Bu haber 5211 kez okundu.

Şehir hastanesinin yapıldığı bölgede arsa ve konut fiyatları tavan yaptı

Sağlık Bakanlığı'nın geliştirdiği Kamu-Özel İşbirliği (PPP) modeliyle şehir hastaneleri atağına kalkan Türkiye'nin bu hamlesi Anadolu'daki bazı şehirlerin gayrimenkul piyasasını coştururken, Gaziantep’te bu projeden payını aldı.

Yaklaşık bundan 2 yıl önce İbni Sina Mahallesi’nde temeli atılan şehir hastanesi bu bölgedeki arsa, konut ve dükkan fiyatlarını adeta uçurdu. Hastane bölgesinde bulunması gereken eczaneler, ilaç-ecza depoları, medikal malzeme satış noktaları, lokanta, market, büfe benzeri işletmeler için ne tür planlamalar yapıldı. Şimdiden bölgeden yer almak isteyen işletmeler bir iş yerlerini bir bir açmaya başladı.

ÇEVRESİNİ DÖNÜŞTÜRÜYOR

Modern mimarileriyle ön plana çıkan şehir hastaneleri, bulundukları yerlerin yeniden yapılanması için de olumlu fırsat yaratıyor. Hastane çevresinde bulunan eski binalar yerlerini modern yapılara bırakıyor. Bu hem planlı şehircilik hem de depreme dayanıklı yeni yapı stokunun hayata geçirilmesi anlamına geliyor. Artık özel hastaneler gibi konumlanan ve birçok bölümü içeren şehir hastaneleri, çevre illerden de tedavi amaçlı vatandaşların akınına uğruyor. Önümüzdeki yıl hizmete girecek olan Gaziantep Şehir Hastanesi gibi hastanelerde bunun ilk işaretleri görüldü. Bu da gelecek yıllarda burada önemli bir yapı stokunun bulunmasını zorunlu kılacak.

DÖRT GÖZLE AÇILIŞI BEKLİYORLAR

Gaziantep’e yapılacak olan bin 875 yataklı Şehir Hastanesi’nin inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürerken, bölgedeki hareketlilikte artmaya başladı. 2 yıl önce yapımına başlanan hastanenin etrafı konut ve ticari alanlarla dolarken, emlak fiyatları da bir anda artışa geçti.   Hastane bölgesinde bulunması gereken eczaneler, ilaç-ecza depoları, medikal malzeme satış noktaları, lokanta, market, büfe benzeri işletmeler için ne tür planlamalar yapıldı. Şimdiden bölgede yer almak isteyen işletmeler iş yerlerini bir bir açmaya başladı. Önümüzdeki yıl faaliyete geçecek olan hastanenin açılmasıyla fiyatların bir daha yükselmesi bekleniyor. (Pusula)


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
gaziantep şehir hastanesi arsa konut gaziantep haberleri


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.