Bu haber 1361 kez okundu.

Şamil Tayyar'dan önemli açıklamalar: Belediye başkanlığına değil, milletvekilliğine adayım

Tayyar, 2019 yılında gerçekleşecek olan seçimler, Gaziantep siyaseti, kentte yerel yönetimlerin durumu, yaklaşan AK Parti İl Başkanlığı seçimi, FETÖ ile mücadele ve Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Ali Gür hakkında dobra açıklamalar taptı.

DEVLET İÇİNDE FETÖ’NÜN YENİ VERSİYONU “KÖZ GRUBU”

FETÖ ile mücadelenin en etkin isimleri arasında yer alan Şamil Tayyar, FETÖ’nün devlet içinde yeni versiyonu olan bir grubun olduğunu belirtti. Tayyar, bu grubun KÖZ grubu olduğunu ifade ederek, “Bu yapının içerisinde iş adamları ve FETÖ’nün devlet içindeki yeni versiyonu olan Köz grubu var. Bunlar hala devlet içerisinde etkililer. Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanı olmasından sonra bir miktar güçlerini kaybettiler. Fakat hala belli yerlerde var olmaya çalışıyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar nafile devlet kendini ayıklayacak ve temizleyecek” diye konuştu.

ALİ GÜR HAKKINDA SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Hakkında her geçen gün yeni bir iddia ortaya atılan ve akademik başarılardan ziyada skandallarla anılan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür hakkında konuşan Tayyar, bomba iddiada bulundu. Şamil Tayyar, “Hakkındaki bütün suçlamalara rağmen görevde kalması kendi gücünden ziyade sırtını yasladığı odaklardan kaynaklanıyor” diyerek şunları söyledi: “Kaldı ki rektör hakkında FETÖ ile iltisaklı olduğuna dair hakkında kuvvetli şüphe bulunduğu gerekçesi ile YÖK tarafından ve Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir idari bir de adli soruşturma var. Bu soruşturmalar henüz sonuçlanmış değil.”

KENDİ KOLTUĞUNU KORUMAK İÇİN YOL ARKADAŞLARINI HARCADI

Kişisel görüşünün görev süresi dolmadan Ali Gür’ün o koltuğunu bırakacağını dile getiren Tayyar, “Bu soruşturmaların tamamlanmasını bir bekleyelim” dedi. Tayyar, Ali Gür’ün kendi koltuğunu korumak için beraber yola çıktığı iki yardımcısı ve bir başhekimi görevden aldığını anımsatarak şöyle konuştu: “Benim kişisel kanaatim görev süresi dolmadan o koltuğu bırakacağı yönündedir. Böyle olmasa bile o görevde kalmasının bu saatten sonra fazlaca bir anlamı da yok. O artık siyaseten bizim için de yaşayan bir ölüdür. Tabi süreçte iki yardımcısını ve yine kendisinin atadığı başhekimini görevden almak zorunda kaldı. Aslında bu bile görevden ayrılması için yeterli bir sebepti. Kendi koltuğunu korumak için seçimde iş birliği yaptığı iki yardımcısı ile başhekimi harcamayı göze aldı.”

GAZİANTEP FETÖ İLE MÜCADELEDE İYİ SINAV VEREMEDİ

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Gaziantep’te FETÖ ile mücadeleyi değerlendiren Tayyar, bu konuda da şok açıklamalarda bulundu. “FETÖ ile mücadelede Gaziantep’in iyi bir sınav vermediğini düşünüyorum” diyen Tayyar, “Maalesef Gaziantep FETÖ’nün en önemli finans merkezlerinden olduğu halde bu mücadelede yetersiz kaldı. Birçok isim itirafçı adı altında tahliye edildi. FETÖ borsasının ayaklarından birisi Gaziantep’te kuruldu” diye konuştu.

Bu kirli tezgâhın içerisinde maalesef devlet içerisinde kümelenmiş ve istihbaratla bağlantılı kirli isimlerin varlığından söz eden Milletvekili Tayyar, “Bunların yargıda uzantıları var. İnşallah Gaziantep Milletvekilimiz Abdülhamit Gül’ün Adalet Bakanı olmasından sonra yargıdaki yanlışları da büyük ölçüde gideririz diye düşünüyorum. Bu önümüzdeki süreçte Gaziantep’te de ciddi bazı değişimler yaşanabilir. Özellikle yargıda ciddi ve bazı köklü değişimler bekliyorum. İdari yapıda da bazı ciddi değişimlerin olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

FETÖ BORSASININ İÇERİSİNDE KİMLER VAR?

