Bu haber 3705 kez okundu.

Gaziantepli profesör, Düzce Üniversitesi'nde harikalar yaratıyor

Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜ-BİT) Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim UĞRAŞ, yaptıkları çalışmalar ve projelerle ilgili bilgi verdi. 

DÜ-BİT’in Düzce Üniversitesi’nin temel analiz ve AR – GE ihtiyaçlarına cevap veren bir laboratuvar olduğunu söyleyen Uğraş, “2010 yılında üniversitemizin Kalkınma Bakanlığı’na yaptığı proje başvurusu kapsamında destek almaya hak kazandı. DÜ-BİT, bu kapsamda kuruldu. 2010 yılından 2013 yılına kadar olan süreçte üniversitemizde bu merkezin kuruluş aşamaları yürütüldü. Kurulan merkezimiz 2013 yılından itibaren faal olarak hizmet vermekte” dedi.

DÜ-BİT’İN TASARIM VE PROTOTİPLEME TEST MERKEZİ PROJESİ

DÜ-BİT’in hem üniversite hem de üniversite dışına analiz ve AR – GE hizmeti verdiğini ifade eden Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, şunları söyledi: “Analiz ve AR – GE hizmeti hizmeti veren merkezimiz büyüme planları çerçevesinde Düzce ilinin ve diğer bazı illerin de ihtiyacı olan bazı konularda proje üretmek ve büyüme ihtiyacı hissetti.  Bu noktada tasarım ve prototipleme test merkezi projemizi hazırladık. Bu merkez için projemizi Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na ilettik. 3.2 milyon liralık bir başvuru söz konusuydu. Başvurumuz Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi. Projemiz hayata geçirildi.”

“YETER Kİ BİRLİKTE YOL ALALIM…” 

Türkiye’nin 2023 hedefine ulaşmasının yüksek katma değerli ve stratejik ürünleri geliştirmekle olacağının altını çizen Uğraş, “Bu ürünleri geliştirmenin 2 ana ayağı var. Biri üniversite ve sanayi, diğeri de devlet. Devletimiz bu noktada üzerine düşen görevi dünya üzerinde son 10 yıla baktığımızda en fazla yapan devletlerden biridir. Çünkü sanayi kuruluşlarının özellikle üniversitelerle beraber geliştireceği projelere şu an o kadar yüksek hibe oranları var ki birçok sanayi kuruluşu bunun farkında bile değiller. Ve korkuyorlar devletteki bürokrasinin yavaş ilerlemesinden. Biz onlara şunu söylüyoruz. Bilgi birikimi üniversitede var. Bürokratik işlemleri de biz yaparız. Yeter ki birlikte yol alalım. Bu ülkeyi çok daha yüksek noktalara getirelim. Bunun için de devletin sunduğu olanaklar muazzam derecede faydalı” diye konuştu.


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Gaziantep Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş Düzce Üniversitesi


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.