİRİLMİŞ DURUMDA

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi olarak, özellikle kamusal eğitim verilecek olan okul alanlarının özel eğitim tesisine dönüştürülmesine her zaman karşı çıktıklarının altının çizen Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken,”Bunlara her zaman dava açtık. Öte taraftan konut yada ticaret bölgelerinde özel eğitim tesislerinin düzenlenmesine itiraz etmiyoruz. Artık yasalarımızda özel eğitim tesislerini bir sosyal donatı olarak tanımlıyor. Halkın ücretsiz kullanmadığı büyük meblağlar ödeyerek kullandı alanlar oldu. Bizim baştan beri düşündüğümüz ve iddia ettiğimiz şey gerçekleşti. Eğitimin içi boşaltılarak, eğitimde özelleştirme gerçekleştirildi. Şu anda aslında görünürde devlet okulları varmış gibi gözükse de istisnai birkaç okul ve iyi niyetle eğitim vermeye çalışan hocalar hariç, eğitim Türkiye’de özelleştirilmiş durumda. Çocuğunuza iyi bir eğitim aldırmak istiyorsanız özel okula göndermek ve çok büyük ücretler ödemek zorundasınız. Ne yazık ki bu hale geldik. Kitapların ücretsiz olacağı vaatlerinden eğitimin özelleştirildiği döneme girdik. Benzer tabloyu sağlık alanında görebilirsiniz” ifadelerini kullandı.


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
gaziantep özel okul özgür girişken mimarlar odası başkanı


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.