Bürokrasi ve yargıya çeki düzen verildikten sonra FETÖ ile mücadelede yeni bir safhaya geçilebileceğini aktaran Tayyar, şunları kaydetti: “FETÖ borsasının içinde hakimler savcılar avukatlar istihbaratçılar ve gazeteciler var. Görevini namuslu ve haysiyetiyle yapanlar kendi isimlerini kirletenleri temizlemek zorundadır.”

2019 KRİTİK BİR YIL

Tayyar’ın gündemindeki bir diğer konu ise 2019 seçimleri. Tayyar, bu seçimlerin AK Parti açısından değil Türkiye açısında kritik bir önem taşıdığının altını çizerek, “Önümüzdeki dönemde 2019 yılının mart ayında belediye başkanlığı seçimleri, 3 Kasım 2019’da da milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçiminin birlikte yapılacak. Dolayısıyla 2019 yılı sadece AK Parti açısında değil Türkiye açısından da kritik bir yıl olacak.  Çünkü biz 16 Nisan referandumunda kabul ettiğimiz cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini uygulamaya geçirmiş olacağız ve bu Cumhuriyet tarihinin en önemli kırılma anlarından birisidir. O nedenle herkese tarihi bir sorumluluk düşüyor” ifadelerine yer verdi.

DEĞİŞİM RÜZGARI DAHA DA BÜYÜYECEK

Parti yönetiminin ve AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu anlayışla hareket ettiğini söyleyerek şöyle dedi: “Bu çerçevede teşkilatlarımız, belediyelerimiz ve meclis grubumuz bu anlayışa yeniden tahkim edilecek. Dolayısıyla ben seçimlere doğru teşkilatlarda ve belediyelerde başlayan değişim rüzgarının genişleyerek daha da büyüyeceğini ve meclis grubunu da içine alacağını düşünüyorum.”

SİYASİ DENGELER ALT ÜST OLACAK

“O nedenle 2019’da hem Türkiye’de hem Gaziantep’te bütün siyasi dengeler alt üst olacak ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diyen Tayyar, “Burada belirleyici olan birden fazla gelişmenin yaşanacağını düşünüyorum. Bunlardan birisi MHP ile kurulması muhtemel bir ittifak sürecidir. Hem belediye başkanlığı seçimlerinde hem milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl bir ittifakla yola gidileceği önümüzdeki günlerde biraz daha netleşir ve mart sonuna kadar üzerinde mutabık alınan düzenlemeler parlamentoda hayata geçirilir” değerlendirmesinde bulundu.

RASTGELE MİLLETVEKİLİ OLMA ORTADAN KALKAR

Eğer daraltılmış veya dar bölge seçim sistemine geçirilirse milletvekili aday listesinin oluşumunda teşkilatlar ve toplumun beklentilerinin çok daha etkili hale geleceğine vurgu yapan Tayyar, dolayısıyla haybeden, rastgele milletvekili seçilme ihtimali hemen hemen yok denecek kadar azalacağına dikkat çekti.

ŞAHİNBEY BÖLGESİNDEN ADAYIM

Tayyar, “Zira toplumda karşılığı olan, toplumun sevdiği, beğendiği isimlerin aday olma ihtimali daha da artar bu aynı zamanda hem toplumun yönetime katkısını artırır hem de teşkilatlarımızı daha güçlü hale getirir. Böyle bir sistem değişikliği olduğunda bizlerde kararlarımızı yeniden gözden geçirebiliriz. Mesela kişisel olarak ben bir bölge sistemine geçildiğinde Şahinbey bölgesinden aday olmayı düşünüyorum ve tabi ki takdir sayın genel başkanımızın ve parti yönetiminindir. Eğer onlarda uygun görürlerse Şahinbey bölgesinden aday olmayı arzu ederim” dedi.

