Bu haber 7002 kez okundu.

İşte Kavaklık'ın hikayesi...

Gaziantep'teki mahallelerin isimlerinin anlamını ve tarihini araştıran Yerinde Sohbetler ekibi, Kavaklık Mahallesi programında ilginç bir durumu izleyiciye aktardı. Program yapımcısı Başak Akay ile kameraman Hacı Adnan Dede, Kavaklık denilen bölgede neden yalnızca bir tane kavak ağacının olduğu sorusuna da yanıt aradı.

*Kavaklık

Yerinde Sohbetler ekibi, bölgeye neden Kavaklık dendiğini hem halka sordu hem de Araştırmacı İbrahim Alisinanoğlu'nun bilgisine ve görüşlerine başvurdu. Başak Akay, Mahalle Muhtarı Müjdat Özen ile de görüştü.

70'Lİ YILLARDA MAHALLE OLMUŞ

Kavaklık Mahalle Muhtarı Müjdat Özen, Kavaklık'ın 70'li yıllarda mahalle olduğunu söyledi. Eskiden sulak olan bu bölgede çok sayıda kavak ağacının olduğunu belirten Muhtar Müjdat Özen, "Eski yıllarda bu bölge halk içinde Kavaklık olarak şekillenmiş. Daha sonra bu bölge ağaçlandırma alanı olarak ilan edilmiş. Bu derenin etrafındaki kavaklarla uyumlu olarak çınar ağaçları ve yeşillik bir alan sağlanmış" dedi.

*Muhtar Müjdat Özen / Başak Akay

BAŞKAN ŞAHİN'E SESLENDİ

Mahallede yalnızca bir kavak ağacının kaldığını ifade eden Muhtar Özen, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e seslendi. Özen, "Bu son kalan, mahallemize ismi verilen kavak ağacımızı koruma altına alıp bir anıt ağaç şekline dönüştürürlerse hem bizleri hem mahalle halkını hem de Gaziantep'te yaşayan insanları memnun etmiş olurlar" diye konuştu.

"KAVAKLIK ARAZİSİ SAMSAT'TAN GELEN BİR ŞAHSA AİT"

Bölgede kavak ağaçlarının bol olması nedeniyle halkın Kavaklık ismini kullandığını söyleyen Araştırmacı İbrahim Alisinanoğlu,  ilk önce Kavaklık arazisini anlattı. İbrahim Alisinanoğlu, Kavaklık arazisinin sahibinin Samsat'tan gelen bir şahsa ait olduğunu ve daha sonra arazinin 1860'larda o zamanın kaymakamı olan Battal Bey'in himayesine geçtiğini anlattı. 

*Araştırmacı İbrahim Alisinanoğlu / Başak Akay

"BATTAL BEY BU BÖLGEYİ HALKIN HİZMETİNE SUNDU"

Battal Bey'in de daha sonra bu bölgeyi halkın hizmetine sunduğunu belirten Alisinanoğlu, "Kaymakam, bu bölgeyi belediye kurulduktan sonra bağışlıyor. Belediye ise zamanla buraya söğüt ağaçları dikiyor. Söğüt ağaçları boylu boyunca derenin etrafına dikiliyor. Fakat halk orayı Kavaklık olarak tarif ettiği için Kavaklık olarak kalıyor. Kavaklık olarak tarif ettiğimiz yer bugün Recep Koç Parkı'nın bulunduğu noktadan başlayıp Maanoğlu Köprüsü'ne kadar olan Alleben Deresi'nin sağlı sollu olan kısmına deniliyor. Daha önce orası mahalle değildir. Bir kırsal ve ağaçlık alandır” dedi.

"KAVAKLIK'TAKİ TÜM AĞAÇLAR FRANSIZ ORDUSU TARAFINDAN KESİLDİ"

Alisinanoğlu, Antep Harbi sırasında Kavaklık'taki tüm ağaçların Fransız ordusu tarafından kesildiğini, Fransızların amacının kentin direnişini kırmak olduğunu söyledi. Alisinanoğlu, şöyle devam etti: "Fransızlar Kavaklık bölgesinde kendilerine göre o dönem içerisinde bir de havaalanı kurmuşlardır. Savaştan sonra Gaziantep halkı orayı tekrar ihya etmiştir. O bölgeye ağaçlar dikilmiştir ve hatta savaştan sonra bütün resmi daireler, okullar, kamu kurum ve kuruluşlarının çalışanları o bölgeye ağaçlar dikerek bugünkü halini almasını sağlamışlardır. Hatta alınan bazı notlarda devlet büyüklerinin adına da buraya ağaçların dikildiği ifade edilmektedir. Yani Fevzi Paşa, Atatürk ve İnönü adına ağaçlar dikildiği ve yetiştirildiği de söyleniyor."

YERİNDE SOHBETLER - KAVAKLIK MAHALLESİ PROGRAMI

Alisinanoğlu, Kavaklık’ın eskiden Gaziantep’in sahre kültürünün önemli bir parçası olduğunu ve Gaziantep'te zengin fakir fark etmeksizin insanların müşterek olarak eğlendiği ve sahre yaptıkları alanların başında geldiğini ifade etti.

*Kavaklık'ta kalan tek kavak ağacı

Tacettin BORAN


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Gaziantep kavaklık neden kavaklık kavak ağacı kavaklık mahallesi Araştırmacı İbrahim Alisinanoğlu


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.