Bu haber 1232 kez okundu.

Milletvekili Emine Nur Günay küresel ticaret savaşlarını anlattı

HKÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen panel, HKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen’in moderatörlüğünde gerçekleşti. Panele konuşmacı olarak katılan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Divan Kurulu Üyesi ve Eskişehir 26. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Küresel ticaret savaşlarını anlattı. 

Çok aktörlü küresel dünyada ticaret 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin beşeri alanlarda birbirinden değerli etkinliklere imza attığını söyleyen HKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen, “Bu etkinliğimizde de küresel gündemin en önemli konularından biri olan küresel ticaret savaşlarını, Türkiye’de bu konunun uzmanı olan Emine Nur Günay ile değerlendireceğiz. Hem ülkemiz hem de dünya siyaseti açısından çok aktörlü dünyada ticaret nereye doğru gidiyor” dedi. 

"Türkiye artık küresel bir aktördür" 

Milletvekili Günay, ise uzun süre üniversitede akademisyen olduğunu söyleyerek, "Serbest ticaret refah düzeyini arttırır. Bu sadece ekonomik gösterge de değil sosyal göstergede de refahın artması demektir. Ne kadar korumacı politika uygular ve ne kadar içe kapanırsanız küresel ticaret savaşına neden olacak yöntemleri uygularsanız sosyal refah düzeyiniz o kadar düşer. Bu bilimsel olarak ta kanıtlanmış bir şeydir” diye konuştu. 

Ufuk turu yaparak olayların nereden nereye geldiğini katılımcılarla paylaşan Günay, küresel dengeyi sağlayan ülkelerin içinde Türkiye’nin de olduğunun altını çizdi. Türkiye artık küresel bir aktördür olduğunu vurgulayan Günay, "bu ülkeye sizler sahip çıkacaksınız" diyerek sunumunu bitirdi. 

Soru cevap şeklinde devam eden programın sonunda Eskişehir 26. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay’a, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz tarafından günün anısına plaket ve hediye takdim edildi.


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Hasan Kalyoncu Üniversitesi HKÜ


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.