YEREL YÖNETİMLERE TALİP DEĞİLİM

Tayyar, partinin vereceği görev ne olursa olsun yapacağını dile getirerek, “Ama benim kişisel görüşüm herhangi bir yerel yönetimde herhangi bir göreve talip değilim” diyerek siyasi geleceğini şu sözlerle anlattı: “Kaldı ki hem Büyükşehir Belediye Başkanı’mız hem Şahinbey hem de Şehitkamil Belediye Başkanlarımız görevlerini layıkıyla yerine getiriyorlar. Eğer onlar göreve devam etmeyi düşünüyorlarsa mevcut görevlerinde kalma niyetindeler ve aday olacaklarsa ben bu 3 belediye başkanımızın karşısına da öyle ciddi adaylar çıkacağını sanmıyorum. Genel merkezimizin ve genel başkanımızın ağırlıklı eğilimi de bu yönde olur. Mevcut başkanlarımızda herhangi biri yeni dönemde aday olmayı düşünmezse o zaman isim üzerinde tartışmalar başlayabilir. Ama şu aşamada ben AK Parti’den adaylık konusunda bir problem olacağını düşünmüyorum. Bu süreci birazda mevcut başkanların niyeti belirler kanaatindeyim. Ama benim yerel yönetimlere talip olma gibi bir düşüncem söz konusu değil.”

GAZİANTEP OBEZ BÜYÜYEN BİR ŞEHİR

Milletvekili Şamil Tayyar, kent sorunlarına ilişkin ise dobra dobra konuştu ve görüşlerini açıklamayı ihmal etmedi: “Şu bir gerçek şöyle söyleyelim. İki Gaziantep var. Gaziantep’in birinde 7 milyar dolar ihracat yapılıyor ve marka şehir. Dışarıdan kişiler ağırlıklı olarak Antep’in bu güzel yüzünü görüyor. Ama diğer taraftan bir başka Gaziantep var. Orada da çarpık yapılaşma, bir dizi problemin iç içe geçtiği bir Gaziantep var. Gaziantep bir yönüyle marka olmakla birlikte, obez büyüyen bir şehir. Bu şehri dönüştürmeden ve iki Gaziantep’i birbiriyle kenetlemeden birbiriyle birleştirmeden biz bu şehirde gerçek manada birlikteliği, huzuru asla sağlayamayız. Eğer bu birlik ve beraberlik bozulduğunda sosyal gruplar arasındaki eşitsizlik, gelir dağılımındaki dengesizlik giderilmediği sürece Gaziantep her zaman patlamaya hazır bomba gibi bizim karşımızda durur.”

RADİKAL VE CESUR HAREKET EDİN

Gaziantep’in yüzde 70’i ne yazık ki hala imarsız kesimde yaşadığını kaydeden Tayyar, şunları aktardı: “Bu çarpık yapılaşmanın ürettiği trafikten, uyuşturucu kullanımına kadar bir dizi problem çözülemiyor ve aşılamıyor. Ve bu ister istenmez Antep’in gizlenen bu yüzünde çok ağır bir şekilde yaşanıyor. O nedenle siyaset kurumunun, bürokrasinin bu gerçekliği fark ederek radikal ve cesur hareket ederek Gaziantep’in dönüşümüne katkı sunması lazım.”

TEMEL SORUN “KENTSEL DÖNÜŞÜM”

Bu konuda belediyelere de çok tarihi yükümlülükler düştüğünün altını çizen Tayyar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ürkerek, korkarak, çekinerek hareket ederlerse Gaziantep’in dönüşümünü sağlayamazlar. Onun için palyatif, geçici tedbirlerle sorunlara çözüm üretebiliriz ama bu bizi ileriye taşımaz. Gaziantep’te daha cesur daha radikal kararların alınmasını zorunlu kılıyor. Bu bağlamda baktığımızda Gaziantep’in en temel problemi kentsel dönüşümdür. Ve kentsel dönüşümü gerçekleştiremediğimiz için ortaya çıkan trafik gibi, uyuşturucu kullanımı gibi bir dizi problem var. O nedenle bana Gaziantep’in sorunları içerisinde eğer bir sıralama yapılması gerektiğini sorarsanız şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Gaziantep’in her köşesini yaşanabilir hale getirecek bir güçlü kentsel dönüşümü sağlamamız lazım. Bu dönüşüm sadece belediyeler eliyle de sağlanmaz. Çünkü Şehitkamil, Şahinbey veya Büyükşehir’in sınırlı sayıda yapacağı toplu konut projeleriyle biz bu mutlu sona ulaşamayız. Özel sektörün de bu şekilde devreye sokulması lazım. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Ankara bu değişimi başarmış bir şehirdir. Dolayısıyla Gaziantep’in de Ankara gibi bir 10-15 yıllık perspektif içerisinde Gaziantep’i dönüştürebilecek cesur ve radikal kararlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.”

