Bu haber 3711 kez okundu.

RTÜK'ün internet denetimi neleri değiştirecek?

RTÜK Kurul Üyesi Taha Yücel, Meclis’e sunulan yeni torba yasada yer alan ve internetten düzenli yayın yapan kuruluşlara RTÜK denetimi getiren düzenleme ile ilgili bilgi verdi.
 
Amacın internet ortamındaki yayınlardan doğabilecek sakıncaları önlemeye yönelik olduğunu belirten Yücel, kanunun kişisel iletişim hariç tüm mecraları kapsayacağını ifade etti. Yücel, şunları söyledi: 
 
"Geleneksel yayın hizmeti yapan, yani şu anda televizyon kanallarının internetten ilettiği yayınlar kapsam altına alınacak ve sadece internet ortamında bireysel iletişimi kapsamayacak şekilde, çok sayıda kişiye ulaştırılıp bir yayın hizmeti mantığı ile sunulan ve bir şekilde abonelikle de gelir toplayan platformlar da bu kapsamın altına alınacak.
 
Normal yayını yok, sadece internet ortamında kanal oluşturup dizi yayını yapanlar var. İşte bununla ilgili kanun diyor ki, “Bunlar da RTÜK'ten lisans almak zorunda kalacak ve RTÜK'ün mevzuatına tabi olacak.”
 
Büyük oranda özel sektöre yeni teşvikler içeren yeni torba yasa, internet yayıncılığı ile ilgili önemli bir değişikliği de içeriyor. 2 Şubat tarihinde TBMM’ye sevk edilen ve şu anda Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba yasa tasarısının 73'üncü maddesi, bugüne kadar Bilgi ve İletişim Teknoloji Kurumu’nun (BTK) denetiminde olan internet yayıncılığı kuralları konusunda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) denetim ve ceza yetkisi veriyor. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte Türkiye'de yüz binlerce abonesi bulunan BluTV, Spotify, Netflix, YouTube gibi internet üzerinden yayın yapan kanallar RTÜK kurallarına uymak zorunda olacak. Tüm platform işletmecilerine RTÜK'ten yayın iletim yetkisi alma zorunluluğu getirilirken, lisans almayan veya lisansı iptal edilen kuruluşların yayınları ise sulh ceza hâkimliği tarafından engellenebilecek. Yeni dönemde öncelikle cinsellik ve şiddet içerikli yayınlara engelleme getirilmesi planlanıyor.

Gaziantep Mega Haber


Bu Bölümün En Çok Okunan Haberleri
Anahtar Kelimelerİsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.