Bu haber 516 kez okundu.

TESİS HAMLESİ

Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, son üç yılda 200 milyonu aşan bir bütçeyle başlattıkları tesis hamlesinde çok önemli adımlar attıklarını söyledi. Demir,  “Yüzlerce kulüp ve on binlerce faal sporcuyla ülke sporunun lokomotifi olan Gaziantep’in tesis açığını kapatmak ve gençlerimizin geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için aralıksız çalışıyoruz” dedi.
 
Sporu tabana yaymak ve yarının şampiyonlarını yetiştirmek için projeleri peş peşe devreye sokarken, bir yandan da çok yönlü tesisler kazandırmaya çalıştıklarını kaydeden Demir, ihtiyaç duyulan bölgelerde, çeşitli sporların yapılabildiği çok amaçlı spor salonları inşa ettiklerini söyledi. Öte yandan Demir, Konya ve Osmaniye’den sonra Türkiye’nin 3. olimpik standartlara sahip Açık Alan Hokey Sahasının Gaziantep’e kazandırmanın haklı gururunu yaşadıklarını dile getirdi.
 
Yüzlerce kulüp ve on binlerce faal sporcuyla ülke sporunun lokomotifi olan Gaziantep’in Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, PUSULA’ya konuştu: “Gaziantepli artık spor yapıyor. Spor yapmak isteyen herkese tesis imkânı sunmaya başladık” dedi.  Sporu seviyor muyuz? Peki tesislerimiz ve sporcularımız yeterli mi? Türk sporunun lokomotifi Gaziantep ne durumda? Tüm bu soruları Gaziantep’teki amatör sporun bir numaralı ismi Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir’e sorduk.  Demir, 3 yılda şehirdeki sporcu ve tesis sayılarında yaşanan çarpıcı rakamları ortaya koydu.
 
HANGİ TESİSLER AÇILACAK?
 
Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yaptırılan 8 tesis Nisan ayında açılacak. 250 kulübe ve 100 bin civarında sporcuya ev sahipliği yapan Gaziantep’te yeni tesislerin faaliyete geçmesiyle Gaziantep artık sanayi, gastronomi,turizm gibi unvanlarının yanına spor kenti unvanını da ekleyecek.  Nisan Ayında Gaziantep’te bin kişilik kapasiteye sahip çok amaçlı Oğuzeli Spor Salonu, İslahiye Spor Salonu, Türkiye’nin en büyük Gençlik Merkezi olacak olan İslahiye Gençlik Merkezi, 'Olimpik Sporcu Fabrikası' olarak adlandırılan Seyrantepe Çok Amaçlı Spor Salonu, Gaziantep Gazikent Spor Salonu, Gaziantep Açık Alan Hokey Sahası, Çim Futbol Sahası, Yavuzeli Gençlik Salonu faaliyete geçecek.
 
SPORCULAR DÖRT GÖZLE BEKLİYOR
 
Türkiye Hokey’ine son yıllarda damgasını vuran Gaziantep’e yeni bir hokey sahası kazandırılıyor. Bir iki ay içerisinde hazır hale gelecek olan hokey sahasının yapımında sona gelindi. Hokey’de ülkemizin ve şehrimizin gururu olan takımlar sahasının açılmasını dört gözle bekliyor. Gaziantep Açık Alan Hokey Sahası’nı PUSULA racacılığıyla kamuoyuna tanıtan Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Yaklaşık bir ay gibi kısa sürede tamamlanacak. Gaziantepli gençlerimiz için çok iyi bir spor tesisi kuruyoruz. Kısa sürede bu sahayı tamamlayarak hizmete açacağız” dedi.
 
HOKEYİN LOKOMOTİFİ GAZİANTEP
 
Demir, “Konya ve Osmaniye'den sonra Türkiye'nin 3'üncü olimpik standartlara sahip Açık Alan Hokey Sahası'nın Gaziantep'e kazandırılması çok anlamlı. Gaziantep Türk Hokeyinin bir yapı taşı konumunda. Özellikle burada bir tesis olması sporcularımızı ve antrenörlerimizi daha da geliştirerek standartlarını yükseltecektir. Bu tesis neredeyse 8 ile hizmet verecek. Tesise bin kişilik tribün yapılıyor.  Türkiye genelinde bin 900 lisanlı hokey sporcusu var. Bu sporcuların beşte üçü Gaziantep’te hokeyin lokomotifi biziz. Açık Alan Hokey Sahasının yapımında büyük emekleri bulunan Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak başta olmak üzere emeği geçenlere çok teşekkür ederim” diye konuştu.
 