BİR BÜTÜN OLARAK PLANLAMAK GEREKİYOR

Tayyar, “Kentse dönüşümden muradım sadece bu bölgelerdeki konutları yıkarak, çok katlı binalar dikmek değil. Buraları yeniden imar etmek, yaşanabilir hale getirmek, hastanesiyle, okullarıyla sosyal donatılarıyla, parklarıyla bir bütün olarak bunu planlamak gerekiyor.  Bunu planlarken Gaziantep’in çevresinde oluşmuş GETTO’ları da bizim yıkmamız gerekiyor. Bu bir sosyal kaynaşmayı da sağlar. Yani bir mahallede, mahalleler arası farkı inanç grupları, farkı etnik grupların kümelendiği ve neredeyse girilmez mahalle haline getirdiği yerler değil, herkesin birlikte yaşadığı alanları oluşturmamız lazım. Bu sosyal kaynaşmayı da getirir. Ayrıştırmayı önler. Dolayısıyla bu kentsel dönüşüm projesi hem fiziki bir anlamı var. Hem de bir sosyal sorumluluk projesi olarak da değerlendirilebilir. Tabi orta ve uzun vadede de bunun olumlu siyasal sonuçları olur” şeklinde konuştu.

ŞEHİTKAMİL VE ŞAHİNBEY İSTİFALARI METAL YORGUNLUK DEĞİL

Şamil Tayyar, kamuoyunda çok konuşulan Şehitkamil ve Şahinbey’deki teşkilat başkanlarının değişiminin metal yorgunluktan kaynaklanmadığını bildirerek, “İkisi de başarılı arkadaşlarımızdı. Ne yazık ki Gaziantep AK Parti siyaseti süreci iyi yönetemediği için iki arkadaşlarımızla ilgili böyle bir karar verildi. Yerlerinde kala da bilirlerdi ama süreç iyi yönetilemedi siyaseten bizlerin bir sorumluluğu var. Gelen arkadaşlarımız da değerli arkadaşlarımız onların da bir boşluk oluşturmadan görevlerini icra edeceğini düşünüyoruz” diye kaydetti.

SÜREÇ İYİ YÖNETİLEMEDİ

“Çünkü AK Parti hakikaten büyük bir parti” diyen Tayyar, görüşlerini şu sözlerle paylaştı: “Kurumsallaşma sürecini büyük ölçüde tamamlamış siyasi bir parti. Bir problem olmaz. Ama o dönem süreç iyi yönetilemedi. Eğer biz iki ilçe başkanımızı da başarısız bulursak Gaziantep merkezin de son referandumda alınan yüzde 62,5’lik oyu neyle izah etmemiz gerekir. Dolayısıyla ben onların ben bu yüksek oy oranında ciddi bir katkıları olduğunu düşünüyorum.”

HİÇ KİMSE AK PARTİ’DEN BÜYÜK DEĞİLDİR

AK Parti Milletvekili Tayyar, partisinin yaklaşan il kongresi hakkında da konuştu: “Kim hangi isim üzerinde mutabık kaldı onu bilmiyorum. Ama bu ilin milletvekili olarak benim altında imzam olan mutabakat metni yoktu. Yani o mutabakat işi nereden çıkıyor açıkçası onu da bilmiyorum. Genel merkezin belirleyeceği, seçeceği bir isimle ilgili yerelde bir mutabakat sağlanması da aslında bir yerde dayatma gibi olur o da doğru olmaz. Kaldı ki bildiğim kadarıyla hiçbir isim üzerinde de bir mutabakat yoktu. Yoktu diyorum çünkü benim olmadığım bir birliktelik mutabakat sayılmaz. Ama birileri böyle kendi yandaşlarını bir yerlere çalıştıysa, sonuç alamadıysa onu bilmiyorum. Eğer öyle de olduysa herhalde bu yaşananlardan bir ders çıkarmış olması gerekir. Hiç kimse AK Parti’den daha büyük değildir. Hiç kimse kendi iradesini AK Parti’nin iradesinin üzerine çıkarmaya çalışmasın.”

KONGRE TARİHİ DEĞİŞEBİLİR

Hem Şehitkamil hem Şahinbey’de ilçe başkanları belirlenirken ortaya çıkan tablonun herkesin ders çıkarması gereken bir süreç olduğunu dile getiren Tayyar, il kongresinin 25 Şubat’ta olacağını anımsatarak, tarihin değişebileceğini söyledi: “Ne zaman olacağı belli değil ama şu andaki taslak metnine göre il kongresinin 25 Şubat’ta olma ihtimali biraz yüksek gibi gözüküyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın programına göre bu tarih değişebilir. Çünkü Gaziantep il kongresine Allah’tan bir mâni olmazsa mutlaka katılmak istiyor.”

