Bu haber 2519 kez okundu.

Doktorların 'ölür' diyerek kürtajla alınmasını önerdiği bebek dünyaya geldi

Kahramanmaraş'ta yaşayan Merve Kalkan, hamileliğinin 24. haftasında bebeğinin kalp hastası olduğunu öğrenince büyük bir şok yaşadı. Kocası Hanifi Kalkan ile birlikte yaklaşık 6 ildeki hastaneleri gezen Merve Kalkan'a görüştüğü tedavi ve kontrol için gittiği her doktor, bebeğin kalp rahatsızlığı bulunması nedeniyle yaşam şansının olmadığını söyleyerek, kürtaj yaptırmasını önerdi. Umudunu kaybetmeyen Kalkan ailesi, bebeği dünyaya getirme karara aldı. Sancılı geçen doğum sürecine rağmen umutla bebeklerinin dünyaya gelmesini bekleyen Kalkan ailesinin, Elazığ'da gerçekleşen doğum ile bebek hasreti sona erdi.

Ömer Asaf ismi verilen bebeğin doğumdan sonra rahatsızlığı arttı. Büyük acı yaşayan Kalkan ailesi, yaptığı araştırma üzerine, acilen ameliyata alınması gereken bebeği Gaziantep'te tedavi ettirme kararı aldı.

Ailenin yüzü yeniden güldü

Ailenin doğum süreci kısa sürerken, Ömer Asaf bebek ambulans helikopterle Gaziantep'e getirildi.Özel bir hastaneye getirilerek Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Yıldız'ın müdahale ettiği bebeğin tedavisine ile vakit kaybetmeden başlandı. Gerekli hazırlıkların ardından kalp hastası bebek 10 günlükken ameliyata alındı. Gerçekleşen başarılı ameliyatın ardından bebek bir süre uyutularak, solunum cihazına bağlandı. Yavaş yavaş uyandırılan Ömer Asaf bebek, başarılı geçen tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuştu.

"Doğumdan sonra yaşamaz" denildi

Bebeğin sağlığına kavuşmasının sevincini yaşayan anne Merve Kalkan, “Bebeğimizin kalp hastalığının tanısı 24. gebelik haftasında tespit edildi. Kalp hastalığı tespit edildiğinde bize "Bebeğinizin kalp hastalığı çok ciddidir bu bebeklerim yaşaması pek mümkün değildir bu nedenle kürtaj yapmanızı öneriyoruz" denildi. Bunun üzerine biz bir doktor ile yetinmeyip başka doktorlara da gittik ancak gittiğimiz tüm doktorlar bize aynı şeyi söylediler yani kürtaj yapmayı önerdiler. Fakat biz kabul etmedik ve bebeğimiz dünyaya geldi. Doğduktan bir kaç saat sonra bizi ambulans ile hastaneye sevk ettiler. Ve burada bebeğimiz başarılı bir ameliyatla hayata tutundu” diye konuştu.

Kalbin tek taraflı çalıştığı tespit edildi

Özel hastanede görevli Uzman Doktor Hüseyin Yıldız, bebeğin getirildiğinde genel sağlık durumunun çok kötü olduğunu ifade ederek, "Hasta bize geldiğinde genel durumu iyi değildi, solunum sıkıntısı vardı, oksijen değerleri düşüktü, emmesi yoktu. Bebeğimizin yaptığımız Ekokardiyografik incelemesinde kalbinin sağ tarafının tamamen olmadığını, sadece kalbin sol tarafının olduğunu kalbinin tek taraflı çalıştığını tespit ettik. Ayrıca kalbin sol tarafından çıkması gereken, tüm vücudumuzu temiz kanı taşıyan şah damarının sağ tarafta olduğunu, kalbin sağ tarafından çıkması gereken ve akciğerlerimize kirli kanı götüren damarın da solda olduğunu ve kalbin sağ tarafı (sağ ventrikül) olmadığı için her iki damarın da kalbin sol tarafından (sol ventrikülden) çıktığını tespit ettik. Hastamızın kalbinin bir tarafı yoktu ve tek taraflı çalıştığı için tüm kirli ve temiz kanın tamamı bir birine karışıyordu” dedi.


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
gaziantep hastane bebek doğum haberler gaziantep haberleri


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.