Bu haber 873 kez okundu.

CHP PM üyeliğine Gaziantep'ten kimse seçilemedi!

Eski üyelerden 23'ü yerini korurken, 29 yeni isim listeye girdi. 5 saatlik sayımın sonunda yeni PM üyeleri belirlendi. Kılıçdaroğlu'nun listesindeki 10 isim PM'ye giremedi.
 
Gaziantep'ten bir çok adayın olduğu PM seçimlerinde hiçbir aday seçilemedi. CHP Milletvekilleri Akif Ekici, Mehmet Gökdağ, Av. Bektaş Şarklı'nın seçilemedi.
 
CHP’nin 36’ncı Olağan Genel Kurultayı’nda 2’nci güne girildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 790 oyla 5’inci kez genel başkan seçildiği kurultayda gözler 60 koltuğu bulunan Parti Meclisi (PM) seçimine çevrildi.
 
8’i Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu’ndan 60 kişilik Parti Meclisi seçimi heyecanı sabahın ilk saatlerinde başladı. Yüzlerce adaylar kurultay salonunun çevresinde ve salon içinde tanıtım masaları kurdu. Kurultay salonu da adayları tanıtan afiş ve posterlerle donatıldı. Bazı adayların destekçileri destekledikleri adayın ismi yazan tişörtler giydi, ellerinde pankart ve bayraklarla salon içinde tur attı.
 
SONUÇLAR BELLİ OLDU
 
Kılıçdaroğlu’nun; Lale Karabıyık, Zeki Kılıçarslan, Sibel Özdemir, Burhan Şenatalar, Yüksel Taşkın, Fethi Açıkel, Onur Akın,  Ayşe Eser Tanışoğlu, Murat Emir,  Yunus Emre, Ali Rıza Erbay ve Ömer Fethi Gürer” den oluşturduğu 12 kişilik listesinden Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu’na Lale Karabıyık, Zeki Kılıçaslan, Sibel Özdemir, Burhan Şenatalar, Yüksel Taşkın, Fethi Açıkel, Ayşe Eser Danışoğlu ve Yunus Emre girdi. Sanatçı Onur Akın, Ankara Milletvekili Murat Emir seçilmek için yeterli desteği sağlayamadı.

5 SAATLİK SAYIM
 
52 kişilik bölüm için Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinin yanı sıra genel başkanlık yarışındaki rakibi Muharrem İnce ile Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner’in başını çektiği “Sol Cesaret” grubunun listeleri de yarışa dahil oldu.
 
Kılıçdaroğlu listesini büyük ölçüde korudu. 9 isim ise PM listesini delmeyi başardı.
 
Yaklaşık 5 saat süren sayım sonrasında Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri açıklandı.
 
488 kişinin aday olduğu PM üyeliğine seçilen 52 kişinin ismi ise şöyle: Gamze İlgezdi, Sera Kadıgil, Yavuz Karan, Yıldırım Kaya, Haluk Koç, Bülent Kuşoğlu, Hakkı Süha Okay, Faik Öztrak, Ali Öztunç, Gamze Pamuk Ateşli, Oğuz Kaan Salıcı, Orhan Sarıbal, Selin Sayek Böke, Yaşar Seyman, Gamze Taşcıer, Ayça Taşkent, Bülent Ecevit Tatlıdil, Bülent Tezcan, Erdoğan Toprak, Seyit Torun, Pınar Uzun, Öztürk Yılmaz, Gökan Zeybek, Onursal Adıgüzel, Veli Ağbaba, Haydar Akar, Gülizar Biçer Karaca, Tekin Bingöl, Çetin Osman Budak, Emre Çam, Mehmet Ali Çelebi, Ünal Çeviköz, M.Gül Çiftçi, Semra Dinçer, Emine Gülizar Emecan, Sevda Erdan Kılıç, Aykut Erdoğdu, Muharrem Erkek, Ali Haydar Hakverdi, Akif Hamzaçebi, Turan Hançerli, Müslüm Sarı, Haluk Pekşen, Gökhan Günaydın, Tuncay Özkan, Necati Yılmaz, Gaye Usluer, Ali Şeker, Erdal Aksünger,Eren Erdem, Gülçin Timur ve Zilhan Cihaner.

YEDEK ÜYELER
 
108 kişinin aday olduğu YDK üyeliğine seçilen 15 kişinin ismi de şu şekilde: Tuba Torun, Erdoğan Kılıç, Uğur Bayraktutan, Gülsüm Filorinalı, Sezgin Kaya, Öncü Özbay, Selahattin Emre, Ahmet Ersen Özsoy, Mahir Polat, Mustafa Serdar Soydan, Emrah Arslan, Cem Artantaş, Turan Aydoğan, Süleyman Bülbül ve Banu Gençkan.
 
EN ÇOK OY ALAN 3 İSİM
 
PM seçiminde en fazla oyu 692 oy ile Haluk Koç aldı. Koç’u Selin Sayek Böke (682), Yıldırım Kaya (625) takip eti. Bu 3 isim de Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesindeydi.

KILIÇDAROĞLU’NUN LİSTESİNDEN 10 FİRE
 
Kılıçdaroğlu’nun 52 kişilik anahtar listesinden 10 fire verildi. Bu isimler, “Ekrem Kerem Oktay, Sezgin Tanrıkulu, Umut Tekin, Ali Rıza Yılmaz, Ali Hikmet Akıllı, Erbil Aydınlık, Mehmet Bekaroğlu, Celal Çelik, Gökçe Gökçen ve Fatma Güner oldu.
 
LİSTEYİ DELDİLER
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer almamasına karşın delege desteğiyle Parti Meclisi’ne girmeye hak kazanan isimler ise şunlar oldu:
Necati Yılmaz, Gökhan Günaydın, Tuncay Özkan, Haluk Pekşen, Ali Şeker, Erdal Aksünger, Gaye Usluer, Eren Erdem, Müslim Sarı ve İlhan Cihaner.
 
LİSTEYİ DELEN İSİMLER
 
Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesini delerek PM’ye giren isimler şöyle:
 
Haluk Pekşen (390), Müslüm Sarı (350), Ali Şeker (375), Gaye Uslu (371), Erdal Aksünger (373), Tuncay Özkan (413), Necati Yılmaz (428), Gökhan Günaydın (422) ve İlhan Cihaner (344)
 
GÜVEN TAZELEYENLER
 
Ayrıca Genel Başkan Yardımcıları da seçimden güven taleleyerek çıktılar. Bülent Tezcan 439, Seyit Torun 593, Öztürk Yılmaz 478, Veli Ağbaba 541, Aykut Erdoğdu 526, Akif Hamza Çebi 485 oy aldı.

Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimelerİsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.