BAŞKANLARIN MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMA İHTİMALİ YOK

Tayyar daha önce AK Parti’den milletvekili olan isimlerin il başkanlığı için de isimlerinin konuşulmasına bir anlam veremediği şöyle açıkladı: “İsmini milletvekili olarak geçirenler Eyüp Başkan’a iyilik mi yapıyor kötülük mü yapıyor onu bilmiyorum. Ama henüz daha 1 buçuk yıldan fazla süre varken ve 3-5 gün sonra kongre yapılacakken il başkanının ismini başka görevler için geçiriyor olmak bana göre iyi niyetli bir çaba değil. Çünkü genel merkezimizin açık talimatı bu kongrede görev alan başkanlarımızın hiçbirinin 2019’da milletvekili adayı olma ihtimali yok. Onlara bu şartlarda görev tevdi ediliyor zaten.”

EYÜP ÖZKEÇECİ YA İSTİFA ETSİN YA DA ADAY OLMASIN

Gaziantep’te yaklaşan AK Parti 6. Olağan İl Kongresi öncesi başkanlık için birçok isim kulislerde konuşulurken, mevcut Başkan Eyüp Özkeçeci’nin önümüzdeki seçimde milletvekili olacağı iddia ediliyor. Tayyar, bu konudaki düşüncelerini ise şu sözlerle aktardı: “Eğer il başkanımız milletvekili adayı olmak istiyorsa il başkanlığı görevini bırakması ya da kongrede aday olmaması gerekiyor. Şu anda öyle bir durum da yok. Göreve devam etme arzusu içinde gördük. Genel merkezimiz, sayın genel başkanımız göreve devam kararı verirse kendisi de o görevi sürdürecektir. Karşısına aday çıkar mı çıkmaz mı onu bilmiyoruz ama genel merkezimiz kimi işaret ederse o il başkanı seçilir diye düşünüyorum.”

GAZİANTEP’TE DURUM NE?

Tayyar, 2019 seçimlerinde Gaziantep’te ne olacak sorusu ve Gaziantep milletvekillerinin durumunu ise şöyle cevaplandırdı: “Kuşkusuz milletvekili arkadaşlarımız ile ilgili değerlendirme yapacak durumda değilim. Takdir makamımız genel başkanımız ve genel merkezimizdir. Ben bu konuda bir değerlendirmeyi bir hadsizlik olarak görürüm. 2002’den bu yana bütün seçim dönemlerine baktığımızda AK Parti meclis grubunun yaklaşık yüzde 65, yüzde 75’inin değiştiğini görüyoruz. Yani her 3 milletvekilinden ikisinin yeni dönemde milletvekili olmadığını görüyoruz Türkiye genelinde. Bu seçimde de çok farklı olacağı kanaatinde değilim. Gaziantep’te denge nasıl değişir onu bilemem ama genel olarak her 3 milletvekilinden ikisinin milletvekili olmama ihtimali hayli yüksek gözüküyor. Eğer bu bir davaysa, misyon ise hiç kimsenin buna alınarak hareket etmemesi ve dava adamı olarak kaldığı yerden görevini sürdürmesi gerekir. Mevcut sistem devam ederse lider ve genel merkez ağırlığı sürer. Ama seçim sistemi değişir dar bölge veya daraltılmış bölgeye geçersek o zaman milletvekili aday listesinin belirlenmesinde kamuoyu beklentisinin ve teşkilatların ağırlığı artar. Artık toplumda karşılığı olan ve sevilen isimlerin aday olma ihtimali artar. Bu da milletvekili meclis grubundaki değişimi daha da artırabilir. Yani 3’te 2 iken neredeyse yüzde 90’a çıkabilir.”

AK PARTİ YÜZDE 50’NİN ÜSTÜNDE

Tayyar, 2019 seçimleri öncesi AK Parti’nin anketlerini de ilk defa paylaştı: “Genel merkez bu piyasada bilenen şirketlerin dışında, anlaştığı şirketler üzerinden kamuoyu yoklamaları yapıyor. Hem milletvekillerinin performansını hem de belediye başkanlarının performansını ölçüyor. Gaziantep genel olarak iyi durumda. Bizim Türkiye genelinde de AK Parti’nin durumu yüzde 50’nin üzerindeki bir bantta seyrediyor. Fakat seçimlere çok bir zaman var. Eğer biz bu yüksek performansını devam ettirirsek hem genel seçimlerde hem Gaziantep’te bir problem olacağını düşünmüyorum.”


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Şamil Tayyar


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.