Bu haber 3660 kez okundu.

Yeni Üniversitenin rektörü kim olacak? İşte öne çıkan isimler

YÖK Kanunu'nda değişiklik tasarısının TBMM'de kabul edilmesiyle Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi geçtiğimiz aylarda resmen kurulmuştu. Kuruluş aşaması tamamlanan üniversitenin şimdide kurucu rektörü aranıyor. Edinilen bilgiye göre kurucu rektörlük için 14 isim Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na başvuruda bulundu. Başvuru yapanlar arasında Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Ana Bilim Dalı Kurucusu Prof. Dr. Muammer Koç, Prof. Dr. Mesut Özkaya , Prof. Dr. Recep Yumrutaş, Prof. Dr. Cuma Yıldırım, Prof. Dr. Mustafa Günal, Halil İbrahim Güzelbey, Ramazan Koç, Ömer Faruk Bakkaloğlu, Ergün Erçelebi bulunuyor.

UĞRAŞ VE KOÇ’UN GAZİANTEP BAĞLANTILARI

Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi rektörlüğü için 28 Mayıs’ta başlayan başvuru tarihi 6 Haziran’da son buldu. Başvuruda bulunanların büyük çoğunluğu GAÜN’den olurken, Gaziantep dışında da başvuru yapanlar oldu. Bunlar arasında Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş ve Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Ana Bilim Dalı Kurucusu Prof. Dr. Muammer Koç var. Uğraş aslen Gaziantepli olurken, Prof. Dr. Muammer Koç da, GAÜN ile yakın ilişkisi bulunuyor.

PROF. DR UĞRAŞ GAZİANTEP’E GELDİ

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurucu rektörünü 18 Ağustos’ta açıklaması bekleniyor. Başvuru yapanlar arasında 2 isim ön plana çıkarken, diğer adaylarında girişimlerini sürdürdüğü öğrenildi. Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş’ın rektörlüğe yakın olduğu geçtiğimiz günlerde Gaziantep’e gelerek bazı siyasilerle ve bürokratlarla görüştüğü kaydedildi. Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş’ın Gaziantepli firmalarla yakın ilişkisi bulunuyor. Kimya Mühendisi olan Uğraş, Gaziantepli birçok firmaya da danışmanlık hizmeti veriyor.

7 FAKÜLTE, 3 YÜKSEKOKUL VE 1 ENSTİTÜDEN OLUŞACAK

Üniversite’nin 2018-2019 eğitim sezonunda öğrenci alması bekleniyor. Üniversite 7 fakülte, 3 yüksekokul ve 1 enstitüden oluşacak. Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi; tıp, diş hekimliği, sağlık bilimleri, mühendislik ve doğa bilimleri, mimarlık ve tasarım, hukuk, iktisadi, idari ve sosyal bilimler fakülteleri ile yabancı diller, sağlık bilimleri ve teknik bilimler meslek yüksek okulundan oluşacak. Üniversitede ayrıca lisans üstü eğitim verecek olan bir de eğitim enstitüsü bulunacak. Üniversitede idari karolar hariç bin 60 kişilik eğitim kadrosu bulunacak.

GAZİ ŞEHRİN DÖRDÜNCÜ ÜNİVERSİTESİ OLACAK

Kuruluş kanunu TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gaziantep'i bölgenin ve Ortadoğu'nun bilim, finans, ekonomi ve üretim üssü olma hedefine daha da yaklaştıracak. Yeni kurulacak üniversiteler arasında kuruluş misyonu "Ortadoğu'ya hitap etmek" olarak belirlenen Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gaziantep, SANKO ve Hasan Kalyoncu üniversitelerinin ardından gazi şehrin dördüncü üniversitesi olacak.


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş Prof. Dr. Muammer Koç


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.