Bu haber 1136 kez okundu.

Büyükşehir Meclisi'nde gündem trafik

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, muhalefetin kent trafiği ile ilgili eleştirilerine kısmen hak verirken, yaşanan olumsuzlukların birçok faktöre bağlı olduğunu söyledi. Başkan Şahin, “Sorunların farkındayız, çözmeye çalışıyoruz. Sorunların temel kaynağı personel açığıyla birlikte, eğitsizlik ve bilinçsizlik. Bunları aşmaya çalışıyoruz” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı ilk oturumu Fatma Şahin başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis oturumunda Encümen Üyeliği, Plan Bütçe Komisyonu, İmar Bayındırlık Komisyonu, Ulaşım Komisyonu, Eğtiim Kültür ve Spor Komisyonu,  Çevre ve Sağlık Komisyonu, Tarife Komisyonu, Hukuk Komisyonu Estetik Komisyonu seçimleri yapıldı.

Meclis toplantısında muhalefet grubu adına söz alan CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu, belediye hizmetlerindeki aksaklıklarla ilgili eleştirilerde bulundu. Sucu, kent trafiğinde yaşanan sorunlar ve Kuzey Şehir ile altyapı yatırımları hakkında eleştirilerde bulundu.

"EMNİYET GÖREVİNİ YAPMIYOR"

Ulaşım master palanında hayata geçirilen tek yönlü yol uygulamasının ilk günlerinde kendilerine de olumlu geldiğini ancak gelinen noktada bu projenin yanlış olduğunun farkına vardıklarını belirten Sucu şunları söyledi:  “Tekyönlü yollar ilk başladığında bize çok olumlu geldi ama gelinen noktada bu projenin yanlış olduğunun farkına vardık. Bu durumdan herkes şikâyetçi.  Yol kenarına yapılan parklardan dolayı trafik tıkanıyor. Yolların ikinci ve üçüncü şeritlerine parklar yapılıyor.  Trafik akmıyor, tıkanıyor.  Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Trafik ekipleri denetleme yapmıyor.  Burada emniyet görevini yapmıyor. Eskiden her kavşakta ekipler olurdu şimdi bunları göremiyoruz.”

"PERSONEL YETERSİZLİĞİ VAR"

Mehmet Sucu’nun eleştirilerine cevap veren Fatma Şahin, sorunun temelinde  eğitimsizlik ve bilinçsizlik geldiğini kaydetti. Şahin, “ Denetim sorunumuz var. Trafik Zabıta Birimini kurduk.  Emniyette personel sorunu var.  Emniyette masada oturan polisler sahaya çıktı ama durum yetersiz.  En büyük sorun yollardaki park sorunu. 4 ayda çok ciddi cezalar yazdık.  Yine en büyük sorunların başında eğitimsizlik ve bilinçsizlik geliyor.  Bunun için denetim şart. FETÖ soruşturmasından dolayı personel eksiliği var. Konuyu İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya ilettik.  Yapılacak olan atamalarda ağırlık Gaziantep’e verilecek ve personel eksiliğini gidermeye çalışacağız” dedi.

“UZAKLARDA ARAMA” KAMPANYASI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak “Şimdi Gaziantep’e Zamanı” kampanyası gibi “Uzaklarda Arama” kampanyasını başlattıklarını ifade eden Fatma Şahin, “Safari Park, Zeugma, Yesemek, Çingene Kız, Belkıs, hayvanat bahçesi, gastronomi, lezzet, Gaziantep’te diye çağrıda bulunuyoruz” dedi.  Belediyede yerel kalkınmada sosyal belediyeciliğin çok önemli olduğunu vurgulayan Şahin, “İnsanı merkeze alan ve kültürel belediyecilik çok önemli.  Gaziantep’in her yerinde büyükşehir belediyesi var.  Müzeler kenti olma noktasında yapılan çalışmalarda bir o kadar emek var. Bizim büyüklüğümüzdeki belediyelerden çok daha iyiyiz. Turizm konusunda eksiğimiz varsa tamamlarız. Geçen STK’lar, odalar bir araya gelerek “Şimdi Gaziantep’e Zamanı” kampanyası başlattık ve pozitif bir gündem oluşturduk. Yılın sonunda 1 milyon kişi Gaziantep’e geldi. 3,5 milyon kişi hayvanat bahçemizi ziyaret etti. Bu çok önemli bir sayı. Yeni kampanyamızın adı, “Uzaklarda Arama” Safari Park, Zeugma, Yesemek, Çingene Kız, Belkıs, hayvanat bahçesi, gastronomi, lezzet, Gaziantep’te. Bunun için ciddi bir alt yapı çalışması yürütüyoruz. Kurumsal alt yapı çalışması devam ediyor. Bunun için fiziki düzenlemelerde yapıyoruz. Şu an tanıtım zamanı. Otellerimizde doluluk oranımız yüzde yüz kapasitede. Önümüzdeki günlerde belediyenin toplantısı var boş salon bulamıyoruz” diye konuştu.

9 KOMİSYONDA SEÇİM YAPILDI

Öte yandan Mecliste Encümen Üyeliği, Plan Bütçe Komisyonu, İmar Bayındırlık Komisyonu, Ulaşım Komisyonu, Eğtiim Kültür ve Spor Komisyonu,  Çevre ve Sağlık Komisyonu, Tarife Komisyonu, Hukuk Komisyonu Estetik Komisyonu seçimleri yapıldı.

KİMLER ENCÜMEN ÜYESİ OLDU?

Yapılan seçimlerde Encümen Üyeliğine; Şıh Mehmet Türk, Mehmet Ali Çiftçi, Latif Karadağ, Osman Toprak ve Mustafa Doktoroğlu, seçildi. İmar Bayındırlık Komisyonu’na da;  Mehmet Tahmazoğlu, Rıdvan Fadıloğlu, Osman Toprak, Mustafa Kemal Sakaroğlu, Cuma Güzel, Murat Özgüler, Latif Karadağ, Kemal Vural ve Mehmet Sucu seçildi.


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
gaziantep trafik Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fatma Şahin


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.