Bu haber 3101 kez okundu.

Sel felaketinin en çok Şahinbey’i vurması tesadüf mü?

Gaziantep iki gün önce, bir yıl içerisinde gördüğü yağışın yüzde 15’ni bir saatte aldı. Akşam saatlerinde aniden bastıran şiddetli yağmur hayatı adeta felç etti. Vatandaşlar yağmurda mağdur olurken, birçok yerde ise evleri, iş yerlerini su bastı. Bazı binaların istinat duvarları çökerken çok sayıda araç ise sular altında kaldı. Öyle ki, 8 yaşlarındaki bir çocuk, yolu adeta gölete çeviren suda az daha can veriyordu. Bütün bu tahribat ve mağduriyetin özellikle Şahinbey’e bağlı mahallelerde yaşanmış olması tesadüf olamaz. Yağmurun yağdığı esnada haber merkezimize vatandaşlar tarafından gönderilen fotoğraf, video gibi görsel ve görüntülerin tamamına yakını Şahinbey’e bağlı mahallelerde yaşanan mağduriyeti gösteriyordu.

UĞUR KALKAN: REZALETE BİZZAT ŞAHİT OLDUM

CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, yaşanan rezaleti Gaziantep Mega Haber’e anlattı. Kalkan, “Geçtiğimiz günlerde şehrimiz büyük bir sel felaketi yaşadı. Tek sevindirici tarafı vatandaşlarımız arasında can kaybının olmaması. Şahinbey Belediye Meclis Üyesi olmam münasebetiyle birçok yeri hem görme imkanım oldu hem de birçok vatandaşımız konuyla ilgili tarafıma ulaştı” dedi ve ekledi: “Özellikle Beyazlar, Kolejtepe, Güneykent, Karataş mahalleleri ve Yeşilvadi bölgesindeki rezalete bizzat şahit oldum. Yaşanan bu sel felaketinden sonra şunun döneminde oldu, bunun döneminde oldu bahanelerin arkasına sığınmak doğru değil. Yapılması gereken bir daha bu tür felaketler olduğu zaman vatandaşın mağdur olmaması için gerekli önlemleri almaktır. Madem belediyecilik yaptığınızı söylüyorsunuz, olası felaketlerin önlemini de almak zorundasınız. Anında müdahale edildi söylemlerini de çok inandırıcı bulmuyorum. Selden bir gün sonra bile gidilmeyen apartmanların olduğuna dair vatandaşlardan şikayet aldık. Bir kez daha vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yeşilvadi başta olmak üzere önlemlerin arttırılması gerektiğini yetkililere hatırlatıyorum.”

7 Temmuz Perşembe akşamı Gaziantep’e yağan yağmurun özellikle Şahinbey’de açtığı tahribatı veya aslında var olan ama yağmurun yağmasıyla birlikte güz yüzüne çıkan eksiklikleri ve sorunları şu şekilde derledik:

EV VE İŞ YERLERINDE SU BASKINI

Gaziantep’in geneline yağan yağmur en çok Şahinbey’de hissedildi. Bu, yağmurun en çok Şahinbey’e yağdığı anlamına gelmiyor. Bu, diğer ilçelere nazaran en çok Şahinbey’in tahribata müsait olduğunu gösteriyor. Çünkü yağmurdan sonra yaşanan sorunların tamamına yakını Şahinbey’e bağlı bölgelerde ortaya çıktı.

Yağmurun yağdığı akşam, Binevler, 23 Nisan, Şahintepe, Güneykent ve Yeditepe mahallelerinde 111 ev ve iş yerini su bastı. Vatandaşların iddiasına göre; yaşanan bu yoğum mağduriyete rağmen belediye ekipleri geç saatlere kadar duruma müdahil olmadı. Yine söz konusu bölgelerde yağıştan dolayı 28 vatandaş sel mağduru olurken su altında kalan çok sayıda araç ise kullanılamaz hale geldi.

ŞAHİNBEY’DE İSTİNAT DUVARLARI ÇÖKTÜ!

Şiddetli yağmurun etkisiyle Şahinbey’’e bağlı iki mahallede istinat duvarları çöktü! Yeditepe ve Güneykent mahallelerinde akşam üzeri yağan şiddetli yağmurun eskisiyle binaların istinat duvarları çöktü. Duvarların çökmesiyle bina sakinleri büyük panik yaşayarak kendilerini dışarı zor attı. Her iki olayda da yaralanan olmazken bina sakinlerine ait araçlar maddi hasar gördü.

ŞEHİR İÇİNDE SEL CAN ALIYORDU!

Evlerin, iş yerlerinin, araçların sular altında kalması ve duvarların yıkılması yetmezmiş gibi, 8 yaşlarındaki bir çocuk kentin ortasında az daha boğuluyordu. Olay kırsal bir bölgede değil, maalesef yine Şahinbey’e bağlı bir mahallenin merkezinde yaşandı. Güneş Mahallesi'nde 8 yaşlarındaki Suriyeli bir çocuk az daha canından oluyordu. Suriyeli çocuk sel sularına kapılmaktan son anda kurtarıldı. Çevredeki vatandaşların yardımıyla son anda kurtarılan çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi; fakat gerekli önlemler alınmazsa yaşanan bu acı olayların tekrarlanması kaçınılmaz!

YARALAR SARILMADI

Gerekli önlemleri almayan, vatandaşların yaşadığı mağduriyeti gidermekte geç kalan, her seferinde ‘gerekli çalışmalar başlatılacaktır’ deyip ama her nedense gerekli çalışmaları bir türlü başlatamayan Şahinbey Belediyesi, yine şaşırtmadı! Çamlıca Mahallesi sakinleri, iki gün önce meydana gelen sel felaketinden dolayı batan evleri ve iş yerleri ile ilgili henüz yeterli bir çalışmanın yürütülmediğinden yakındı. 

Özellikle büyük mağduriyetin yaşandığı Şahinbey'e bağlı mahallelerden biri olan Çamlıca Mahallesi'nde selin açtığı yaralar henüz sarılmadı. Mahalleli, temizlik çalışmalarının henüz başlatılmadığını ve sel suyunun çekilmesinden sonra mahalledeki çalışmanın da sonlandırıldığını söyledi. Bu durumdan yakınan mahalle sakinleri, yeterli bir çalışmanın yürütülmediğini ve bu yüzden de yollarda ve bina önlerinde oluşan kirden geçilemediğini belirtti.

Mahalle sakinlerinden bir vatandaşın dedikleri şöyle:  "Burası Gaziantep, Çamlıca Mahallesi. Burayı 4. kez su bastı. Burada bütün evlere su giriyor. Şahinbey Belediyesi hiçbir önlem almıyor. Biz her seferinde bunu söylüyoruz, belediyeyi arıyoruz, geliyorlar ama hiçbir önlem almıyorlar. Aradan iki gün geçti fakat hala mahalle kirli..."

Tacettin BORAN


Gaziantep Mega Haber


Anahtar Kelimeler
gaziantep sel yağmur şahinbey felaket ev iş yeri chp uğur kalkan yeditepe


İsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.