Bu haber 6284 kez okundu.

Gaziantep'e ikinci devlet üniversitesi kuruluyor

Gaziantep Bilişim ve Teknoloji Üniversitesi, kente yenilikçi bir bakış açısı kazandıracak, şehri canlandıracak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gaziantep’e ikinci bir devlet üniversitesi yakışmaz mı? Kente bir üniversite daha geliyor” sözlerinin ardından Küçükkızılhisar Mahallesi’nde bulunan yerleşkeye, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığının aldığı kararla, “Gaziantep Bilişim ve Teknoloji Üniversitesi” adı verildi.

ŞAHİN: ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU DOLDURACAK

Yeni devlet üniversitesinin kente kazandırılması için büyük gayret gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şehirlerin ve ülkelerin gelişimindeki dinamiklerin başında üniversitelerin geldiğini belirterek, bu anlamda Gaziantep’e kurulacak ikinci bir devlet üniversitesinin önemine değindi.

Şahin, “Bu şehre ve sanayiye yapılacak en büyük yatırım, kurulacak üniversitenin teknik olmasıdır. Üniversitelerin kent ve bölge ekonomisine doğrudan ve dolayı katkıları var. Gaziantep bir sanayi kentidir. Gaziantep sanayisinin mühendislere ve uzman teknik elemanlara ihtiyacı var. Bu açıdan değerlendirildiğinde birçok sektörde nam yapmış ve ülke ekonomisinin lokomotif kentlerinden biri olan Gaziantep’te Bilişim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurulması önemli bir boşluğu dolduracaktır. Açılacak olan yeni üniversite, ülkemize ve şehrimize hayırlı olsun” dedi.

ANKARA’YA ÇIKARMA YAPILMIŞTI

Kısa bir süre önce, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer’den oluşan heyet, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’yü ziyaretinde, ikinci devlet üniversitesi için çalışmaların hızlandırılması yönünde fikir birliğine varmıştı.


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Gaziantep Bilişim ve Teknoloji Üniversitesi fatma şahin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi gaziantep üniversite


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.