Bu haber 1214 kez okundu.

Halıcılardan milli seferberliğe tam destek

Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Selahattin Kaplan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen milli seferberliğe tam destek verdiklerini ifade ederek Türkiye’nin belirlenen ihracat hedeflerine ulaşabilmesi için ihracatta seferberliği yapılması gerektiğini söyledi.

Kaplan, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine herkesin elini taşın altına koyduğunu, bugünden itibaren de gövdesini koyması gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından startı verilen milli seferberlikte üzerlerine düşenleri fazlasıyla yapmaya çalışacaklarını belirten GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan İş dünyasının topyekun bütün sektörleri kapsayacak şekilde ihracatta seferberlik başlatması gerektiğini vurguladı. Başkan Kaplan, “Türkiye zorlu bir süreçten geçiyor. Ülkemize yönelik gerek iç gerekse dış mihraklar tarafından büyük saldırılar var. Demokrasimize, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, ekonomimize göz dikenlerin bu emellerini boşa çıkarmak zorundayız. Ekonomisi güçlü devletler arasında yer alan ülkemizin ekonomisini daha da güçlendirmek zorundayız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın milli seferberlik çağrısına sonuna kadar destek veriyoruz. İhracat yapan, Türkiye menşeli ürünleri dünyanın farklı kıtalarına taşıyan iş dünyamız yeni pazarlar bulmak için çalışıyor. Adeta dünyayı turlayan, gittikleri ülkelerde ihtiyaç analizi yapan işadamlarımız farkında olmadan aslında ihracatta seferberliğin içinde yer almaktalar. Ancak bugünden itibaren herkesin üzerine düşeni fazlasıyla yapması gerekmektedir. Dün farklı metotları buraya kadar getiren iş alemi, bu saatten sonra farklı yollar deneyerek ihracatı katlamaya çalışmalıdır. Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Bu süreci işbirliği yaparak ve kenetlenerek atlatacağız. Biz işadamları da bu süreçte pazar payımızı artırmak için el ele verip yeni pazarlara odaklanmalıyız” şeklinde konuştu.

"Halıda sadece üretime değil, modaya da imzamızı atacağız"

Dünyanın en büyük makine halı üreticisi ülkesinin Türkiye olduğunu hatırlatan Kaplan, bundan da Gaziantepli halıcıların büyük emeği olduğunu vurguladı. Bugün halı denildiğinde akla gelen ilk şehrin Gaziantep olduğunu ifade eden Kaplan, “Daha çok ihracat yapabilmek ve yenilmemek için yenilenmek gerekmektedir. Dünyaya halı dokuyan halıcılarımızın sektörü geleceğe emin adımlarla taşıyabilmesi için makine halısının da şehrimizde üretmesi gerektiğine inanıyorum. Buradan makine sektörüne sesleniyorum; halı makinelerinin ülkemizde üretilmesi halinde yurtdışına döviz çıkmayacak ve paramızı iç piyasada değerlendirmiş olacağız. Diğer taraftan sadece üretimle değil, dünya halı modasına da ülkemizin imzasını atacağız. Burada elbette üniversite sanayici işbirliğinin yanı sıra sektörümüzdeki AR-GE ve İnovasyon çalışmaları da etkili olacaktır” dedi.

"İnsanın yaşadığı her yer sektörümüz için pazardır"

Kaplan, yeni pazarlara açılmak ve ihracatı artırmak amacıyla dünyanın neresinde halı fuarı düzenlenirse düzenlensin kaçırmamaya çalıştıklarını, fuarların yanında uluslararası pazarlarda daha etkin olabilmek için oluşturulan heyetlerin sürekli bu ülkelere giderek tanıtım çalışmaları yürüttüğünü, insanın yaşadığı her yerin sektörleri için önemli bir Pazar özelliği taşıdığına dikkat çekti. Bu kapsamda Ocak ayında Almanya’da gerçekleştirilecek “Domotex Hannover 2017” fuarına katılacaklarını söyleyen Kaplan, “İhracatta yenilenme ve farklı pazarlar için bu tür fuarlar büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Hedeflere ulaşmanın yolu azimli çalışmayla mümkün

Kendilerinin halı sektöründe başlatacağı ihracat seferberliğinin diğer sektörlerde de devam etmesi gerektiğine dikkati çeken Kaplan, “Türkiye’nin belirlenen ihracat hedeflerine ulaşabilmesi için ihracatta seferberlik yapılması şarttır” diye konuştu.


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
GAHİB Selahattin Kaplan


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.