Bu haber 1637 kez okundu.

Şehitkamil'de israfın önü kesildi

Şehitkamil Belediyesi tarafından uygulanan ‘Bayat Ekmek Toplama’ projesiyle bayat ekmeklerin çöpe atılmasının önüne geçildi. Proje kapsamında apartmanların önüne koyulan bayat ekmek kutuları sayesinde çöpe atılacak bayat ekmekler toplanıyor. Çöpe atılmaktan kurtarılan bayat ekmekler, yiyecek sıkıntısı bulmakta zorlanan sokak hayvanlarına yem oluyor. Şehitkamil Belediyesinin 2011 yılında uygulamaya koyduğu proje, her gün biraz daha olgunlaşıyor ve yaygınlaşıyor. Vatandaşın büyük destek verdiği proje, israfın önünü kesti. Vatandaş, ‘Bayat Ekmek Toplama’ projesiyle bilinçlendiğini, böylelikle tüketebildikleri oranda ekmek aldıklarını ifade etti.

ÇOK HARİKA BİR PROJE

Uygulanan projeye ilişkin açıklamada bulunan Gökhan Rahmi Şengöz isimli vatandaş, projenin önemine dikkat çekti. Şengöz, “Uygulanan ‘Bayat Ekmek Toplama’ projesi, çok yerinde ve doğru bir projedir. Türkiye’de birçok şehir gezdim. Böyle bir proje ile karşılaşmadım. Çok harika bir proje. Ülkemizde maalesef birçok gıda maddesi israf ediliyor. Bu projenin uygulanması israfı azaltıyor. İnsanlar, aldığı fazladan ekmeği bayat ekmek toplama kutularında koyduğunda yaptığı israfı görüyor. Bu durumu görünce de ekmeği ihtiyacına göre almaya çalışıyor. Projeden dolayı Şehitkamil Belediyemize çok teşekkür ediyoruz. Bu projenin okullarda da yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Çocuklarımızı küçük yaşta israf konusunda bilinçlendirirsek, israf eden bir toplumdan kalkınan bir toplum oluruz” şeklinde konuştu.

İNSANLARIMIZ DAHA BİR DUYARLI OLDU

Proje sayesinde insanların bilinçlendiğini belirten Zübeyde Çelik, “Çok güzel, iyi bir proje, halkımızın bu projeyi en iyi şekilde değerlendirmesi gerekir. İnsanlar bayat ekmeklerini çöp yerine bayat ekmek toplama kutularına koysun. Bazı vatandaşlarımız bayat ekmekleri çöpe atmaya devam ediyor. Şahsen ben, bir dilim ekmeğimi bile israf etmem. Bayat ekmeklerimi bir şekilde değerlendiriyorum. Bu proje ile insanlarımız daha bir duyarlı oldu. Eskisi gibi çöp konteynırlarının yanında ekmek görmüyoruz. Bu projeden çok memnun kaldık” ifadelerini kullandı.


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
Şehitkamil Belediyesi Bayat Ekmek Toplama projesi


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.