TESİS İHTİYACI GİDERİLİYOR
 
Açık Alan Hokey Sahasının yanında inşaa edilen ve 500 kişilik tribüne sahip çim futbol sahası hakkında da bilgi veren İl Müdürü Ökkeş Demir, şöyle konuştu: “Yapmış olduğumuz bu sahayı amatör spor kulüplerine ve mahalli futbol kulüplerine tahsis edeceğiz. Şuan da bildiğiniz gibi 76 tane amatör spor kulübümüz var. Yüze yakında mahalli spor kulüplerimiz var. Bunların gidip de spor yapabilecekleri spor sahası yok denecek kadar az. İnşallah bu yaptığımız sahanın tamamlanmasıyla birlikte özellikle Şahinbey bölgesinin yüzde 70’lik tesis ihtiyacını gidermiş olacağız. Yaptığımız sahada tribünler, soyunma odaları idari odalar ve hakem odalarını da bulunacağı modern bir tesis olacak. TFF’nin ve FİFA’nın standartlarını göz önünde bulundurarak yaptığımız muhteşem bir tesis olacak. Yaptığımız bu tesiste 3. Lig müsabakaları da yapılabilecek. Yani amatör, süper amatör, BAL (Bölgesel Amatör Lig) ve 3. Lig için standartlara uygun bir saha yaptık.”
 
9 SALONLU SPOR TESİSİ
 
Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nin (TOHM) yanında inşa edilen çok amaçlı spor salonunu da gezdiren Ökkeş Demir, tesisi 1-2 ay içerisinde bitirmeyi planladıklarını açıkladı. Ökkeş Demir, “ Çok Amaçlı Spor Salonunu Nisan ayı içerisinde sporseverlerimizin hizmetine sunacağız. Bu salonda 6 tane bireysel antreman salonu var. 3 tane de takım sporları için sahamız mevcut. Toplamda 9 adet salonumuz olacak. Bu 9 salon bittiği andan itibaren Gaziantep’in yüzde 25’lik antrenman salonu ihtiyacını karşılamış olacak. İçerisinde Boks, Halter, Voleybol, Basketbol gibi spor dallarında bulunduğu geniş bir yelpazeye sahip bir salon olacak. Çok güzel bir tesis olacak” ifadelerini kullandı.
 
SORUNUN YÜZDE 70’İ ÇÖZÜLDÜ
 
Çok Amaçlı Spor Salonunu bir benzerinin daha Gaziantep’e yapılması durumunda Gaziantep’te tesis sorunun kalmayacağını vurgulayan Ökkeş Demir, şöyle devam etti: “ İnşallah bunun gibi bir tane daha spor salonunu Gaziantep’e kazandırabilirsek, şehirdeki tesis problemini çözmüş oluruz. Hemen bu salonumuzun yanında birde futbol sahamız var. Diğer tarafta atletizm pistimiz var. Hemen yanında Olimpiyata Hazırlık Merkezimiz var. Bu salonu bitirdiğimizde çok anlamlı bir işe imza atmış olacağız. Gaziantep’teki bir çok sorunu bu tesisle çözüme kavuşturmuş olacağız. Salonumuzda Fitness salonunun yanı sıra saunalar, soyunma odaları ve kafeteryalar olacak. Genel olarak Türkiye’de şu anda bu tip projeler yapılıyor. Bizim yaptığımız salon en büyük salonlardan birisi olacak. Şu anda Gaziantep’e yapılan salon dokuzlu diye tabir ettiğimiz salon ve bu alanda Türkiye’nin en büyük salonlarından birisi. Su tesisin tamamlanmasıyla birlikte salon sporlarındaki ihtiyacımızı yüzde 100’den yüzde 30’a indirmiş olacağız.”
 
TÜRKİYE OLİMPİYAT HAZIRLIK MERKEZİ’NDE GAZİANTEP FARKI
 
“Türkiye’nin olimpiyatlardaki başarısını arttırmak amacıyla yola çıkan Gençlik ve Spor Bakanlığı, çeşitli branşlarda başarı elde eden sporcuları hazırlamak için 12 ilde kurduğu Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi (TOHM) geleceğin olimpiyat sporcularını yetiştiriyor” diyerek Gaziantep’te faaliyete geçen TOHM hakkında bilgi veren İl Müdürü Ökkeş Demir, “ Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlükleri bünyesinde hizmet veren bu merkezlerden birisi de Gaziantep’te bulunuyor. 12 İl arasında bulunan Gaziantep’te ise Halter ve Güreş branşlarında sporcular yetişiyor. Türkiye’nin dört bir yanından federasyonların belirlediği en iyi sporcuların bulunduğu Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde (TOHM) sporcuların bütün ihtiyaçlarıyla ayrı ayrı ilgileniliyor. Beş yıldızlı otel düzeyinde olan bu merkezde geleceğin olimpiyat sporcuların ise hedefleri olimpiyatlarda ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek. 2020 Olimpiyatlarına hazırlanıyorlar. 2 kişilik odalarda konaklayan sporcuların beslenmeleri ise diyet uzmanları tarafından gözetleniyor.
 
