Bu haber 11734 kez okundu.

Gaziantep'te duymayanın kalmadığı Dülük Baba aslında kimdir?

Mega TV’de pazartesi günleri yayınlanan Yerinde Sohbetler programının ekibi, Gaziantep’te mahallelerin isimlerinin anlamlarını ve tarihini araştırmaya devam ediyor. Başak Akay’ın yapımcılığını ve sunumunu,  Hacı Adnan Dede’nin de kameramanlığını yaptığı programın Dülükbaba Mahallesi bölümünde de daha önce bilinmeyen bazı tarihi bilgiler gün yüzüne çıktı. 

Programda mahalleye ismi verilen Dülük Baba’nın kim olduğunu, tarihteki yerini, önemini,  hangi yıllarda ve nerede yaşadığını araştıran Başak Akay, konu hakkında araştırmacı yazar Nevin Balta ile bir röportaj yaptı.

"MISIR’IN VE KUTSAL TOPRAKLARIN FETHİNİ MÜJDELEYEN EVLİYA"

Dülük Baba’nın bir evliya olduğunu söyleyen araştırmacı yazar Nevin Balta, “Dülük Baba, Mercidabık Ovası’na Memlük ordusu ile savaşmak üzere giden Yavuz Sultan Selim’e bu zaferi müjdeleyen kişidir. Dülük Baba hem Mısır’ın fethini müjdelemiştir, hem de kutsal toprakların, Mekke ve Medine’nin fethini müjdelemiştir. Yani buraların Osmanlı’nın eline geçeceğini daha sefere giderken Yavuz Sultan Selim’e müjdeleyen müstesna bir evliyadır” dedi.

"YAVUZ, AYINTAB’A UĞRAR"

Memlüklere karşı savaşı kazanan Yavuz Sultan Selim’in dönüş yolunda Ayıntab’a uğradığını anlatan Balta, şu tarihi bilgileri paylaştı: “Yavuz Sultan Selim Ayıntab’a uğradığında Dülük Baba’yı görmek ister. Fakat Dülük Baba hayatta değildir. Yavuz da onun adını yüceltmek için yüksek bir tepeye türbesini yaptırır. Türbeyi de bir zaviyeye dönüştürmek suretiyle buraya çeşitli vakıflar bağışlar. Adı da Dülük Baba Zaviyesi diye geçer.  Bunun üzerine Dülük Baba’nın manevi nüfuzu daha da artar.  Ve artık İslamiyet’in bir cazibe merkezi haline gelmiştir.”

"DÜLÜK BABA, EJDER BABA DİYE DE GEÇİYOR"

Dülük Baba’nın tarihi kayıtlarda Ejder Baba diye de geçtiğini ifade eden Nevin Balta, "Davut-u Ejder… Yani Hz. Muhammed’in (S.A.V) sahabesi de Davut-u Ejder diye geçiyor,  Dülük Baba da Davut-u Ejder diye geçiyor” dedi ve ekledi: “Yani manevi kişiliklerin aslında bir noktada birleştiğini gösteriyor. Dülük Baba bir evliyadır. Yani Yavuz Sultan Selim’e Mısır Zaferi’ni müjdeleyen evliyadır. Adı kayıtlarda Ejder Baba diye de geçer."

'YERİNDE SOHBETLER - DÜLÜKBABA MAHALLESİ' PROGRAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

*Dülük Baba Türbesi

 

 

Tacettin BORAN


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
gaziantep dülükbaba dülükbaba kimdir


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.