Bu haber 11102 kez okundu.

İbrahimli'ye adı verilen İbrahim kimdir?

Mega TV'de ve Mega TV'nin Facebook ile Twitter (Gaziantep Mega Haber) hesaplarında pazartesi günleri yayınlanan Yerinde Sohbetler programıyla Gaziantep'teki mahallelerin isimlerinin anlamı ve tarihi araştırılmaya devam ediyor.

Programın yapımcısı ve sunucusu Başak Akay ile kameraman Hacı Adnan Dede, İbrahimli bölgesinin mercek altına alındığı programda önce mahalleye gidip mikrofonu vatandaşa uzattı, ardından araştırmacı İbrahim Alisinanoğlu'nun görüşlerine ve tarihi bilgilerine başvurdu.

*İbrahim Alisinanoğlu - Başak Akay

Başak Akay'ın sorularını yanıtlayan araştırmacı İbrahim Alisinanoğlu, İbrahimli’ye adı verilen İbrahim'in kim olduğunu da anlattı.

"İBRAHİM, HORASAN'DAN GELEN TÜRKLERDEN"

İbrahimli’ye verilen İbrahim isminin bölgede yaşayan bir şahıstan geldiğini ifade eden Alisinanoğlu, “İbrahimli Köyü’nün eski bir yerleşim yeri olduğunu biliyoruz. Orada eskiden İbrahim isminde bir şahsın yaşadığını ve bu şahsın da Horasan’dan gelen Türklerden olduğunu biliyoruz. İbrahim ve ailesi oraya yerleşmişler. İnsanlar da eskiden yer işaret ederken İbrahimlinin köyü, İbrahimlinin semti, İbrahimlinin mekanı gibi ifade etmişler. Bu şekilde de oraya İbrahimli Köyü denilmek suretiyle zamanla oraya İbrahimli ismi verilmiş. Yani bir şahıstan alınan isimdir” dedi.

İBRAHİMLİ TÜRBESİ

İbrahimli Türbesi hakkında da bilgi veren Alisinanoğlu, türbenin İbrahimli mevkiinde yaşayan başka bir kişiye ait olduğunu söyledi. Bu kişinin kim olduğunun, nereden geldiğinin ve hangi tarihte öldüğünün bilinmediğini aktaran Alisinanoğlu, “İbrahimli’nin 1980’den sonra imara açılmasıyla türbenin, apartmanların arasında kaldığını ve restore dilerek muhafaza altına alındığını biliyoruz” ifadelerini kullandı. 

"BUGÜNKÜ İBRAHİMLİ SEMT OLARAK DA ANILIR"

Alisinanoğlu, İbrahimli’nin yeri ile ilgili ise şunları söyledi: ”İbrahimli dediğimiz yer, İbrahimli Köyü’nün arazisidir. İbrahimli Köyü’nün arazisi olan kısımda bugün birkaç tane mahalle var. O alanın içerisinde Güvenevler, Osmangazi ve Fatih mahalleleri var. Bu 3 mahallenin kapladığı alan İbrahimli mevkii olarak da bilinir. Ayrıca bugünkü İbrahimli, semt olarak da anılır.”

YERİNDE SOHBETLER - İBRAHİMLİ MAHALLESİ PROGRAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Tacettin BORAN


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Gaziantep ibrahimli ibrahimli mahallesi ibrahim kimdir


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.