OLİMPİK SPORCULARI EVİ
 
Gaziantep TOHM’un önemli bir işlev yerine getireceğini ifade eden Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir “Olimpiyatlara hazırlanmak için birçok unsurun bir arada olması, sporcularımızın kendilerini geliştirebilecekleri ortamları onlara sunmamız gerekiyor. Bu merkezler, sporcularımızın kendilerini geliştirmeleri ve uluslararası boyutta rekabet edebilmeleri bakımından büyük yarar sağlayacak. Gaziantep’te de halter ve güreş branşlarında olimpik yeteneği olan, belli başarılara imza atmış sporcu arkadaşlarımız, olimpiyatlara burada hazırlanacak. Türkiye’nin hedefi, olimpiyatlarda daha iyi bir başarı yakalayabilmektir. Bunun da yolu bu tür çalışmalardan geçiyor." dedi.
 
GAZİANTEP’TE VE TÜRKİYE’DE İLK
 
Sporun her alanında olduğu gibi gençlik hizmetleri ile de uğraştıklarını dile getiren Demir Şöyle konuştu: “Kültür, sanat, eğitim ve spor gibi bir çok alanda faaliyet yürüterek bu sistemin Gaziantep’te oturması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Spor tek başına bir şey değildir. Sporun yanına eğitimi koyarsanız, sporun yanına sanatı koyarsanız çok güzel olur. Eğer iyi bir gelecek planlaması yapmak istiyorsak önce gençliğimizi dizayn etmemiz gerekiyor. Sporda rahmetli Muhammet Ali’nin sözünü ortaya koyarak yola çıkıyoruz. Nedir o ‘Bir genci yetenekleri şampiyon yapar, ahlakı efsane yapar’. Gençlik hizmetleri olarak gençlik merkezleri yapıyoruz. Orada sanat atölyeleri var. Gaziantep genelinde gençlik merkezlerimizde 35 bin üyeye ulaşmış durumdayız. Gençlik merkezlerinde 35 bin üye ile kültür, sanat ve spor faaliyetleri yürütüyoruz. Her türlü sanat faaliyetlerimizi bu gençlik merkezimizde bulabilirsiniz. Tiyatro, sinema ve müzik gibi birçok alanda sanat faaliyetleri yürütüyoruz. Çocukların eğitim faaliyetlerinden kalan boş zamanlarını daha kaliteli geçirebilmelerini sağlamak adına bu tür merkezlerimizin sayısını her geçen gün arttırıyoruz. Gazikent’te, Kırkayak’ta, Nizip’te gençlik merkezlerimiz var. İslahiye’de geçtiğimiz günlerde bir gençlik merkezinin yapımına başlandı. Yavuzeli’nde ise önümüzdeki günlerde gençlik merkezimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Gençlik merkezlerimiz bu hali ile 22 Avrupa ülkesine akredite olmuş durumda. Bu durum. Bu 22 ülke ile gönüllü erasmus yapıyoruz. Gönüllü gençlik değişimi yapıyoruz. Biz gençlerimizi o ülkeye göndererek gönüllü gençlik hizmeti yapmalarını sağlıyoruz. Onlarda gençlerini buraya göndererek gönüllü gençlik hizmeti almalarını sağlıyorlar. Yani Gaziantep’e gelen gençlerimiz burada hizmetlerini tamamladıktan sonrda Gaziantep’i tanıtan fahri bir elçi oluyor. Şuana kadar 138 genç Gaziantep’e geldi. Bizde şuana kadar 40’a yakın gencimizi o ülkelere gönderdik. Ama dediğim gibi bu 3 ayda bir değişiyor.  Tekrar belirtmek istiyorum bu faaliyeti Türkiye’de ilk kez biz yapıyoruz. Türkiye’de bulunan gençlik kamplarına 5 bine yakın çocuk gönderdik. Doğa kampları, deniz kampları, spor kampları ve kültür kamplarına 5 bine yakın çocuk gönderdik.”
 
SURİYELİ GENÇLERDE SPORCU ENVANTERİ ÇIKARTTIK
 
Suriye’deki savaştan dolayı Gaziantep’e yerleşen Suriyeli gençler ile ilgili olarak devasa projelere imza attıklarını kaydeden Demir, “Suriyelilerden 24 tane takım oluşturduk. Yani onların entegrasyonunu hızlandırmak için Gaziantep Gençlik ve Spor Hizmetleri olarak üzerimize düşeni yaptık. Tabi Gençlik ve Spor Hizmetleri dediğimizde akıllara sadece spor geliyor. Bi sporun haricinde bunları da yapıyoruz. Çocuklarımızın adaptasyonu açısında bu merkezlerimizde kültür, sanat ve spor faaliyetlerimizi yürütüyoruz. 14-25 yaş arası Suriyeli gençlerde sporcu envanteri çıkarttık. 2 bin 337 çocuğu tespit ettik. Bunların hepsine tek tek dokunduk. Her yıl bu gençlerle çalışmalar yaptık. Bu gençlerle güzel projelere imza atarak takımlar oluşturduk. Gaziantep’te şu an futbol, voleybol, basketbol ve hokey olmak üzere 20 takımımız var diyebilirim” diye konuştu.

Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimelerİsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.